Prienų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėseną, pateikia pagrindinius rodiklius apie savivaldybės gyventojų mirtingumą.
Lyginant Lietuvos ir Prienų r. sav. mirtingumo rodiklius (Higienos instituto duomenimis), Lietuvoje 2011 m. mirė 41037 žmonės, t. y. 1083 asmenimis mažiau negu 2010 metais. Prienų r. sav. 2011 m. mirė 541 žmonės, t. y. 11 asmenų mažiau negu 2010 metais. Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi, trys pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys (transporto įvykiai, atsitiktiniai paskendimai, šalčio poveikis, atsitiktiniai apsinuodijimai alkoholiu, savižudybės, nužudymai) 2011 m. sudarė 85 proc. visų mirties priežasčių. Prienų r. sav. dėl paminėtų priežasčių taip pat mirė dauguma gyventojų, tai sudarė net 83,54 proc.
Analizuojant, Lietuvos ir Prienų r. sav. mirtingumo priežastis nustatyta, jog Lietuvoje nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė (56,25 proc.) gyventojų, Prienų r. sav. – 57,85 proc. gyventojų. Nuo piktybinių navikų Lietuvoje mirė – 19,75 proc. gyventojų, Prienų r. sav. mažesnis procentas (17,56 proc.) gyventojų. Dėl išorinių mirties priežasčių Lietuvoje – 9 proc. visų mirusiųjų gyventojų, o Prienų r. sav. 8,13 proc. gyventojų.
Lyginant duomenis lyties aspektu nustatyta, jog Prienų r. sav. mirusiųjų dėl kraujotakos sistemos ligų yra dauguma moterų (68,56 proc.), vyrų šiek tiek mažesnis procentas (47,65 proc.). Didesnis mirtingumas vyrų tarpe (19,86 proc.) dėl piktybinių navikų susirgimų, o moterų mažesnis (15,15 proc.). Dėl išorinių mirties priežasčių mirė taip pat daugiau vyrų (11,19 proc.), dažniausiai tai buvo savižudybės (4,7 proc.). Moterų tarpe išorinių mirties priežasčių pasitaikė rečiau (4,92 proc.), iš jų dažniausiai atsitiktiniai paskendimai (1,51 proc.).
Siekiant sumažinti gyventojų mirtingumą nuo dažniausiai registruojamų mirties priežasčių, (širdies ir kraujagyslių, piktybinių navikų ligų, nelaimingų atsitikimų, traumų), gyventojai turėtų aktyviau dalyvauti valstybės finansuojamose prevencinės patikros programose (pvz., gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio, prostatos vėžio, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų). Išsamesnės informacijos apie prevencinės programos patikras gyventojai gali sužinoti pagal savo gyvenamą vietą priklausančiose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat kiekvienas žmogus turėtų daugiau dėmesio skirti savo sveikatos gerinimui: būti fiziškai aktyvus, laikytis tinkamo mitybos ir dienos rėžimo (maitintis ne mažiau, kaip 3 kartus per dieną, racionaliai paskirstyti darbo ir poilsio laiką), atsisakyti žalingų įpročių.
Parengė: Justina Miliauskaitė,
Prienų r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė