Kiek kainuoja sveikata?

Vilija Čiapaitė

Sakoma, sveikame kūne – sveika siela. Kad tai yra tiesa, gali paliudyti Prienų sveikos gyvensenos klubo „Versmenė“ sveikuoliai. Jų apstu, tačiau, pasak klubo pirmininkės Leonoros Kalantienės, norisi, kad norinčių sveikai gyventi būtų daug daugiau. O nuveikti darbai patys kalba už save.

Sveikuoliai per metus nuveikia tokius darbus, kad norisi džiaugtis ir gėrėtis energijos ir kūrybingumo nestokojančiais žmonėmis. Ne visi sveikuoliai pensijinio amžiaus, yra ir jaunų, kurie puikiai suderina darbus ir sveiką gyvenseną.

Sveika gyvensena tai ne tik sportas, bet ir sveika mityba, kuri pamažu propaguojama visoje Lietuvoje, tačiau kaip peno reikia ir sveikos, gražios lietuviškos kalbėsenos.

Ir štai, sveikuoliai sausio pabaigoje susirinko išklausyti klubo pirmininkės Leonoros Kalantienės ataskaitos. Klubo pirmininkė sakė, kad per ataskaitinį laikotarpį valdyba dirbo labai darniai, kūrybingai, įvyko  8 valdybos posėdžiai, kurių metu buvo aptarti įvairūs klausimai, pasiruošimai renginiams. Per tą laikotarpį klubą papildė 6 nauji nariai, ir dabar jame 69. Visi klubo renginiai yra atviri, apie juos skelbiama rajono spaudoje, todėl juose dalyvauja daug Prienų bendruomenės žmonių, jaunimo, moksleivių, o iš Balbieriškio pagrindinės mokyklos Kunigiškių skyriaus kartais atvyksta pilnas autobusas mokinių su mokytoja Ona Žvaliauskiene.

Ant stalo sustatytos taurės ir prizai – visi laimėti atskaitiniais metais. Malonu, kad „Versmenė” yra stiprus klubas, pirmaujantis respublikiniuose renginiuose, klubo nariai dažnai kviečiami į įvairius respublikinius ir rajono renginius.

Tačiau sveikuoliams kelia nerimą tai, kad  žmonija susidūrė su viena didžiausių grėsmių – lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis (širdies, kraujagyslių, diabeto, vėžio ir kt.), nuo kurių mirštamumas visame pasaulyje grėsmingai auga neišskiriant ir Prienų rajono. Kiekvienais metais Prienų rajone anksčiausiai skelbiama gripo epidemija, trumpiausia žmonių gyvenimo trukmė, didžiausias sergamumas įvairiomis ligomis. Kaip sakė klubo pirmininkė, „gyvename nepaprastai gražioje aplinkoje, tad ieškokime susirgimų priežasčių, o ne konstatuokime tik faktus. Prienai geografine prasme yra duobėje, bet nebūkime duobėje pagal sergamumą, ligas”.

Džiugina, kad pagaliau į tas problemas atkreiptas dėmesys ir LR Seimas 2013 metus paskelbė sveikatingumo metais. Klubas šiems metams užplanavo visą eilę renginių, tačiau rajone veikiančios įstaigos ir organizacijos, susijusios su sveikata, sveika gyvensena ar judėjimu, turėtų koordinuoti savo renginius. Susirinkimo metu buvo peržvelgtos nuotraukos, kuriose užfiksuoti kadrai sakyte sakė, kad sveikuoliai ne kalbomis, o darbais džiaugsmingai priima visus iššūkius.

Pagaliau organizacinis momentas – klubo vadovų rinkimai. Nei vienas sveikuolis nesuabejojo dabartinės pirmininkės Leonoros Kalantienės ir jos pavaduotojos Dainoros Šaltienės darniu darbu ir už abi balsavo vienbalsiai. Po rinkimų susirinkusieji buvo pakviesti prie sveikuolių stalo, ant kurio puikavosi pačių pagaminti valgiai iš morkos – daržo karalienės. Kartu su morka stalą puošė ir pastarnokas. Beragaudama keptą pastarnoką sužinojau, kad jis turtingas mineralinėmis medžiagomis, kaliu, kalciu, fosforu, magniu, geležimi. Ir tai sveikuolių suteikta informacija. O jei su jais daugiau pabendrauti, ko tik nebus sužinota.

Beje, norisi pabrėžti, jog klubas veikia tik visuomeniniais pagrindais, niekas negauna atlyginimų, naudoja savo telefonus, transportą, kompiuterius ir patys padengia visas išlaidas. Neturi interneto svetainės, kur galėtų skleisti informaciją. O sveikos gyvensenos sklaida dalinama visiems, o kas jaučia poreikį sveikatinimuisi, neatstumiamas ir priimamas į draugišką ratą.

Taip pat skaitykite

11 komentarai

  1. Rasa

    Na, Feliksai, tą patį sakinį iki galo reikėjo paskaityti, tada suprastumėt, dėl ko užvirė ši diskusija dėl duobės. 🙂 Vienaip ar kitaip, tai tikrai ne esmė (ir ne tiesa).
    O jeigu Onutė turėjo galvoje mane kaip daktarę (super, net iš didžiosios parašė), tai jokia aš daktarė, bet manau turinti pakankamai kompetencijos su suaugusiais žmonėmis konstruktyviai padiskutuoti apie savo gimto miesto sveikatos ar kitus reikalus, patarti ar sužinoti, kas vyksta. Ir nereikia dėl to įsižeisti. 🙂
    Ir leidinukai dažnai leidžiami tam, kad užsidėt pliusiuką ataskaitoje ir turėt ką duot dovanų kitiems – tada jie mįslingai dingsta daugumos gavusiųjų stalčiuose ar dulka lentynose. Pernelyd daug vilčių į juos nedėčiau. Niekam tai ne naujiena. Norint tikrai kelti problemą, ji turi būti keliama gyvai, taryboje, spaudoje, tarp žmonių. Nuo 2010 m. turbūt jūs pirmi tik ir pacitavot ką nors iš to leidinio (galbūt ir vieninteliai perskaitėt). Tai apie kokį problemos kėlimą mes kalbame, gerbiamieji?

  2. Onutė

    Matomai sveikuoliai taip stipriai užmynė kokia tai Daktarei. Manau, kad žmonės kelia tą klausimą ne veltui, jei patys valdininkai išleido tokius statistinius duomenis. Kiekvienus prienietis turėrtų susirūpinti savo sveikata, ne kaip ligas gydyti daktarų paskirtais cheminiais preparatais. Juk seniai žinoma, kad žmogaus sveikata nuo medicinos priklauso tik 10% , o nuo paties žmogaus net 50%.

  3. Feliksas

    Jau nebesuprantu, apie ką diskusija. Sveikatą-nesveikatą ar žodžio „duobė“ reikšmę? Net žodyne pasitikrinau – jokio neigiamo atspalvio neradau. Na, kad kartais tokį turi, nenuneigsi. Būdamas atsargus dar žvilgtelėjau į Vilijos Čiapaitės rašinį, o jame aiškiai parašyta „Prienai geografine prasme yra duobėje“. Taigi geografine, žmonės! Dauboje, duobėje, įlomėje, slėnyje…Gražūs tie Prienai., kur bebūtų. Rasos pastebėjimai gana tikslūs, ypač apie statistiką. Bet nenukrypkim nuo esmės apie sveikatos reikalus, o ne visokias duobes