Silvija Navickienė
Kvepia arba ne. Patinka kvapas arba nepatinka. Regis, viskas paprasta su ta mūsų nosimi? Toli gražu.
Uoslė – vienas iš jutimo organų, padedantis surinkti informaciją apie aplinką. Ir vis dėlto – manoma, jog žmonės gali skirti iki 10 tūkstančių skirtingų kvapų! Žinoma, vienų žmonių uoslė jautresnė nei kitų, ją jie gali panaudoti kad ir kvepalų kūrimo industrijoje. O ar neteko nors vienam nusišypsoti užuodus kažką malonaus ir tuo pačiu užplūdus mieliems prisiminimams? Sakoma, kad ir gyvenimo partnerį pasirenkame pagal jo kūno kvapą, o kūdikiai taip atpažįsta savo motinas. Tad nosis ne tik paprastas informacijos rinkimo organas, bet ir stiprus psichikos procesų dalyvis, dar vadinama sielos ir kūno susitikimo vieta.
Tobulėjant supratimui apie žmogaus kūno sandarą ir įvairių veiksnių poveikį jam, atsirado ir mokslininkų, kurie sumanė kvapus – eterinius aliejus – panaudoti organizmo būklės gerinimui. Buvo išsiaiškinta, kad mūsų uoslė yra vienas kvapiųjų eterinių aliejų patekimo į organizmą kelias. Šie aliejai yra organinės medžiagos, todėl jie patenka ir per didžiausią kūno organą – odą. Juos ji sugeria pro poras ir plaukelių folikulus, organizmas juos pasisavina per kelias valandas ir pasišalina jie nepalikdamas jokių toksinų. Taip išnaudojant eterinių aliejų poveikį per uoslę ir odą buvo sukurta visa sveikatinimo procedūra – aromaterapija.
Manoma, kad ši procedūra jau buvo praktikuojama senovės Egipte, apie kvapų poveikį organizmui žinojo graikai, kinai ir indai, o gydomąsias augalų savybes gal jau naudojo ir mūsų protėviai, pirmykščiai žmonės, itin glaudžiai susiję su gamta ir jos dovanomis. Nenuostabu, kad senosios žinios panaudojamos ir šiais laikais, o aromaterapija tapo labai svarbia sveikatos gerinimo procedūra. Eteriniai aliejai naudojami masažui, inhaliacijoms, aromatinėms vonioms, dušams, kompresams, tepalams, kremams, kojų ir rankų vonelėms. Įvairių aromatų mišiniai padeda teigiamai nugalėti kūno ir dvasios negalias, veikia žmogų raminančiai arba skatina energingumą, malšina stresą, mažina nuovargį, nervingumą, stresą, slopina galvos skausmus ir t.t. Beje, sveikatinimui turi būti naudojami tik natūralios kilmės eteriniai aliejai.
Visa, kas padeda stiprinti sveikatą, gerinti žmogaus savijautą, yra panaudojama sanatorijų siūlomose procedūrose. Aromaterapijos paslauga dabar prieinama daugeliui, tik, ko gero, ne itin vertinama. Gali būti, jog nejusdami staigaus poveikio žmonės atmeta šią procedūrą kaip nereikalingą, nevertą jų pinigų. Štai, jaukiai įrengtoje aromaterapijos salėje Birštono sanatorijoje „Versmė“ į šią procedūrą dažniausiai ateina nedaug žmonių. O juk, kaip sako sanatorijoje dirbanti gydytoja Dita Bazelienė, aromaterapija – ir sielai, ir kūnui. Procedūrai naudojami eterinių aliejų mišiniai, šalinantys miego sutrikimus, fizinį ir emocinį nuovargį, raminantys, atpalaiduojantys. Po kitų sanatorijoje teikiamų procedūrų – masažų, purvo, mineralinių, kontrastinių vonių, mankštos, kineziterapijos ir kt. – pailsėti dvidešimtį minučių patogioje kėdėje tarp jaukios žalumos, mėgaujantis maloniais kvapais, švelnia muzika ir gamtos vaizdais televizoriaus ekrane, išties labai puiku. Negreitai, oi negreitai dingsta minčių bruzdesys, atsileidžia kūno įtampa, bet kai tai įvyksta – pojūtis tiesiog svaiginantis. Ramybė sieloje, palengvėjusi galva, iki suglebimo atsipalaidavę raumenys ir pakili nuotaika – argi ne dieviška dovana po sunkių kasdienybės dienų darbe, namuose, visuomeninėse pareigose?
Šiais pertekliaus laikais kur nors įsigyti eterinių aliejų ir patiems juos panaudoti namuose – labai lengva. Tačiau reikia atsiminti, kad kvapai gali veikti ne tik teigiamai. Netinkamas aromatas gali ir pakenkti. Ne veltui patariama kai kuriuos metodus naudoti tik profesionalams, gerai išmanantiems farmakologiją ir žmogaus fiziologiją. Savigyda net ir augalais yra pavojinga, tad jau geriau šią paslaugą gauti sveikatinimo įstaigoje, kur dirbantiems žmonėms labai rūpi jų pacientų kūno ir dvasios gerovė.