Meno terapija Birštono ir Skuodo bibliotekose – pavyzdys kitų šalių bibliotekininkams

Pranešimas spaudai

Į kai kurias Lietuvos bibliotekas gyventojus vilioja ne tik poreikis pasiskolinti knygų, paskaityti spaudos leidinių, pasinaudoti internetu, bet ir galimybė atitrūkti nuo kasdienybės bei pažvelgti į save iš šalies dalyvaujant terapiniuose užsiėmimuose. Skuodo savivaldybės Vižančių filialo bibliotekoje vykę meninės terapijos seansai išvadavo iš rutinos kaimo moteris, o Birštone nuolat vykdoma biblioterapija domina ir bibliotekų atstovus iš skirtingų žemynų.

Meno terapija – atgaiva visam kaimui

Skuodo savivaldybės viešosios bibliotekos Vižančių filialas prieš kelis mėnesius lankytojus pradžiugino surengtais meno terapijos užsiėmimais. Čia viešėjusi meno terapijos specialistė iš Vilniaus Audronė Ribikauskaitė bibliotekoje užsiėmimus rengė tris dienas. Bibliotekos darbuotoja Nijolė Birkantienė pasakoja, jog tokia iniciatyva vietos gyventojoms labai patiko.

„Kaimo gyvenime įdomaus laisvalaikio praleidimo būdų nėra daug, ypač gyvenant toli nuo Skuodo centro. Todėl tokie renginiai bibliotekoje labai pagyvino kasdienybę. Iš pradžių moterys nedrąsiai įsitraukė į šias veiklas, bet paskui įgavo pasitikėjimo savimi, su malonumu dalyvavo užsiėmimuose. Kai kurios sakė, jog pirmą kartą gyvenime rankoje laikė pieštuką, teptuką, tačiau pavyko nupiešti visai neblogus darbus“, – pasakojo bibliotekos darbuotoja.

Meno terapijos metu kūrybingumą ir savęs pažinimą skatina speciali metodika. Užsiėmimų metu piešiama, bendraujama, bandoma atsakyti į rūpimus klausimus. Anot N. Birkantienės, jeigu pavyks surasti suinteresuotus partnerius ir rėmėjus, meno terapijos užsiėmimai ateityje bibliotekoje bus vykdomi nuolat, nes jaučiamas didelis jų poreikis.

Projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovo Kęstučio Juškevičiaus teigimu, bibliotekose įgyvendinamos meno terapijos ir kitų užsiėmimų iniciatyvos puikiai parodo, kad bibliotekų vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje keičiasi.

„Moderni biblioteka savo dėmesio centrą nuo knygų ir interneto perkelia į žmones. Bibliotekos tampa šiuolaikinių paslaugų, leidžiančių lengviau gauti, keistis, naudotis reikalinga informacija, kompleksu, aktyviai dalyvaujančiu bendruomenės kultūriniame ir socialiniame gyvenime. Tai įrodo tiek Skuodo, tiek Birštono, tiek kai kurių kitų rajonų bibliotekos, kurių įgyvendinamos veiklos į bibliotekas pritraukia didelę dalį vietos bendruomenių“, – sakė projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas.

Knygos pakeičia vaistus

Projektą „Biblioterapija – naujos erdvės, didelės galimybės“ Birštono viešoji biblioteka kartu su VšĮ „Tulpės sanatorija“ vykdo jau ketverius metus. Jo metu sanatorijoje ir bibliotekoje rengiami biblioterapijos bei meno terapijos užsiėmimai, skirti ligoniams ir visai miesto bendruomenei. Šiais metais nuo spalio mėnesio pratęsta programa bibliotekoje truks apie 6 mėnesius, jos metu planuojama surengti 20 užsiėmimų 11 asmenų grupei.

Užsiėmimus veda Birštono viešosios bibliotekos suaugusiųjų skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Stefa Puskunigienė ir VšĮ „Tulpės sanatorija“ psichologė Brigita Gelumbauskienė. Moterys žinių ir patirties sėmėsi specialiuosepsichoterapeutės G. Petronienės ir Humanistinės Egzistencinės Psichologijos (HEPI) rengtuose seminaruose bei mokymuose.

„Prieš daugiau nei trejus metus pradėjome rengti biblioterapijos seansus „Tulpės sanatorijoje“. Jų metu besigydantiems žmonėms biblioterapijos metodas padėjo atrasti dvasinę ramybę, atsipalaiduoti. Meno terapiją naudojome kaip pagalbinę priemonę tais atvejais, kai biblioterapijos metu dalyviams nepavykdavo atskleisti pagrindinės savo problemos. Šie užsiėmimai yra rengiami kaip gydymo ir reabilitacijos dalis“, – pasakojo S. Puskunigienė.

2010 metais meno terapijos ir biblioterapijos paslaugos imtos teikti ir visiems tuo besidomintiems Birštono savivaldybės gyventojams – užsiėmimai  pradėti rengti Birštono viešojoje bibliotekoje.

„Biblioterapijos metu mes padarome įžangą į skaitymą, į pažintį su knygos, žodžio nauda, su savipagalba pasitelkiant skaitymą. Toks seansas paprastai prasideda dalyvius supažindinant su užsiėmimo tikslais ir eigos principu, vėliau skaitomos atitinkamos tekstų ištraukos, išprovokuojančios susirinkusiųjų reakcijas. Skaitytos ištraukos ir dalyviams užduodami klausimai padeda surasti atsakymus į vidines problemas, atsipalaiduoti, nusiraminti, skatina bendrauti, kalbėti apie kiekvienam svarbius dalykus,“ – pasakojo S. Puskunigienė.

Iš Birštone vykdomų biblioterapijos seansų patirties sėmėsi ir kitų šalių specialistai: Europos Kurortų Asociacijos prezidentė, Latvijos bibliotekininkai, Turkijos bibliotekininkų asociacijos deleguoti asmenys. Apie biblioterapiją birštonietės pasakojo konferencijose kituose miestuose – Klaipėdos Universitete, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje.

Tiek Skuodo bibliotekos Vižančių filialas, tiek Birštono biblioteka, aktyviai organizuojantys įvairias veiklas gyventojams, jau nesyk įvertintos partneriškiausių Lietuvos bibliotekų kasmėnesiniuose rinkimuose. Šiuos rinkimus ir iniciatyvą „Biblioteka ir partneriai“ įgyvendinantis projektas „Bibliotekos pažangai“ ragina bibliotekininkus efektyviai atstovauti savo įstaigoms, megzti partnerystės ryšius su vietos verslo, valdžios, bendruomenių atstovais. Savo pasiekimais bibliotekos dalijasi interaktyviame žemėlapyje bei kas mėnesį varžosi dėl partneriškiausios Lietuvos bibliotekos titulo.

Taip pat skaitykite

1 komentaras