Vilija Čiapaitė
Nuvykusi į Matiešionis, Galinių sodybą, sutikau dailininkę Ireną Mikuličiūtę. Iškalbingoji menininkė kaipmat mane supažindino su kolegomis Vilium Ksaveru Slavinsku ir šalia kukliai stovėjusiu Sigitu Straigiu. Su Sigitu jau buvau pažįstama, kuomet kartu dalyvavome plenere Davatkyne (Šilavotas). Kaipmat su jais atradau bendrą kalbą, nes siejantis bendras tikslas – menas – niekuomet nestato jokių sienų. Taip besišnekučiuojant visiškai netikėtai sužinojau, jog Birštone, „Tulpės” sanatorijoje, vyksta šio dueto darbų paroda.
Beje, parodos sanatorijoje rengiamos jau 15 metų. Būtent dailininkė Irena Mikuličiūtė ir pasiūlo, atranda menininkus, kurių darbai puošia „Tulpės” erdves. Pasak Irenos, per tris aukštus galima susipažinti su devyniolika dailininko Viliaus Ksavero Slavinsko darbų, kuriuos tarsi papildo septynios Sigito Straigio skulptūros.
Apie Vilių Ksaverą Slavinską
Menininkas gimė 1943 metais Kaune. Parodose dalyvauja nuo 1978-ųjų. V. K. Slavinskas – Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS), dailininkų klubo „Meno sparnai“, akvarelininkų klubo „Aqua – 12“ narys ir dailininkų klubo „Sfinksas“ pirmininkas (nuo 1994 m.). Yra surengęs per 100 asmeninių parodų Lietuvoje, Norvegijoje, Švedijoje, Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Prancūzijoje. Dalyvavo daugiau nei 80 grupinių parodų Lietuvoje, JAV, Baltarusijoje, Rusijoje, Suomijoje. Buvo per 30 grupinių parodų koordinatorius ir organizatorius. Apie savo kūrybą jis sako: „Savo ieškojimuose bandau suvokti supančio pasaulio paslaptį bei sukurti asmeninės patirties asociacijų viziją. Pasitikiu žiūrovų asmeninėmis kūrinio suvokimo variacijomis, kurios kiekvienam, manau, gali keistis nuolatinėje nuotaikų tėkmėje. Jei kūrinio paslapties nuojauta išlieka, vadinasi, galima vėl ir vėl įsitraukti į jos paieškas, teikiančias įvairius asmeninius kūrybinius pojūčius. Taip bandau pasidalinti kūrybos džiaugsmu, savotišku katarsiu su žiūrovu, norinčiu pajusti autoriaus kūrybines improvizacijas”.
O darbai gana impulsyvūs, abstrakciniai, tačiau juose gali įžvelgti vidinius dailininko patyrimus. Juose apstu, kaip pasakytų rašytojai, minčių tarp eilučių. Tai vizijos įslaptinimas, o gal pateikimas, kurią galima įžvelgti tik „įjungus” antrąjį regėjimą.
Apie Sigitą Straigį
Skulptorius gimė 1945 m. Prienų rajone, Išlaužo kaime. Nuo 1995 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Surengė 36 personalines parodas, dalyvavo 150-yje bendrų parodų šalyje ir užsienyje (Danijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Švedijoje). Jo kūrinių yra įsigiję kolekcininkai iš Rusijos, Švedijos, JAV, Italijos, Vokietijos. Sukurta daugybė interjero ir eksterjero darbų. Autoriaus sukurti antkapiniai paminklai ženklina išėjusių žymių Lietuvos kultūros žmonių kapus, o interjero darbai puošia ne vieną Lietuvos bažnyčią.
Iš pažiūros kuklus, tačiau gana žinomas menininkas dažnai savo darbais pirmapradžius ženklus nukelia į dabartį. Su minimalistine švara kuria ir tai jo darbus daro išskirtiniais ir savitais. Juose menininkas subtiliai įkomponuoja simbolius, ornamentus. Jo darbai tarsi abstrakciniai, tačiau juose atrandi unikalumo ir savitumo.
Autorius yra apdovanotas Kauno miesto burmistro Jono Vileišio žalvariniu medaliu už kūrybinius nuopelnus Kauno miestui ir Lietuvos kultūrai bei dar daug kitokių apdovanojimų.
Parodos globėja ir kuratorė – „Tulpės“ sanatorijos direktorė Liucija Patinskienė.