neĮMANOMA – Lietuvos aviacijos gaivintojas Vytautas Pakarskas. Parodoje ir kolegų prisiminimuose

paroda Vytautui Pakarskui atminti_10 29

Spalio 29 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Lietuvos aviacijos muziejuje Kaune (Veiverių g. 132) vyks parodos „neĮMANOMA“, skirtos Vytauto Pakarsko 90-osioms gimimo metinėms pažymėti, atidarymas. Renginio metu prisiminimais apie darbą Prienų Eksperimentinės sportinės aviacijos gamykloje kartu su šia iškilia asmenybe dalinsis doc. dr. Eduardas Lasauskas (VGTU A. Gustaičio instituto Aeronautikos inžinerijos katedros vedėjas) bei kiti buvę kolegos.

Vytauto Pakarsko Pakarsko portretas

Vytautas Pakarskas (1930–1995) buvo išskirtinė asmenybė Lietuvos aviacijos padangėje. Studijų metais susidomėjo sklandymu ir nuo to laiko visi jo nuveikti darbai klojo pamatus Lietuvos aviacijos gyvinimui ir tarptautiškumo auginimui. Daugelis V. Pakarsko kolegų ir bičiulių prisimindami bendravimą su juo dalinasi, jog Vytautui nebuvo žodžio „neįmanoma“.

Sklandytuvas LAK-17 virs Birstono

„neĮMANOMA“ – būtent šis žodis įprasmina daugelį nuveiktų darbų, kurių įgyvendinimas Lietuvoje, tuo metu okupuotoje Sovietų Sąjungos, iš tiesų buvo sunkiai įsivaizduojamas. O Lietuvos aviacijos muziejaus parodoje, skirtoje pažymėti V. Pakarsko gimimo metines, atskleidžiama, kiek daug galėjo vienas žmogus, valingai siekdamas gaivinti ir kurti lietuviškas aviacijos tradicijas.

Vytautas Pakarskas Lietuvos aviacijoje atliko keletą skirtingų vaidmenų: buvo sklandytojas, konstruktorius, organizatorius, paveldosaugininkas, gamyklos vadovas. Tarp iškiliausių jo darbų – transatlantinių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimtųjų sodybų Žemaitijoje išsaugojimas nuo melioracijos sunaikinimo. Atkurtos sodybos tapo dabartinio Lietuvos aviacijos muziejaus padaliniais. Būdamas Eksperimentinės sportinės aviacijos gamyklos vadovu į tarptautinį lygį pakėlė Lietuvos sklandytuvų kūrimą ir gamybą. Sukūrė LAK seriją su iki dabar sėkmingiausiais lietuviškos konstrukcijos sklandytuvais LAK-12. Lietuvą pavertė sportinės aviacijos gamybos ir remonto centru. Pirmasis Sovietų Sąjungoje įdiegė stiklo pluošto sklandytuvų gamybos technologiją.

Taip pat skaitykite