Kultūros diena – su Taikos vėliava

kvitrina.com

Balandžio 15 d. Prienų rajono savivaldybės Laisvės aikštėje suplevėsavo Taikos vėliava. Ji savo plevenimu priminė, jog tądien ir Kultūros diena. Tokia vėliava – balta, simbolizuojanti praeitį, dabartį ir ateitį amžinybės rate – buvo sukurta minint Kultūros dieną.

Iš istorinių aruodų

Rericho paktas (lot. Pax Cultura, angl. The Roerich Pact), dar žinomas kaip Sutartis dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo, pasirašytas 1935 m. balandžio 15 d., 12 val. vietos laiku, Vašingtone. Ją pasirašė JAV prezidentas Franklinas Delano Rooseveltas (1882–1945) ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai.

Tai – pirmasis istorijoje toks paktas, skirtas apsaugoti kultūros vertybėms. Jo autorius – mąstytojas, dailininkas, daugiau kaip 7 000 drobių ir keliasdešimties knygų autorius Nikolajus Rerichas (1874–1947), XX a. pradžioje kartu su filosofe žmona Jelena Rerich (1879–1955) keliavęs po įvairius kraštus, taip pat ir Lietuvą. Remdamasis Fiodoro Dostojevskio maksima „Grožis išgelbės pasaulį“ ir šveicarų meno istoriko Carlo Jacobo Christopho Burckhardto (1818–1897) mintimis apie būtiną meno apsaugojimą, N. Rerichas sukūrė unikalų dokumentą. Jo bendraautoris – profesorius Georgijus Škliaveris, su kuriuo N. Rerichas pakto tekstą kūrė dar 1928 m.

1954 m. gegužės 14 d. Hagoje Rericho pakto pagrindu buvo priimta Konvencija dėl kultūros vertybių išsaugojimo karinio konflikto metu, kurią pasirašė 39 pasaulio šalys.

Taigi, balandžio 15-ąją Prienų rajono kultūros, muziejaus, bibliotekų darbuotojams teko maloni misija – tradiciškai paskleisti žinią apie šią dieną, kuri yra labai svarbi ne tik mūsų krašto žmonėms, bet ir visam Pasauliui. O žinios nešėjai – balti balandžiai, buvo paliesti žmonių, kuriems svarbu, kad šalyje būtų saugoma istorija, kad kultūros židiniai suburtų žmones dainai, šokiui, kad ateities kartas pasiektų palikimas, kurį saugojo, puoselėjo tradicijas gerbiantys žmonės, mylintys ne tik Tėvynę, bet ir visą Žemę.

Taip pat skaitykite