Muzikinio fakelo nešėjų, trijų menininkių darbų paroda „Gyvename gyvenimą – džiazuodami”.

28575688_1854289317923047_5804879384695552377_n

Vilija Čiapaitė

Taip jau atsitiko, jog menininkė Jurgita Rancevienė, žaibiškai subūrusi dar dvi menininkes Rūtą Levutienę ir Raimondą Tamo, su nuostabia paroda atbildėjo į Birštono kultūros centrą. Parodos pavadinimas „Gyvename gyvenimą – džiazuodami” sakyte sakė, jog ne tik klausydamiesi galime džiazuoti, bet ir stebėdami. Darbai didelio formato, ir kiekviena autorė, kaip ir muzikantai, „groja” savo stiliuku.

Štai, Jurgita Rancevienė nukelia į ramybe dvelkiančių jūržolių šokį. Ramiame vandenyje, tarsi prieš audrą, jų stiebeliai kyla aukštyn, bandydami nugriebti saulės spindulių šokį. Kiti darbai priverčia nuklysti į bežodę meditaciją, kur suvoki savo gyvenimo peripetijas, linksmą vidinį balsą, vedantį į labirintus, kuriuose atrandi tai, kas buvo kurį laiką slėpta ir uždangstyta…

Rūta Levutienė paskendusi netobulame, abstrakčiame gamtos žaisme. Čia nerasime ovalių, nudailintų medžio lapų. Juos matai tarsi per grublėtą stiklą, kur įžvelgiama netobuli, tačiau meniškai spalvingi gamtos vaizdiniai. Autorė tarsi nori, kad stebėtojas pasistengtų mintimis atrasti, suapvalinti išskaidytus vaizdinius. Jų begarsė muzika priverčia įdėmiau pamatyti, suvokti, įsisąmoninti tai, kas tikrovėje taip paprasta ir tobula…

Menininkės Raimondos Tamo „Auksas/Rūdys” priverčia susimąstyti ir tapti stebėtoju. Jos darbuose gali panirti į visą amžinybę kurtos gražiausios formos dvasią, kuri tarsi pasislėpusi už rūdžių uždangos. Tačiau galima kai kur įžvelgti įdėmų žvilgsnį, tarsi sakantį, kad niekas nebūna laikina. Akys, žvelgiančios į tave, stebuklingu būdu priverčia susimąstyti, pažvelgti giliau, nubraukus laiko ir gamtos padarinių sukeltas, nusėdusias rūdis. Tai verčia išgirsti, pamatyti, suvokti, kad žmogaus galimybės yra beribės, kad tobulas kūnas gali būti ne tik tobulose formose, bet ir vidiniame žmogaus pasaulyje. Menininkės išgautas rūdžių atspalvis priverčia skirtingame šviesos fone įžvelgti ne tik rusvus atspalvius, bet ir auksu tviskančius kontūrus.

Trys menininkės nukėlė į meninį džiazo matymą, kuris yra tarsi pirmas laiptelis į jau XX tarptautinį džiazo festivalį „Birštonas 2018“, sukviesiantis kovo 23 dieną į Birštoną.

Ir, manau, kad pirmieji akordai vis dar bus matomi iki kovo 17 dienos Birštono kultūros centre, tarsi pirmieji muzikinio fakelo nešėjai, trijų menininkių darbuose parodoje „Gyvename gyvenimą – džiazuodami”.

 

Taip pat skaitykite