Paroda-meno įvykis „…po grindim 2021“ ir „Menas neturi sienų ir neapsiriboja politiniu požiūriu“ – Danielius Aldakauskas

Vilija Čiapaitė

Praeitų metų rugpjūčio 11 dieną, būtent Tarptautinės jaunimo dienos išvakarėse, Prienų jaunimas smalsuolius pakvietė į jaunųjų meno kūrėjų instaliacijas kultūros ir laisvalaikio centro rūsiuose. Tuomet daugeliui šis iššūkis kėlė nuostabą, kitiems gi smalsumą, o tretieji net nesuvokė, kad galima kultūros centro rūsiuose atrasti erdves, tinkančias šiuolaikiniam menui, kurį nori pristatyti jaunimas. Tačiau skeptikams teko nusivilti, nes tai, ką padarė jaunuoliai per tris savaites, tarsi perkopia Everestą.

Trys savaitės ir „Rūsys“ turi bei kuria savo istorijas

Likus trims savaitėms iki Tarptautinės jaunimo dienos, Danielius Aldakauskas tarėsi su Karoliu Pūku, kad reikia įgyvendinti idėją, kuri kirbėjo jau ne vieną dieną. Taigi jaunuoliai nukako pas Prienų KLC direktorę Virginiją Naudžiūtę. Kaip žinia, ji – visada už jaunimą ir už jų idėjas. Taigi vaikinai pasiraitojo rankoves, nes laukė daug darbo.

Jų idėjoms turėjo pasitarnauti KLC rūsiai. O ten nebuvo jokių grindų (tik smėlis), tik statybinio „gruzo“ – nemažai. Be abejo, direktorė pažadėjo, jog į pagalbą ateis ir elektrikas, ir kiti darbuotojai. Darbai užvirė visu tempu.

Prikrovę daugiau nei trisdešimt maišų statybinių atliekų pradėjo ruošti erdves. Tačiau, kad įvyktų tai, kas sumanyta – reikėjo ir lėšų. Tad buvo pradėta rašyti laiškus, skambinti, kalbėti su būsimais rėmėjais. Niekas neatsisakė, nes jaunimo idėja visiems patiko!

Beje, vaikinai suvokė, kad reikia atsakingo žmogaus už menines instaliacijas, garsą. Čia jau prisidėjo ir Arnas Rasimavičius, Nojus Kondrotas ir dar 12 savanorių. Visi dirbo išsijuosę, nes Danieliaus idėjos tarsi užvedė, tačiau kai kur kiekvienas dar pridėdavo savo minčių. Taigi jaunimo atrasta 500 kvadratinių metrų erdvė prisipildė garsų, nors ir tvyrojo užsistovėjęs kvapas, tačiau tai dar labiau priminė uždarų erdvių ir reginių kiekvienoje patalpoje mistinių ir nestandartinių pojūčių laviną. Muzikos garsai kiekvienoje erdvėje skambėjo aidu, sudarydami tam tikrus vidinius ir vaizdinius suvokimus.

Jaunimas dar padarė ir lankytojų savotišką registraciją – apyrankes. Suskaičiavę visas apyrankes sužinojo, jog iki rugsėjo pabaigos jų instaliaciją aplankė per 600 žmonių. Be abejo, buvo atvejų, jog į erdves ateidavo po keletą kartų ir kaskart atrasdavo kažką naujo, neapčiuopiamo.

Taigi, augo ne tik jaunimo mintys, bet ir suvokimas, kad rūsys, kaip ir žmogus, kuriame gali atrasti kažką naujo, sutiksi kažką už kampo…

Kaip patikino Karolis ir Danielius, parodos tikslas – pažvelgti į savo vidinį rūsį, iškelti sau klausimą – koks jis? Ar tai šviesi, tvarkinga, o gal gąsdinanti vieta? Kokios praeities „būtybės“ ten slepiasi? Vaikinai net pasinaudojo psichoanalitiko Karlo Jungo žodžius mintimis, jog simbolinis rūsys – tai vieta, kur mes susitinkame su savo tamsiąją pusę, kurios, galbūt, visai nepažįstame, ir taip atrandame save.

Paroda-meno įvykis „…po grindim 2021“, inicijuotas kūrybingų jaunuolių, nukėlė į netradicines erdves – rūsius. Kiekvienas galėjo panirti į vaizduojamojo meno ir muzikos sintezės patobulintą makrokosmosą. Vaikščiodamas rūsyje tarp eksponatų galėjai pamatyti ne tik piešinius, šviesos instaliacijas, skulptūras, filmus, bet ir jiems pritaikytus garsinius takelius bei efektus.

Po vieno pristatymo kilo dar daugiau idėjų, minčių

Kaip tik vykstant parodai, Prienų KLC vyko Lietuvos kultūros centrų asociacijos lyderių sueigos „Kultūros centrai: Nuolatinės kaitos iššūkiai ir nūdienos realijos“ diena. Dalyviai buvo supažindinti su jaunųjų kūrėjų paroda „… po grindim 2021“. Tuomet ekspoziciją pristatė vieni iš jos autorių – Danielius Aldakauskas ir Nojus Kondrotas. Delegacijos dalyvius sužavėjo pasirinktų erdvių panaudojimo būdas, suteikiamos galimybės saviraiškai ir atviros jaunimo erdvės „Prienas“ jaunimo kūrybiškumas, platus meninis išsilavinimas, nors jie vis dar gimnazijos mokiniai.

Modernaus šokio performansas su Vilma Pitrinaite

Visiškai netikėtai teko pabendrauti su modernaus šokio šokėja Vilma Pitrinaite. Jaunimui ji labai patiko, nes jos požiūris, jog šiuolaikinis šokis, kaip paradoksali, konceptuali, vidinės išraiškos pilna meno forma, kuriai „suprasti“ nereikia suprasti, yra puiki priemonė rasti kalbą su žmonėmis, ypač su jaunimu, kuris yra „išalkęs“ kūrybinių įspūdžių.

Taigi ji pravedė du naktinius seansus, o tai buvo neįkainojama ir neišsakoma žodžiais dalis, tarsi vinis jų parodai. Bendradarbiaudama su jaunaisiais Prienų menininkais šokėja nutarė, jog naktinių parodos lankymo seansų metu bus parodyta antroji, „juoda“, performanso „Tai ne tavo sapnas“ dalis. Vilmą sužavėjo ne tik paroda, bet ir faktas, kad tarp šios parodos ir performanso buvo dvi stiprios paralelės. Pasak jos, jei paroda kviečia pažvelgti į savo vidinį „rūsį“, tai performansas – į vidinį rūso „kambarį“, į kurį buvimo su savimi (ar, kitaip žiūrint, saviizoliacijos) metu dažnai užklysta ir demonai, ir deivės. Antroji – pogrindžio, t.y. maišto ir maištininkės figūros paralelė.

Mokytojos pasakyta frazė sutelkė naujoms idėjoms

Aplankiusi parodą viena iš mokytojų lyg tarp kitko mestelėjo, jog vis tik turi būti išėjimas iš tamsos į šviesą. Juk gamtoje nėra tamsiosios pusės. Pasak jos, nesvarbu, kokioje tamsoje bebūtum, tačiau kiekvienas atranda šviesą. Taigi jaunieji kūrėjai jau baigia brandinti naują mintį, kuomet bus galima pamatyti „… po grindimi 2022“, kurioje jau bus kiti jaunieji menininkai, kitos idėjos ir plotas padidės iki 900 kvadratinių metrų.

Tačiau šį kartą jos kuratorius bus Karolis Pūkas. Juk Danieliui jau pakelti sparnai, nes jau beliko egzaminų maratonas. O Karolio galvoje sukasi aibės minčių. Jau turi komandą jaunųjų prieniškių, kuriems maga išreikšti save, tad tereikia jiems leisti užsiauginti sparnus.

Visų idėjų, kurias man išdėstė jaunuoliai, tikrai neatpasakosiu. Juk nebus tos vinies, kuri bus įkalta vėl rugpjūčio 11-ąją, Tarptautinės jaunimo dienos išvakarėse.

Padėka rėmėjams: „Be jų pagalbos mes nebūtume to padarę“

Pirmiausiai, jaunimas labai dėkojo visų vardu Prienų KLC direktorei Virginijai Naudžiūtei ir visam kolektyvui, kurie patikėjo jų vizija, Juozo Palionio labdaros ir paramos fondui, Valei Petkevičienei – Seimo nario Andriaus Palionio patarėjai ir padėjėjai, UAB „Scapa Baltic“ Prienų padalinio gamybos vadovui Juliui Strampickui, LKU kredito unija „Prienų taupa“ kolektyvui, Tarybos nariams Deividui Dargužiui, Mindaugui Rukui, Dainiui Pūkui, Prienų bendruomenei, Seimo nariui Andriui Kupčinskui. Buvo ir daugiau Tarybos narių, kurie ištiesė pagalbos ranką. Jaunimas dėkoja už paramą ir tikisi, jog Danieliaus pasakymas, jog menas neturi sienų ir neapsiriboja politiniu požiūriu, suvienys visus bendriems tikslams.

Taip pat skaitykite