Šiandienos muziejaus veikla neapsiriboja eksponatų rinkimu ir jų demonstravimu lankytojams. Kad žmogus ateitų į muziejų, nepakanka turėti jame vertingų relikvijų, reikia dar ir patrauklaus jų pateikimo, kad įspūdis apie buvimą muziejuje išliktų ilgam, kad norėtųsi ir vėl į jį sugrįžti. Todėl net ir vasarą, kai, atrodytų, gyvenimas daugelyje įstaigų sulėtėja, kai visur tvyro atostogų ir poilsio nuotaikos, muziejuose ir toliau tęsiamos programos, suteikiančios žinių apie įvykius, vietas, asmenis, datas. Birštono muziejuje vasaros pradžią, teigia Roma Zajančkauskienė, būtų galima pradėti skaičiuoti jau nuo gegužės. Šį mėnesį, minint Muziejų dieną, įvyko pats svarbiausias metų renginys – šventinė konferencija, skirta muziejaus Birštone 45-ųjų įkūrimo metinių paminėjimui. O tikroji, kalendorinė vasaros pradžia – birželio mėnuo – buvo skirta tremtiniams. Tą mėnesį įvyko keli susitikimai su šiais karčią atstumtųjų dalią ištvėrusiais žmonėmis, o jų papasakotos istorijos užrašytos ir laikomos muziejaus fonduose ateičiai – edukaciniams renginiams. Be to, buvo paruošta ir nedidelė parodėlė, joje – tremtinių siuviniai, audiniai, kiti rankdarbiai, į kuriuos jie sudėjo visą sielos skausmą, ilgesį ir meilę prarastai Tėvynei.
Šie metai paskelbti Maironio metais, todėl birželį paminėta ir kita svarbi netekties data – Maironio mirties diena, tačiau jai skirtame renginyje vyravo vien tik dvasios pakilumas ir didžiulis susidomėjimas. Juk buvo labai įdomu sužinoti apie dar mažai atskleistą didžiojo dainiaus asmenybės pusę , jo meilę gėlėms, sodininkavimo aistrą. Labai įdomią paskaitą ir parodą apie tai parengė Lietuvių literatūros Maironio muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė. Tądien į miesto šventę susirinkę žmonės muziejaus sodelyje patyrė išties malonių įspūdžių, nes renginyje koncertavo Birštono KC moterų choras „Aušrinė“, atlikęs ir Maironio eilėms sukurtas dainas.
Rugpjūtį Birštono muziejus pradeda renginių ciklu. Šio mėnesio 1 – 16 dienomis vyksta respublikinis Muziejų metų programos projektas „Lietuvos muziejų kelias“, kviečiantis į Dzūkijos regioną. Kadangi jam priskirta ir Birštono savivaldybė, tad birštoniečiai į šį projektą įtraukė tris renginius. Pirmieji du – jau pirmąją rugpjūčio dieną. Popietę – pažintinė programa „ Kas ir kaip muziejuje saugoma ir tyrinėjama“ su muziejaus įkūrėju Petru Kazlausku. Anot R. Zajančkauskienės, šis renginys labai svarbus paties muziejaus gyvavimui. Klausytojai ne tik sužinos, kaip renkami ir atrenkami eksponatai parodoms, bet kartu bus raginami naujai pažvelgti į savo namuose esančius senus daiktus – senelių ir prosenelių audinius, siuvinius, drožinius, nuotraukas – šeimų archyvus ir kolekcijas, dažnai atsiduriančius šiukšliadėžėse. Tai, kas lengvabūdiškai išmetama, gali tapti dideliu muziejų turtu ir atradimu.
O antrasis tos dienos renginys jau tradicinis – kalbininko profesoriaus Jono Kazlausko gimimo metinių minėjimas jo tėviškėje Matiešionyse. Čia dalyvaus jo klasės draugė Gražina Kavaliauskienė, jo studentas poetas Robertas Keturakis, muzikantai Vladimiras Majorovas ir Irina Putrimienė, Prienų „Žiburio“ gimnazijos vokalinis ansamblis, vadovaujas Romos Ruočkienės, Birštono KC folklorinis ansamblis „Raskila“. R. Zajančkauskienės manymu, nors ši šventė turi tvirtą tradiciją ir savąjį atspalvį, tačiau jos organizatoriams kasmet vis sunkiau atrasti ką nors naujo, tad svarstoma idėja minėjimą rengti kas penkeri metai, ar premijų įteikimo proga.
Trečiasis ciklo renginys rugpjūčio 12 dieną pakvies į Sakralinį muziejų, kur itin puoselėjamas arkivyskupo Teofiliaus Matulionio atminimas. 50-ųjų jo mirties metinių minėjimas prasidės muzikine valanda bažnyčioje, kur dalyvaus M. K. Čiurlionio styginių kvartetas, o vėliau vyks šv. Mišios. Po jų visi dalyvaujantieji galės išvysti, ką naujo ir įdomaus apie T. Matulionį atrado Sakralinio muziejaus darbuotojai.
Rudenį muziejaus darbuotojų laukia ir iššūkiai: dalyvavimas respublikinėje Muziejų mugėje su paroda, jos pristatymu ir edukacine programa Kauno miesto muziejuje, Kultūros paveldo dienoms rengiama paskaita apie prelatą Konstantiną Olšauską, tarpukario įžymybę, patyrusią sunkų išpuolį prieš jo aktyvią visuomeninę veiklą, prieš jo dvasios ramybę. Šis renginys, įsitikinusi R. Zajančkauskienė, turėtų būti įdomus tiems, kas dar tarybiniais metais matė apie prelato gyvenimą sukurtą filmą – bus galima palyginti tikrovę ir falsifikacijas. Kartu su šiais išskirtiniais renginiais toliau vyks įprasta ir laukiama muziejaus veikla – edukacinės programos vaikams ir suaugusiesiems, parodos, renginiai ir minėjimai. Nei vienas metų laikas, nei vienas jo mėnuo nesustabdo nuolatinio judėjimo Birštono muziejuje, į kurį įsilieti gali kiekvienas to panorėjęs.