Nuo 2013 m. mokesčių administravimo naujovės – ir gyventojams, ir bendrovėms

Pranešimas spaudai

Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad nuo 2013 metų sausio 1-osios šalyje įsigalios Mokesčių administravimo įstatymo (toliau – MAĮ) pakeitimai ir papildymai. Naujovės palies tiek gyventojus, tiek ir bendroves. Gyventojai jau kitais metais privalės deklaruoti tam tikrus didelės vertės neregistruotus sandorius, „užmaršiems“ mokesčių mokėtojams administratorius pats galės suformuoti mokestinę prievolę, komercinę veiklą vykdantiems, bet sukčiaujantiems mokesčių mokėtojams VMI galės uždrausti atsiskaityti grynaisiais, o nesumokėtus mokesčius administratorius turės teisę išieškoti jau kitą dieną po sumokėjimo termino. VMI taip pat primena, kad jau nuo šių metų paprasčiau sudaryti mokestinės paskolos sutartis

Mokestinei paskolai gauti – mažiau dokumentų

Nors didžioji dalis MAĮ pakeitimų įsigalios kitų metų sausio 1 d., tačiau palengvinimas mokesčių mokėtojams sudaryti mokestinės paskolos sutartis galioja nuo metų vidurio, t.y. birželio 30 dienos. VMI primena, kad atsisakyta reikalavimo visais atvejais, kai mokesčių mokėtojas kreipiasi dėl mokestinės nepriemokos atidėjimo (išdėstymo), pateikti dokumentus, pagrindžiančius, kad jis turi realių galimybių atsiskaityti per prašomą suteikti mokestinės nepriemokos atidėjimo laikotarpį (MAĮ 88 str.).

Pagal papildytą MAĮ, mokesčių mokėtojas gali būti atleidžiamas ne tik nuo baudų ir delspinigių, bet ir nuo skaičiuojamų (apskaičiuotų), bet nesumokėtų (neišieškotų) palūkanų, padidintų palūkanų, palūkanų delspinigių ar jų dalies už suteiktą mokestinę paskolą. Šiam atleidimui taikomi tie patys pagrindai, kaip ir atleidimui nuo delspinigių.

Informacija apie sudarytus sandorius

Jau kitais metais kai kurie gyventojai mokesčių administratorių turės informuoti apie tam tikrus sudarytus sandorius. Prievolė gyventojams pateikti mokesčių administratoriui informaciją apie sudarytus sandorius atsiras tuomet (MAĮ – 42¹ str.), kai:

–                      gyventojas pagal sudarytus sandorius gauna lėšų (įskaitant pasiskolintas) iš nuolatinių Lietuvos gyventojų arba užsienio fizinių ar juridinių asmenų;

–                      gyventojo per vienerius kalendorinius metus grynaisiais pinigais gauta suma pagal vieną sandorį arba pagal keletą su tuo pačiu asmeniu sudarytų sandorių viršija penkiasdešimt tūkstančių litų;

–                      sandoriai nėra notarinės formos;

–                      gyventojo pagal sandorius gautos pajamos nedeklaruotos kitų mokesčių įstatymų nustatyta tvarka.

Atkreipiame dėmesį, kad informaciją pateikti reikia tik tuo atveju, jei atsiskaitymai vyko grynaisiais pinigais. Informacija turi būti pateikiama mokesčių administratoriui apie 2012 m. ir vėlesniais metais sudarytus sandorius, užpildant ir pateikiant Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešimo apie sudarytus sandorius formą PRC907.

Gyventojai pranešimą mokesčių administratoriui turės pateikti iki kalendorinių metų, einančių po ataskaitinio laikotarpio, gegužės 1 dienos, t. y. už 2012 metus pranešimas turės būti pateiktas iki 2013 metų gegužės 1 dienos.

Jeigu gyventojas teisingos informacijos apie sudarytus sandorius nepateiks laiku, tai jis ateityje tokiais sandoriais negalės pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų gavimo šaltinio.

Laiku nepateikus deklaracijos, mokestinę prievolę suformuos mokesčių administratorius

Siekiant užtikrinti nedeklaruotos mokestinės prievolės įvykdymą, sumažinti tokios prievolės nustatymo ir išieškojimo kaštus, MAĮ papildytas 104¹ straipsniu, suteikiančiu teisę mokesčių administratoriui pačiam suformuoti mokestinę prievolę mokesčių mokėtojui, jeigu jis nustatyta tvarka laiku nepateikia mokesčio deklaracijos. Mokestinė prievolė mokesčių administratoriaus sprendimu bus nustatoma pagal paskutinės prieš tai buvusio mokestinio laikotarpio mokesčių mokėtojo pateiktos to paties mokesčio deklaracijos, kurioje mokesčių mokėtojas deklaravo mokėtiną mokesčio sumą, duomenis.
Jeigu prieš tai buvusio mokestinio laikotarpio mokesčių mokėtojo pateiktoje mokesčio deklaracijoje nebuvo nurodyta mokėtina mokesčio suma, mokestinė prievolė bus nustatoma pagal kitą vėliausiai pateiktą to mokesčio deklaraciją, kurioje mokesčių mokėtojas deklaravo mokėtiną mokesčio sumą.
Būtina pažymėti, kad ir suformavus mokestinę prievolę mokesčių administratoriaus sprendimu, asmenims išlieka pareiga apskaičiuoti mokestį ir pateikti mokesčio deklaraciją. Pateikus deklaraciją, mokesčių administratoriaus nustatyta mokestinė prievolė bus tikslinama pagal mokesčių mokėtojo pateiktos mokesčio deklaracijos duomenis.
Mokesčių administratoriaus sprendimu suformuota mokestinė prievolė gali būti išieškoma bendra MAĮ nustatyta tvarka.
Negalės atsiskaityti grynaisiais pinigais
Siekiant užtikrinti mokestinės prievolės įvykdymą (MAĮ papildytas nauju 104

2

 straipsniu), mokesčių administratoriui suteikiama teisė duoti nurodymą mokesčių mokėtojui atsiskaityti (išmokėti arba gauti pinigus) tik negrynaisiais pinigais. 
Toks nurodymas gali būti duodamas nustačius, kad:

–                      Mokesčių mokėtojas arba jo (juridinio asmens) vadovas ar įgaliotas asmuo, veikdamas to juridinio asmens naudai arba interesais, buvo pripažintas kaltu arba jam buvo paskirta administracinė nuobauda dėl apgaulingo ar aplaidaus apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo ir (ar) jo realizavimo, nelegalaus darbo, darbo užmokesčio mokėjimo tvarkos pažeidimo, buhalterinės piniginių lėšų ir materialinių vertybių apskaitos taisyklių pažeidimo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo ir teistumas neišnykęs, nepanaikintas arba nuo tos dienos, kurią pasibaigia administracinės nuobaudos vykdymas, nėra praėję daugiau kaip vieneri metai;

-   Patikrinimo, mokestinio tyrimo metu, taip pat pavedimo dėl specialisto išvados teikimo vykdymo metu nustatoma mokesčių įstatymų pažeidimų ir yra pagrįsta rizika, kad mokesčių mokėtojas, atsiskaitydamas grynaisiais pinigais, gali slėpti pajamas ar kitaip vengti mokėti mokesčius.

Pažymėtina, kad minėtas nurodymas gali būti duodamas tik dėl atsiskaitymų su juridiniais asmenimis ir ūkinę komercinę veiklą vykdančiais fiziniais asmenimis. Atsiskaitymų apribojimai mokesčių mokėtojui gali būti taikomi iki vienerių metų, taip pat gali būti panaikinti nepasibaigus nustatytam terminui, jei išnyksta aplinkybės, dėl kurių toks nurodymas buvo duotas.

Jeigu mokesčių mokėtojas dėl objektyvių priežasčių negalėtų įvykdyti duoto nurodymo, jis nedelsdamas, t. y. ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokių aplinkybių paaiškėjimo, apie tai privalės raštu informuoti mokesčių administratorių, nurodydamas konkrečius atsiskaitymo grynaisiais pinigais atvejus bei aplinkybes.
Sutrumpintas  mokestinės nepriemokos (skolos) išieškojimo laikas
Siekiant skatinti mokesčių mokėtojus laiku vykdyti mokestines prievoles, sutrumpintas  mokestinės nepriemokos išieškojimas - paankstinta mokesčių administratoriaus teisės išieškoti mokestinę nepriemoką atsiradimo data. Teisė išieškoti mokestinę nepriemoką (MAĮ 105 str. 2 d.) įgyjama kitą dieną po to, kai pasibaigia raginime geruoju sumokėti mokestį ir su juo susijusias sumas nurodytas terminas, o jeigu raginimas nesiunčiamas – kitą dieną po mokesčio sumokėjimo termino pabaigos.


 

 

 

Taip pat skaitykite