Birštonas pastaraisiais metais pasikeitė tiesiog akyse. Teko girdėti, kad poilsiautojai kurortą vadina „Nemuno perlu“. Ir dažnas šio kokybiško Birštono šuolio siela vadina merę Nijolę Dirginčienę. Gal todėl per šių metų savivaldos rinkimus žmonės ja patikėjo ir tiesiogiai išrinko savivaldybės vadove.
Būtent apie žmonių pasitikėjimą ir atsakomybę bei strateginius kurorto vystymosi planus ir kalbėjome su mere. O kaip atskaitos taškas, buvo paimti pirmieji 100 vadovavimo dienų.
N. Dirginčienė aiškiai pasakė, kad tiesiogiai žmonių išrinktas vadovas įgauna ne tik garantijas, jog netaps politinių žaidimų auka, bet kartu auga ir atsakomybės skalė už rinkiminius pažadus ir numatytus darbus.
Iš kitos pusės, tiesiogiai išrinktas meras, pasak kurorto vadovės, tampa ne ją iškėlusios politinės jėgos ar Tarybos daugumos lyderiu, o visos Tarybos vadovu. Anot N. Dirginčienės, Taryboje visi žmonių išrinkti nariai yra lygūs, turi teises ir pareigas, o mero pareiga įtraukti į svarbių žmonėms problemų sprendimą visu narius, nepriklausomai nuo partiškumo.
Merės teigimu, pirmieji naujos kadencijos mėnesiai parodė, jog savivaldybės gyventojams įdomu, kas bus daroma kurorte, kokie laukia iššūkiai, ar bus permainų?
O permainos, anot N. Dirginčienės, jau prasidėjo. Pasikeitė kai kurie administracijoje dirbę žmonės, suaktyvintas komisijos dėl turto panaudojimo darbas. Pasak merės, pirmiausiai bus daromi žingsniai, kad per kadenciją neliktų nei vieno apleisto savivaldybei priklausančio pastato. Kartu bus daromas „spaudimas“ verslininkams, kurie Birštone įsigijo turtą, bet jis neprižiūrimas. N. Dirginčienės teigimu, tokiems turto savininkams „komfortiško gyvenimo nebus“.
Savivaldybės vadovė atskleidė, kokius strateginius darbus numatoma įgyvendinti per ateinančius ketverius metus. Be jau minėtos kovos su apleistų pastatų savininkais, savivaldybės vadovės manymu, svarbiausias iš darbų yra 52 ha ploto žemės sklypų įsisavinimas.
Pasak N. Dirginčienės, šiai teritorijai vystyti ieškomas strateginis investuotojas, kuris turi ateiti su vizija. Anot merės, laimės ta vizija, kuri bus priimtina kurortui ir jo žmonėms: „Bet ko neįleisime ir bet ko nestatysime“.
Tarp prioritetinių darbų – ir daugiafunkcis sporto centras, dėl kurio statybos jau pasirašyta finansavimo sutartis. Tiesa, pagal sutartį, sporto centras turi būti pastatytas per 4 metus, su galimybe pratęsti statybos terminą dar 2 metams. N. Dirginčienė teigimu, bus imtasi priemonių, kad daugiafunkcio sporto centro statybos neužtruktų ilgiau nei 4 metus.
Merė įsitikinusi, kad kurorte viskas turi būti gražu ir funkcionalu, todėl būtinai bus vystoma idėja kartu su Alytaus RATC Birštone įrengti požemines buitinių atliekų surinkimo aikšteles.
Ir dar viena aktuali tema, sulaukusi prieštaringų nuomonių – tiltas per Nemuną. Savivaldybės vadovės teigimu, požiūris į tiltą keičiasi, ir pastangų, kad jis būtų statomas, nebus. Pasak merės, pirmiausiai reikia užsiimti kairiojo Nemuno kranto plėtra – sukurti tinkamą infrastruktūrą, nes „tilto į niekur negali būti“. Iš kitos pusės, anot N. Dirginčienės, turi būti užtikrintas susisiekimas su kitu krantu, todėl bus vykdomas lyno kelio projektas (užsakovas Nemuno kilpų regioninis parkas) ir bus vystomos kelto paslaugos.
Tiesa, keltu nemokamai galės naudotis tik mokiniai, pensininkai ir neįgalūs žmonės, kitiems ši paslauga bus mokama.
Per artimiausius metus, pasak Birštono merės, bus daug dėmesio skiriama dviračių takų, stovėjimo aikštelių, kelių infrastruktūrai gerinti. Visi šie darbai bus vykdomi įgyvendinant „Darnaus judumo planą“. Savivaldybės vadovė taip pat patikino, jog šis planas apims ir transporto srautų sureguliavimą kurorte. Birštone gali atsirasti daugiau vienpusio judėjimo gatvių. Planuojama kai kuriose vietose automobilių stovėjimą apmokestinti.
Bus rekonstruotos Jaunimo, B. Sruogos, Žvėrinčiaus gatvės.
Merė pripažino, kad reikia gerinti susisiekimo infrastruktūrą ir kitoje kelio Prienai-Vilnius pusėje. Planuojama nuo Prienų ribos per beržynėlį, „Royal SPA Rezidence“ viešbutį, būsimą apžvalgos bokštą šalia „Seklytėlės“ iki Birštono vienkiemio įrengti dviračių taką. Taip pat planuojama statyti viaduką virš kelio Prienai-Vilnius ties Birštono vienkiemiu. N. Dirginčienė taip pat užsiminė, jog gali atsirasti ir miesto transporto maršrutai, kurie sujungtų centrą su kitomis kurorto vietomis.
Kitoje kelio Prienai-Vilnius pusėje gali atsirasti ir kempingas.
„Pagalvės mokestis“ tarnauja miestui ir jo žmonėms
Savivaldybės vadovė patikino, jog įvestas „pagalvės mokestis“ padeda gražinti kurortą, jį tvarkyti. Dalis lėšų skiriama Birštono reklamai. „Tai visų žmonių lėšos ir jos turi jiems tarnauti“, – teigė ji. Tiesa, savivaldybės administracija padeda jas atsakingai skirstyti.
Darbo vietų yra, bet trūksta darbuotojų
Naujų sanatorijų ir SPA atidarymas išryškino vieną labai opią problemą. Sanatorijos susidūrė su darbuotojų stygium. Pasak merės N. Dirginčienės, problema žinoma, bet bandymai suinteresuoti privačius investuotojus daugiabučio namo su ekonominės klasės butais statyba kol kas nesėkmingi. Merė aiškiai pasakė, jog savivaldybė pati nieko nestatys. Tiesa, Birštone yra laisvų butų, bet, matyt, jaunimą atbaido kainos.
Naujas darbo vietas sanatorijose užpildo ne tik Birštono savivaldybės gyventojai (apie 30 %), bet ir aplinkinių rajonų žmonės.
Deja, bet darbuotojų stygius naujose sanatorijose tikrai jaučiamas. Įmonių vadovai skundžiasi, kad sunku surasti vietinių, atsakingai žiūrinčių į savo pareigas, darbuotojų. Gal todėl daugiau verslininkų savo verslus kuria didmiesčiuose, nes provincijoje problemos su darbuotojais akivaizdžios.
Socialinių būstų problema egzistuoja, bet gerai besitvarkančias šeimas reikia skatinti
Birštono savivaldybės Taryba leido kelioms šeimoms ir toliau nuomotis socialinius būstus, bet už nuomą mokėti pagal nustatytus komercinius tarifus. Tuo metu Birštone yra nemažai žmonių, pretenduojančių į socialinį būstą.
Merė N. Dirginčienė teigė, jog Taryba priėmė sprendimą pagal galiojančius įstatymus. Taip pat buvo išlaikytas žmogiškumo principas, nes negalima iš socialinio būsto „išmesti” žmonių, kurie pradeda stotis ant kojų. Savivaldybės vadovė priminė, jog gyvenantieji socialiniuose būstuose juos gali išpirkti, o gautos lėšos bus panaudotos kitiems butams pirkti.
Akibrokštas ar tinkamas sprendimas?
Savivaldybės administracija po to, kai Taryba nepriėmė sprendimo dėl viešosios tvarkos specialisto etato įvedimo, ėmėsi iniciatyvos ir įsteigė etatą. Kai kurie Tarybos nariai tai pavadino akibrokštu, bet merė N. Dirginčienė administracijos iniciatyvą pavadino „teisingu sprendimu”.
Savivaldybės vadovė nesutiko su teigimais, jog administracija dirba tik tada, kai jaučia virš galvos „bizūną”. Pasak merės, jos charakteris gal ir esąs kietokas, bet kompromisams ir susitarimams vietos visada yra: „Žmonės turi eiti į darbą su nuotaika, dirbti laisvai, bet ir jausti atsakomybę”.
Merė liko prie savo nuomonės, kad kai kurias paslaugas biudžetinės įstaigos viena kitai turi teikti nemokamai. Šis klausimas iškilo po to, kai Taryba neleido Birštono KC imti mokestį iš kitų biudžetinių įstaigų už maketavimo ir fotografavimo paslaugas. N. Dirginčienės manymu, tik Kultūros centras turi tokį etatą, todėl būtų nesąžininga už tokios paslaugos atlikimą iš kitų biudžetinių įstaigų užsidirbti.
Savivaldybės vadovė teigia, kad biudžetinių įstaigų vadovų iniciatyvas formuoti savo biudžetus ne tik iš savivaldybės biudžeto lėšų sveikina ir visada pritars daliniam projektų finansavimui.
Tarybą renka žmonės, o ne meras
Merė nepanoro vertinti naujosios Tarybos sudėties ir kiekvieno Tarybos nario aktyvumo, nes, anot jos, Tarybos sudėtį formuoja žmonės, o ne merė. Tiesa, apskritai visos Tarybos sudėtį merė įvertino aukštai, bet pridūrė, jog, kaip ir visur, yra daug aktyvesnių, kiti gi – pasyvesni. Vieni – patys įsigilina į klausimus, kiti – pasitiki specialistų išvadomis.
N. Dirginčienė išsakė savo poziciją ir dėl kai kurių Prienų rajono Savivaldybės tarybos narių pasisakymų apie nuotekų valyklos akcijų padalinimą. Merės manymu, oficialaus užklausimo dėl to nėra, o iš kitos pusės, neaiškus tokio pasiūlymo tikslas, nes akcijų padidinimas nuotekų valymo tarifo tikrai nesumažins.
Kalbinama apie „Birštono vandentiekio” administracijos pastangas sumažinti lietaus vandens patekimą į nuotekų tinklą, pasakė, kad bendrovės administracija gerame kelyje ir per pastaruosius mėnesius daug kas padaryta. Merė taip pat pabrėžė, jog naujų sanatorijų atidarymas gali turėti įtakos ir kainos sumažinimui.
Krepšinio klubo rėmimas – ilgalaikė investicija į kurortą
Birštono merė teigiamai įvertino susitarimą dėl krepšinio komandos Prienų-Birštono „Vytautas” rėmimo. Pasak savivaldybės vadovės, ne visi Tarybos nariai pritaria tokiam žingsniui, bet, jos manymu, reikia žvelgti plačiau ir iš šio bendradarbiavimo gauti maksimalios naudos. Krašto komandos rėmimas – tai naujas išbandymas, bet sportas tampa patrauklia paslauga kurortui, kuriame yra aukšto lygio sporto aikštelių infrastruktūra ir statomas daugiafunkcis sporto centras.
Gerbiama redakcija,patikslinkite – į kurį tiltą pasikeitė merės požiūris?
Merė jau nebesvajos apie automobilių tiltą į pievas?
O kaip bus su galimybių studija automobilių tiltui – nepatikrintais duomenimis ji kainavo arti 100 000 Lt ?
Anykščiai per 1,5 metų pastatė ir atidarė medžių lajų taką – medžių viršūnėmis vingiuoja 300 metrų ir veda į 35 metrų aukščio bokštą.
Projektui skirta 2,5 mln. eurų parama.
Galėjo panašus tiltas atsirasti ir Birštone per Nemuną,jei ne keistas užsispyrimas,ar ne ?
Manome,kad dar ne viskas prarasta !:)
Report