Ne tik stebėti, bet ir įsiklausyti

Martynas Gaubas savo pažadą ištesėjo – Birštono Kurhauze naujas meno gūsis – grafikės Kristinos Norvilaitės darbų paroda.

Paroda pavadinta suprantamai ir kukliai „Žmonės“, tačiau aš, peržiūrėjusi visus darbus, norėčiau ją pervadinti, nes kone kiekviename grafikos darbe jaučiau muziką, kuri tarsi nematoma jėga vedė nuo vieno kūrinio prie kito. Prie vieno jaučiau jūros ošimą, prie kito – sklindančios muzikos garsus, ore plazdenančią dirigento batutą (dirigento lazdelę), įkvepiančius oro choristus prieš dainavimą, triūbos garsus, vaikiško juoko, krykštavimo atgarsius.

New Image

Kiekvienas dailininkas turi savitą braižą, savitą mūzą, kuri kiekvieną kartą stumteli meno ištroškusias rankas prie darbų. Kiekvieno menininko darbai turi savo gerbėjus, kurių dėka jų gerbėjų ratas didėja, nes taip ir turi būti. Kiekvienas žmogus, stebėdamas menininkės darbus, mato tai, ką nori matyti, o kartais išgirsta tik jo ausiai neįprastą muziką.

Dailininkė-grafikė Kristina Norvilaitė

Lietuvos dailininkų sąjungos narė (nuo 2005 m.). Surengė virš 20 personalinių parodų. Menininkė dalyvavo beveik pusšimtyje grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje (Danija, Švedija, Prancūzija, D. Britanija, Olandija, Rusija, Ukraina, Austrija, Vokietija, Italija, Ispanija, Norvegija, Suomija). Knygų dailininkė (išleista virš 80 knygų). Parodų kuratorė (surengė virš 40 parodų).

populiari klasikaPakalbinta dailininkė noriai pasakojo, kaip gimsta jos darbai. Mūsų akiai neįprasti dviejų, trijų ir daugiau spalvų lino raižiniai stebina ir džiugina. Tai didelis darbas, kuris jos visiškai negąsdina. Juk linoraižinio technika pilna netikėtumų, tad iki galutinio rezultato menininkas nežino, koks jis bus. Kristina turi galeriją „Kristina Norvilaitė“, ir kiekvienas, užsukęs į ją, gali stebėti menininkės darbą. Ji visai netikėtai ėmėsi dizainerės darbo, ir tai jai labai patiko, kaip visiškai netikėtai jos kūryboje atsirado projektas „Parašyk man laišką“.

Menininkė projekto „Parašyk man laišką“ metu kviečia lankytojus parašyti laišką ir įmesti jį į jiems patikusią pašto dėžutę. Ilgą ar trumpą, lietuviškai ar kita kalba rašytą, tai visiškai nesvarbu. Kam adresuoti laišką? Sau, artimam žmogui, man, pašto dėžutei ar visai žmonijai. O gal tam, kam jo šią akimirką reikia labiausiai. Šiandien, elektroninių laiškų amžiuje, laiško parašymas tradiciškai gali tapti šiltesniu, labiau asmenišku būdu bendrauti, netgi metafiziniu atsivėrimu, išpažintim. Projektu „Parašyk man laišką“ siekiama priminti žmogui laiškų rašymo „skonį“. Be to, neįprastas pašto dėžutes menininkė gamina pati ir jas puošia savo linoraižiniais, kurie ant medžio tampa mistiniais ir traukiančiais paliesti ar paglostyti neįprastą daiktą, kuris pilnas laiškuose parašytų žodžių – šiltų ir kartu pasiilgtų.

New Imag+

O paklausta apie knygų iliustracijas ji atsakė, kad daugiausiai iliustruoja psichologines knygas, o vaikams skirta Vytauto V. Landsbergio „Varlė bunkeryje” kol kas vienintelė.

taures-medaliai-oranzine

O Martynas Gaubas, parodos metu paklaustas apie sekančią parodą, pasakė, kad labai norėtų sulaukti dailininko iš Latvijos Dainio Gudovskio darbų ekspozicijos. Tačiau tai laiko klausimas. Tereikia tikėtis, kad į Kurhauzą atkaks ir ne vieno kaimyninių šalių menininko darbai.

Vilija Čiapaitė

 

Taip pat skaitykite