Moterų sveikatai – ypatingas dėmesys

IMGP7183Pasaulyje kas 2 minutės nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris… Lietuva šioje statistikoje, deja, viena iš lyderių: mūsų šalyje, lyginant su visa Europa, sergamumas šia liga yra didžiausias. Kodėl taip yra čia, kur medicininės paslaugos yra nemokamos (bent iš dalies), kur sąlygos pasitikrinti sveikatą – tikrai neblogos?

Svarbu nedelsti

Kiekviena moteris pas gydytoją ginekologą turėtų apsilankyti bent du kartus per metus. O ypač nereikėtų delsti tuomet, kai pasijuntama blogiau, kai kamuoja skausmas. Deja, kai kurios moterys yra linkusios pakentėti („O gal praeis?“), pasigydyti pačios ir net nekreipti dėmesio į savo savijautą. Tačiau, pasak Prienų PSPC gydytojos ginekologės Aidos Imbrasienės, daugeliu atvejų abejingumas savo sveikatai gresia sunkiai pagydomais susirgimais, neretai ir mirtimi. Moterys turėtų ir pačios išsiugdyti įprotį tikrintis pas gydytojus, ir mokyti to savo dukras, kad joms nuo pat jaunystės susiformuotų sveiko lytinio gyvenimo pagrindai, kad jos pažintų savo kūnus ir juos tausotų.

Bauginanti statistika

Nuo 2004 metų Lietuvoje vykdoma gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa. Tai – atsakas į grėsmingą situaciją tiek mūsų šalyje, tiek visame pasaulyje. Gimdos kaklelio vėžys šiuo metu yra antras pagal dažnumą po krūties vėžio bei trečias pagal mirštamumą moterų susirgimas. Per metus pasaulyje suserga 16 tūkstančių, o miršta 9 tūkstančiai š 100 tūkstančių moterų. Gimdos kaklelio vėžiu gali susirgti ir jaunos, ir vyresnio amžiaus moterys, nepriklausomai nuo to, ar jos gyvena sveikai ir turi vieną partnerį. Todėl ypač svarbus nuolatinis lankymasis pas gydytoją ginekologą, kad šis susirgimas būtų nustatytas kuo ankstyvesnėje stadijoje, kuomet galimas sėkmingas gydymas ir išgijimas.

Ligos prevencija

Gimdos kaklelio vėžys vystosi kaip piktybinė gimdos kaklelio patologija iš ikivėžinių pakitimų. Jiems nustatyti reikalingas specialus PAP tepinėlio testas. Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa leidžia gydytojams ginekologams kartą per 3 metus nemokamai tepinėlio testu ištirti 25 – 60 metų amžiaus moteris, apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Kaip pasakojo gydytoja A. Imbrasienė, PAP tepinėlis, arba citologinis gimdos kaklelio tyrimas, leidžia nustatyti ikivėžinius pakitimus, kurie patikslinami atliekant videokolposkopiją. O už šį tyrimą moterims reikia mokėti, todėl ne visos gali ir nori jį atlikti. Tad į pagalbą gydytojams ir jų pacientėms atėjo Prienų rajono savivaldybė.

Programa suteiks nemokamą tyrimą

Prienų PSPC iki metų pabaigos planuojama atlikti videokolposkopijos tyrimą moterims nuo 18 metų, kurioms PAP tepinėlio testas parodė ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus. Šiam tikslui iš Prienų rajono savivaldybės 2013 metų visuomenės sveikatos specialiosios rėmimo programos skirta 3500 litų, kurie bus panaudoti įgyvendinant programą „Gimdos kaklelio patologijų įvertinimas videokolposkopijos pagalba“. Programą įgyvendins Prienų PSPC Moterų konsultacijų kabineto gydytojos A. Imbrasienė ir Liubovė Gorina. Jau nuo spalio 1-osios moterys bus kviečiamos atvykti į Prienus ir nemokamai išsitirti gimdos kaklelio būklę videokolposkopu. Kaip pasakojo gydytoja A. Imbrasienė, tai neinvazinis tyrimas, kurio metu gimdos kaklelis specialiu prietaisu, padidinus vaizdą, apžiūrimas ekrane, panaudojant specialų apšvietimą. Tokia apžiūra leidžia gydytojai pastebėti plika akimi nematomus gimdos kaklelio pokyčius.

Atsiliepti į kvietimą – būtina

Pasak A. Imbrasienės, Lietuvoje dažniausiai gimdos kaklelio vėžiu suserga moterys apie 40 metus, bet pastebėta bauginanti tendencija – ikivėžiniai pakitimai nustatomi net ir labai jauno amžiaus pacientėms. Todėl prevencinė programa leis patikrinti kuo daugiau jaunų moterų ir laiku nustatyti gimdos kaklelio patologiją. Be to, apžiūros metu gydytojos suteiks žinių apie ikivėžinius pakitimus, skatins moteris labiau rūpintis savo sveikata ir nuolat ją profilaktiškai tikrintis. Todėl gavusios kvietimą atvykti į Prienų PSPC Moterų konsultaciją, rajono gyventojos, prisirašiusios prie Prienų PSPC, turėtų būtinai pasinaudoti proga nemokamai išsitirti ir sužinoti savo sveikatos būklę. Juk laiku diagnozuota liga – lengvesnis ir trumpesnis gijimas, gyvenimas be baimės, su džiaugsmu ir viltimis ateičiai.

Taip pat skaitykite