Neringa Žukauskaitė: „Tyla niekada nebūna tuščia”

Vilija Čiapaitė

Tik įžengusi į Birštono kurhauze esančią dailininkų Meką, dėmesį patraukė Neringos Žukauskaitės darbai. Juose galėjai pajusti šiaurietiškų spalvų ramybę ir sustabdytas akimirkas, o jose pajutau mistinę jėgą, nešančią į labirintus, kuriuose buvo jaučiama vidinė jėga.

Neringa žaismingai šypsodamasi tikino, jog daugeliui neįprasta pamatyti grafikos darbus drobėje, tačiau tai leidžia išreikšti savitumą. Žmogeliukai jaudino sielą, vertė sustoti, pamąstyti, pamatyti tai, kas būdinga tik jai, dailininkei. „Man labai patinka medis. Raižytas medis nėra didelis, tad tenka prie didelio darbo daug kartų naudotis ta pačia medžio dalimi. Kartais neužtenka studijos, tenka pasinaudoti ir terasa”, ‒ pasakojo dailininkė. Ir tai tiesa, nes atidžiai pasižiūrėjus gali pamatyti meniškai ir vaizdžiai sujungtus kraštelius, kurie darbui suteikia dar daugiau šarmo, mistikos. Kai kuriuose darbuose pritaikytas tautinis raštas, jungiantis visumą, atkreipdamas dėmesį, suvokiant, jog taip ir turi būti. Žmogeliukų rankos ir kojos tikrai neleis nuobodžiauti, o tik savęs paklausti, kodėl?

Manau, kad pietuose gyvenantieji tikrai paklaustų, kodėl darbai tokių ramių spalvų. O aš tegalėčiau pasakyti, jog pas mus ir dangus retai kada būna žydras, kad pas mus ir saulė ne tokia, kaip Italijoje, Portugalijoje… Spalvos, kurios tarsi nesiderintų, tačiau jos viena kitą papildo, suteikia ramumos. Gal dėl to paroda ir pavadinta „Tylos zona”, nors, kaip sakė N. Žukauskaitė: „Tyla niekada nebūna tuščia”.

Apie autorę

N. Žukauskaitė gimė 1975 metais Plateliuose. Mokėsi M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje Vilniuje. Dailės akademijos Grafikos katedroje įgijo bakalauro ir magistro laipsnius. Yra surengusi nemažai personalinių parodų Lietuvoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Danijoje, JAV. Grupinėse parodose darbus eksponavo daugelyje Europos šalių, taip pat Japonijoje, Kanadoje. Beje, 1997 metais Tarptautinėje ekslibrisų parodoje „Lietuvos knygai – 450” apdovanota diplomu.

Nors Neringa kilusi iš Žemaitijos ir jos vaikystė prabėgo Plateliuose, tačiau jau būdama dešimties metų pradėjo mokytis M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje ir jau dvidešimt metų gyvena Vilniuje.

Tad įspūdingi Neringos darbai dabar kviečia meno gerbėjus ir mylėtojus nukakti į tylos zoną, kur galima mėgautis neįprastai savotiškais, nenuobodžiais darbais, kuriuose pastebėsi trapumą, kūrybiškumą ir šiaurietišką meno alsavimą kiekviename drobės lopinėlyje. Čia gali pajusti ir nuotaikų kaitą, svajonę, kuri dar sklando, ieško, kuria ir gyvena dailininkės būsimuose ir esamuose darbuose.

 

Taip pat skaitykite