Slėgio jutikliai, dar vadinami slėgio davikliais, yra įranga, kuri, išmatavusi fizikinį dydį, paverčia jį analoginiu arba optiniu elektriniu signalu. Pavyzdžiui, naujos kartos VEGA jutikliai ypač naudojami žemės ūkio ir maisto pramonėje bei meteorologijoje, tačiau yra keletas skirtingų technologijų ir tipų. Kokie yra skirtingi slėgio jutiklių tipai?
Absoliutaus slėgio jutiklis
Absoliutaus slėgio jutiklis matuoja vakuumo slėgio atžvilgiu. Jis rodo vertę, pagrįstą vakuumo etalonu, kuris yra sandariai pritvirtintas prie jutiklio. Absoliutaus slėgio jutiklis daugiausia naudojamas meteorologijoje atmosferos slėgiui nustatyti. Maisto pramonėje jis naudojamas siekiant užtikrinti tam tikrą vakuumo lygį pakuotės viduje. Absoliutaus slėgio jutikliai turi unikalią slėgio jungtį, kuri leidžia vertinamam orui patekti į sistemą. Šių jutiklių privalumas yra tas, kad oro slėgio pokyčiai nekeičia matuojamo slėgio.
Diferencinio slėgio jutiklis
Kaip matyti iš pavadinimo, diferencinio slėgio jutiklio paskirtis – matuoti neigiamą arba teigiamą dviejų slėgių skirtumą, naudojant 2 slėgio jungtis. Diferencinio slėgio jutiklis taip pat gali būti naudojamas slėgio kritimui, skysčio lygiui ir srautui matuoti. Šio tipo jutikliai dažniausiai naudojami medicinoje klimato ir kvėpavimo mainams matuoti. Diferencinį slėgį galima matuoti ir valdyti bet kuriame taške, kuriame yra didelis slėgių skirtumas. Jis naudojamas laboratorijose, operacinėse ir švariose patalpose.
Santykinio slėgio jutiklis
Santykinis slėgis apibrėžiamas kaip slėgis, viršijantis atmosferos slėgį. Šis slėgio tipas naudojamas dažniausiai, nes daugumos jutiklių slėgis priklauso nuo atmosferos slėgio, todėl jie matuoja santykinį slėgį. Santykinio slėgio jutikliuose aplinkos atmosferos slėgis yra atskaitos taškas. Santykinio slėgio jutikliai gali rodyti teigiamą slėgį, kai matuojamas slėgis yra didesnis už atmosferos slėgį. Priešingu atveju jie gali rodyti neigiamą slėgį. Tokio tipo jutikliai naudojami padangų slėgiui tikrinti. Kaip ir absoliutaus slėgio jutikliai, santykinio slėgio jutikliai turi vieną slėgio jungtį. Aplinkos slėgis patenka per jutiklio diafragmos galinę dalį, per vamzdelį arba per plyšį.
Kaip pasirinkti slėgio jutiklį?
Pirmiausia svarbu pasirinkti jutiklį, kurio matavimo diapazonas atitiktų jums reikalingą matuoti slėgio diapazoną, atsižvelgiant į normalias sąlygas ir galimus atsitiktinius slėgio svyravimus. Taip pat svarbi ir darbinė temperatūra. Daugumos jutiklių veikimo diapazonas yra nuo -25 °C iki 100 °C. Viršijus šią ribą, būtina rinktis jutiklius, pritaikytus atlaikyti aukštesnes temperatūras.