Medetkų arbatos nauda sveikatai ir grožiui

Vaistinių medetkų arbatos nauda žinoma nuo senų laikų. Dar mūsų proseneliai šį augalą itin vertino ir naudojo sveikatai stiprinti, grožiui puoselėti.

Medetka – vienmetis augalas, augantis įvairioje dirvoje, mėgstantis saulėtas vietas ir naudojamas kaip pagalbinė priemonė organizmui stiprinti, negalavimams palengvinti.

Sveikatinančios medetkų arbatos savybės

Dažniausiai arbatai naudojami vaistinės medetkos žiedai, kuriuose gausu karoteno, organinių rūgščių, dervų, flavonoidų, mikroelementų, eterinio aliejaus ir kitų biologiškai aktyvių, antiseptiniu ir priešuždegiminiu poveikiu pasižyminčių medžiagų. Medetkų arbata naudinga kaip profilaktinė priemonė organizmo stiprinimui ir kaip pagalbinė priemonė įvairioms ligoms palengvinti.

  • Virškinamojo trakto sutrikimai medetkų arbata padeda palengvinti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligės simptomus, esant skrandžio ir žarnyno piktybiniams navikams ir kitiems negalavimams.
  • Padeda sušvelninti menstruacijų spazmus ir kitus moteriškus skausmus. Dar mūsų senelės pastebėjo, kad medetkų žiedai padeda užklupus moteriškiems negalavimams.  Taip pat medetkų arbatos kompresai gali padėti sumažinti spenelių skausmą kūdikio žindymo metu.
  • Nuramina pavargusias akis – medetkų arbata suvilgytus vatos ar marlės tamponus dėti ant akių vokų. Tinka ir besikeliant miežiui.
  • Padeda nuraminti gerklės skausmą – norint, kad gerklės skausmas palengvėtų, reikia kelis kartus per dieną medetkų užpilu skalauti burną, gerklę.
  • Puiki pagalbinė priemonė imuniteto stiprinimui – dėl augale esančios gausybės naudingų savybių, medetkų arbata padeda sustiprinti organizmo atsparumą infekcijoms.
  • Inkstų, šlapimo takų negalavimams palengvinti – medetka pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl padeda organizmui kovoti su šlapimo takų infekcijų simptomais. Tinka ir kaip profilaktinė priemonė.
  • Gali padėti sumažinti raumenų nuovargį – medetkų arbatos nauda pastebėta ir kaip padedanti sumažinti fizinio krūvio sukeltą raumenų nuovargį.

Medetkų arbatos nauda grožiui

Mūsų močiutės taip pat pastebėjo ir medetkų arbatos naudą grožio procedūroms, pvz., plaukams prižiūrėti. Visiems, kuriuos vargina riebi, pleiskanojanti galvos oda, greitai besiriebaluojantys plaukai ir panašios problemos, rekomenduojama praskalauti plaukus medetkų nuoviru. Šio augalo arbata tinka ir nuo plaukų slinkimo.

Sakoma, kad medetkų arbata – tikras jaunystės eliksyras. Atlikti tyrimai rodo, kad medetkoje esančios aktyvios cheminės medžiagos padeda organizmo ląstelėms apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų – vienos iš pagrindinių senėjimo ir ląstelių būklės blogėjimo priežasčių.

Kaip ruošti naudingąją medetkų arbatą

Arbatai galima naudoti visą antžeminę medetkos dalį (žiedynas, lapai), tačiau daugiausia naudingųjų medžiagų žieduose. Vaistinė medetka žydi nuo birželio iki rugsėjo. Žiedus arbatai galima skinti iki pirmųjų šalnų.

Kaip ir visas kitas vaistažoles, medetkų žiedus geriausia rinkti sausą, šiltą ir saulėtą dieną. Arbatai tinkamiausi pilnai prasiskleidę žiedai.

Surinkti žiedynai džiovinami uždaroje sausoje vietoje, galima ir gryname ore, paskleidus plonu sluoksniu ir kartais pamaišant. Svarbu, kad ant džiovinamų augalų nepatektų drėgmė ir tiesioginiai saulės spinduliai – drėgmė sukels pelėsį, saulė išdžiovins visas naudingas medžiagas.

Gerai išdžiūvę žiedai patrynus tarp pirštų turėtų subyrėti. Džiovintas medetkas galima laikyti iki 1 metų, medžiaginiuose arba popieriniuose maišeliuose.

Naudingą vaistinių medetkų arbatą pasigaminti labai paprasta – į standartinio dydžio puodelį ar stiklinę (250 ml) reikia dėti 1 arbatinį šaukštelį žiedų ir užpilti verdančiu vandeniu. Palikti kelioms minutėms pritraukti. Galima gardinti medumi, citrina. Skanaus!

Taip pat skaitykite