LCKU: dviejų unijų pasitraukimas nesukels esminių pokyčių rinkoje

Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos banko sprendimas atšaukti dviejų iš 14 pavieniui veikiančių kredito unijų veiklos licencijas nesukels esminių pokyčių rinkoje. Toks sprendimas nebuvo netikėtas, teigia 63 kredito unijas vienijanti Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU). Nors griežčiausių Lietuvos banko sankcijų sulaukusios dvi unijos nepriklauso LCKU sistemai, savo ruožtu LCKU ir toliau stiprina vidinę unijų sistemos kontrolę.

„Jau gruodžio mėn. Lietuvos bankui apribojus Nacionalinės kredito unijos ir „Švyturio taupomosios kasos“ veiklą, rinkoje pasigirdo prognozių dėl galimo šių unijų pasitraukimo iš rinkos. Apie tai buvo diskutuojama ir viešojoje erdvėje.

Nepaisant to, rinka tąkart reagavo ramiai – gruodį, Lietuvos bankui apribojus Nacionalinės kredito unijos veiklą, per savaitę bendras LCKU sistemos indėlių portfelis sumažėjo mažiau nei 0,8 proc., o iki praėjusių metų pabaigos jis vėl sugrįžo į ankstesnį lygį. Atsižvelgiant į tai, manome, kad ir šiandieninis Lietuvos banko sprendimas atšaukti dviejų unijų licencijas neturės įtakos rinkos stabilumui“, – komentavo LCKU valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.

Atsižvelgdama į šalies gyventojų pasitikėjimą ir aktyvų naudojimąsi unijų paslaugomis, LCKU savo ruožtu toliau nuosekliai stiprina vidinę unijų sistemos kontrolę. Šių metų kovo mėn. kredito unijos svarstys ir tvirtins papildomą rizikos valdymo instrumentą – visųunijų mokamų įmokų į stabilizacijos fondą dydžio priklausymą nuo konkrečios unijos rizikos lygio. Tai reiškia, kad unija, vykdanti rizikingesnę veiklą, mokėtų didesnes įmokas į bendrą LCKU sistemos stabilizacijos fondą.

„Manome, kad praėjusiais metais ir šių metų pradžioje Lietuvos banko bei LCKU sprendimais priimti papildomi saugikliai ne tik pagerins kredito unijų likvidumo bei rizikos valdymo rodiklius, bet ir padidins vartotojų pasitikėjimą kredito unijų rinka, kas taip pat leis pasiūlyti daugiau naujų kredito unijų paslaugų“, – teigė Asociacijos Lietuvos kredito unijos valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.

Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje nustatė griežtesnius kapitalo, likvidumo ir maksimalios paskolos dydžio reikalavimus kredito unijoms. Nuo vasario 1 d. paskolos suma vienam kredito unijos skolininkui negalės viršyti 500 000 Lt ir 25 proc. kredito unijos perskaičiuoto kapitalo.

Savo ruožtu LCKU, stiprindama kredito unijų kontrolę, 2012 m. lapkritį įkūrė Rizikos valdymo grupę, kuri yra atsakinga už LCKU sistemos unijų rizikos valdymo priemonių įgyvendinimą. Pernai taip pat  buvo sugriežtintos kredito unijų priėmimo į LCKU sistemą sąlygos, kurios įsigaliojo būsimoms LCKU narėms.

Taip pat skaitykite