Pernai įmonės už elektrą permokėjo 17,1 mln. litų, šiemet prognozuojami nuostoliai iki 15 mln. litų

Pranešimas žiniasklaidai

Laisvosios elektros rinkos vartotojai, nepasirinkę nepriklausomo tiekėjo ir elektrą toliau perkantys iš garantinio tiekėjo „Lesto“, pernai už elektros energiją permokėjo apie 17,1 mln. litų. Iki 2012 m. pabaigos įmonių nuostoliai gali siekti dar 15 mln. litų, skaičiuoja nepriklausomas elektros tiekėjas „Enefit“.

„Nepriklausomi tiekėjai elektrą parduoda vidutiniškai 2-3 ct/kWh pigiau nei garantinis tiekėjas „Lesto“, kurio parduodamos elektros kainą nustato energetikos įstatymas. Nepaisant to, dalis vartotojų iki šiol nepasirinko nepriklausomo tiekėjo. Mus stebina toks įmonių pasyvumas, nes jos iššvaisto milijonus litų, kuriuos galėtų skirti verslo plėtrai, investicijoms, atlyginimų kėlimui ar pan.“, – komentavo „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.

Jo vertinimu, šiuo metu apie 50 proc. vartotojų (apie 8 tūkst. įmonių), kurie formaliai yra patekę į laisvąją rinką, dar nėra pasirinkę nepriklausomo tiekėjo. „Būtent dėl didelio pasyvių įmonių skaičiaus elektros rinkos liberalizavimo lygį dešimties balų skalėje vertiname stipriu 5-tuku. Tiesa, per porą metų pradėjome matyti ir teigiamų, rinkos brendimą rodančių reiškinių: dalis įmonių pradeda rinktis individualius – vartotojų poreikius ir specifiką atitinkančius tarifus, leidžiančius sumažinti sąnaudas elektros energijai, taip pat ženkliai padaugėjo bendrovių, kurios pasirašo ilgalaikes sutartis – 3 metams ir ilgiau. Tai itin patogu įmonėms, kurios siekia užsitikrinti stabilias išlaidas elektros energijai “, – sakė „Enefit“ vadovas.

Elektros kainos išaugo

Vasarį patvirtinus naują energetikos įstatymo redakciją, pasikeitė garantinio tiekėjo elektros kainodara, tad iš „Lesto“ elektrą tebeperkantiems rinkos dalyviams kainos praėjusį mėnesį šoktelėjo iki rekordinio 20,48 ct/kWh lygio. L. Liutkevičius tikisi, kad tai suteiks impulsą įmonėms būti aktyvesnėmis. „Mūsų žinutė yra paprasta: siekdamos efektyvumo ir norėdamos sutaupyti įmonės tiesiog privalo pasirinkti nepriklausomus tiekėjus“, – sakė „Enefit“ generalinis direktorius. Bendrovės skaičiavimais, vidutinio dydžio įmonė, kasmet sunaudojanti apie 100 tūkst. kWh elektros, pasirinkusi nepriklausomą tiekėją per metus galėtų sutaupyti iki 3 tūkst. litų.

Pristatydama elektros kainų tendencijas, „Eesti Energia“ dukterinė bendrovė „Enefit“ prognozuoja, kad šiais metais mažmeninės rinkos elektros energijos kainos bus labiau diferencijuotos atsižvelgiant į vartotojo veiklos specifiką bei suvartojamą elektros energijos kiekį. Didžioji dalis stambių elektros vartotojų jau yra sudarę elektros energijos pirkimo sutartis 2012 metams bei užfiksavę kainas. Palyginus su 2011-aisiais metais, priklausomai nuo vartotojo specifikos ir dydžio, kainos didėjo nuo 2 iki 10 procentų. Žvelgiant į ateities perspektyvas didelių pokyčių kol kas nematyti – mažmeninėje rinkoje siūlomos kainos turėtų išlikti stabilios, tačiau, skirtingai nuo praėjusių metų,  bus labiau diferencijuotos.

Orai taps vis svarbesni

L. Liutkevičiaus teigimu, Lietuvoje ir visame Baltijos regione didžiausią įtaką elektros kainoms turės hidrologinės sąlygos. „Elektros kainą mūsų regione daugiausia lemia ne paklausa, kuri yra ganėtinai stabili, o besikeičianti pasiūlos struktūra – tai, kokie elektros gamybos šaltiniai dominuoja tam tikru laikotarpiu. Kadangi Baltijos šalyse elektros kainos pradėjo tiesiogiai koreliuoti su Šiaurės šalių elektros rinkoje besiformuojančiomis kainomis, kur apie 50 proc.  reikalingos elektros pagaminama hidroelektrinėse, ateityje labiausiai kainą lems orų sąlygos – kai kritulių daug, hidroelektrinėse elektros pagaminama daugiau, pasiūla kyla ir kainos pradeda mažėti. Tai itin akivaizdu buvo praėjusį lapkritį bei gruodį, kai dėl drėgnų ir neįprastai šiltų orų elektros kainos buvo pasiekusios rekordines žemumas – tuomet elektra didmeninėje rinkoje kainavo beveik 6 ct/kWh mažiau nei šių metų vasarį“, – sakė L. Liutkevičius.

„Enefit“ vadovo teigimu, per artimiausius kelerius metus oro sąlygų įtaka taps dar reikšmingesnė. „Lietuviškoji „BaltPool“ elektros birža ilgainiui bus integruota į regioninę „NordPoolSpot“ biržą, o 2015 metais ketinama baigti tiesti jūrinę elektros jungtį tarp Lietuvos ir Švedijos. Kadangi Skandinavijoje daugiausia elektros pagaminama hidroelektrinėse, tai integravęsi su šiomis rinkomis jausime didesnę orų įtaką elektros kainoms“, – prognozavo L. Liutkevičius.

Tiesa, strateginių energetinių projektų įgyvendinimas ateityje sumažins elektros kainų skirtumus skirtingose valstybėse. 2011 metų antrojoje pusėje užfiksuota, kad elektros kainos Lietuvos, Estijos ir Suomijos biržose supanašėjo, o pilnai integravus rinkas šie skirtumai sumenks iki minimumo.

UAB „Aipek“ (J. Basanavičiaus g. 14, Prienai) elektros tiekėjo „ECO-energy“ oficialus atstovas. Tel. 8 650 77457, el.paštas vaclovas@aipek.lt.

Mes galime Jums pateikti gerą pasiūlymą sumažinti išlaidas už sunaudotą elektros energiją.

 

 

Taip pat skaitykite