Lietuvos atstovai dalyvavo 4-oje Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencijoje

DSCF0552 (3)

2013 m. spalio 7–9 dienomis Odense (Danija) įvyko 4-oji Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencija (The 4th European Conference on Health Promoting Schools) ,,Teisumas, švietimas ir sveikata“ (Equity, Education and Health). Konferencijos organizatoriai – Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklas (The Schools for Health in Europe, SHE), Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras (World Health Organization Regional Office Europe).

Apie 300 konferencijos dalyvių atstovavo apie 40 valstybių – Europos Sąjungos šalims ir tokioms šalims kaip Indija, Pietų Korėja, Saudo Arabija, Kirgizija, Singapūras, Nepalas. Konferencijoje iš Lietuvos dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė ir visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė, Ignalinos visuomenės sveikatos biuro direktorė Edita Ryliškienė, Kėdainių visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Aida Butkienė ir Utenos visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Dalia Vanagienė, Molėtų gimnazijos Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Burneikienė.

Konferencijoje buvo pristatyti Europos sveikatą stiprinančių mokyklų daugiau kaip dvidešimties metų veiklos pasiekimai ir apibendrinta patirtis bei pabrėžta mokinių sveikatinimo kompetencijų ugdymo svarba šiuolaikinėje visuomenėje.

Įvadiniuose konferencijos pranešimuose pažymėta, kad dabartinio Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo ,,Mokyklos europiečių sveikatai“ (Schools for Health in Europe, SHE) veikla remiasi 43 Europos šalių, SHE tinklo narių, 34 000 mokyklų patirtimi ir šalių koordinatorių darbais. Dabartinis SHE tinklas išsikėlęs penkias pagrindines vertybes: teisingumą, palaikymą, įtraukimą, įgalinimą, veiklos kompetenciją ir demokratiją, bei remiasi penkiais ramsčiais: visuminiu požiūriu į mokyklą, dalyvavimu, švietimo kokybe, įrodymais, mokyklomis ir jų bendruomenėmis, kaip numatyta 3-iosios Europos konferencijos sveikatos stiprinimo mokyklose klausimais ,,Geresnė mokykla – sveikesnė mokykla“ Vilniaus rezoliucijoje (2009).

Konferencijoje buvo palygintos Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybių narių išlaidos vaikų sveikatai. Pažymėti netolygumai tarp senųjų Europos Sąjungos šalių narių ir naujųjų narių finansinių galimybių vaikų sveikatos srityje.

Šioje 4-ojoje konferencijoje pranešimą apie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos vaisingą bendradarbiavimą vaikų sveikatos stiprinimo ir ugdymo srityje skaitė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, o pranešimą apie Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo, šiais metais mininčio savo 20-metį, veiklą, taip pat apie Sveikatingumo metų nacionalinio renginio ,,Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą“ renginius savivaldybėse skaitė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė.

Tęsdama ankstesnių konferencijų idėjas, ši konferencija siekė aktyvinti sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos inovacijas, kurti ryšius tarpvalstybiniu, regioniniu ir vietos lygmeniu. Numatyta ir toliau plėtoti sveikatą stiprinančių mokyklų idėjas mokyklos, savivaldybių ir nacionaliniu lygmeniu. Taip pat plėsti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklus šalyse narėse, įtraukiant mokyklų bendruomenes į veiklas, atspindinčias holistinę sveikatos sampratą.

Prie geros konferencijos dalyvių nuotaikos prisidėjo ir konferencijos sales papuošę vaikų piešiniai. 6–12 metų vaikai piešė, kaip jie įsivaizduoja savo idealią sveikatą stiprinančią mokyklą. Du trečdaliai iš dviejų šimtų konferencijoje pristatytų piešinių buvo nupiešti Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų vaikų. Lietuvos jaunimas dalyvavo mokinių telekonferencijoje kartu su Danijos, Makedonijos ir Latvijos moksleiviais. Lietuvai atstovavo Vilniaus Fabijoniškių vidurinės mokyklos mokiniai.

Konferencijos dalyviai dalijosi patirtimi, kurios pagrindu bus suformuotos Odenso konferencijos nuostatos –,,Odenso teiginiai“. ,,Odenso teiginius“ papildys ir jaunųjų konferencijos dalyvių mintys.

Plačiau su konferencijos medžiaga galima susipažinti 4-osios Europos sveikatą stiprinančių mokyklų konferencija interneto svetainėje http://schools4health.dk/#&panel1

 

Dalia Sabaliauskienė,

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus

visuomenės sveikatos administratorė

Taip pat skaitykite