Paroda, kurioje gali pajusti ne tik vidinių baimių nugalėjimą, bet ir ramybę ir sakralumą

IMGP6197

Vilija Čiapaitė

Birštone, Kurhauze, eksponuojama Arvydo Baltrūno darbų paroda, kuri kol kas neturi pavadinimo, tačiau pasižvalgius aš ją įvardinčiau „Po tamsos ateina nušvitimas“. Kiltų klausimas, kodėl? Tačiau aš taip pasijutau, kai peržiūrėjau dalį menininko darbų, kurie puikiai apsigyveno Kurhauzo erdvėse.

Pirmoje salėje iškart į akis krito paveikslai, kuriuose daug juodos spalvos. Kaipmat paklausiau menininką, kodėl jos tiek?

Tai – baimės… Pasak Arvydo Baltrūno, kai besibaigiantis XX amžius daugeliui sukėlė baimes. Vieni skubėjo prisipirkti degtukų, maisto, o kai kurios sektos nariai ėmėsi pačias baisiausios išeities – pasirinko mirtį. Taigi menininkas tam laikui nutapė ne vieną paveikslą, kuriuos pavadino „Baimė“. Vienuose – juodos saulėgrąžos ryškiuose ir šviesą skleidžiančiuose fonuose, kitur gi baimė užminti skorpioną, kurio įkandimas taip pat prišaukia mirtį. Visa tai savo darbuose menininkas puikiai atskleidžia ir verčia mintimis sugrįžti į tą nelemtą laikotarpį, dykumą. Nors Arvydas Baltrūnas sako, kad jam abstraktus menas atsibodo, tačiau jo drobėse gali savo vidumi pajusti nemalonius vidinius jausmus, kurie apgaubti spinduliuojančios ryškios spalvų gausos. Taip jis tarsi kalba su žiūrovu, kuris atranda seniai viduje saugiai paslėptas baimes. Svarbiausia, kad tai nepasitvirtino! Tačiau „pokalbis“ savo darbais su žiūrovu, menininkui yra ypač svarbus.

Ramybė ir bibliniai siužetai

Kitoje salėje gali atrasti ramybę. Pasak menininko A. Baltrūno, tai biblijos siužetai, peizažai. Būtent menininkas šiuose darbuose puikiai įvaldęs emocijas ir nuotaikas, kartu suderinęs su švelnia spalvų gausa. Jis puikiai panaudojęs lanksčias linijas, o šviesių ir ramių spalvų potėpiai subtiliai suderinti su sidabriškai gelsvomis spalvomis. Beje, tarp tų spalvų gali įžvelgi vos matomus įspraustus rausvus ar kitokių spalvų potėpius.

Peizažai taip pat dvelkia ramiomis spalvomis. Visur dominuoja švelnumas, tarsi priešingybė pirmoje salėje eksponuojamai juodai, ugningai spalvų paletei.

Tad verta aplankyti abi sales ir išgyventi kartu su menininku gyvenimo tarpsnius, vedančius nuo vidinių baimių nugalėjimo iki sakralumo.

Apie autorių

Arvydas Baltrūnas gimė Vilniuje. Vilniaus universitete studijavo tiksliuosius mokslus, lankė Vilniaus dailės mokyklą. Nuo 1981 metų pasukęs į dailę, įstojo į Vilniaus dailės institutą (dabar – Vilniaus dailės akademija), kurį ir baigė. Daug metų dirba pedagoginį darbą. Vėliau dirbo Vilniaus moksleivių rūmuose. Septynerius metus dėstė Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykloje, nuo 2000-ųjų pradėjo dirbti Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje.

Arvydas Baltrūnas yra aktyvus Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 1992 metų, kuruoja parodas. 1994 metais su bendraminčiais įkūrė grupę „Ė“. Jis yra gavęs aukščiausio laipsnio valstybines stipendijas 2001 ir 2008 metais. Surengęs daug asmeninių parodų, dalyvauja bendrose parodose ir pleneruose Lietuvoje ir užsienyje.

Taip pat skaitykite