Pastaruoju metu informacija apie Baltarusijoje aptiktą afrikinį kiaulių marą tampa vis grėsmingesnė. Kalbama, jog juo užsikrėtusios kiaulės – keliuose regionuose.
Prienų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. veterinarijos gydytojas-inspektorius Antanas Keturakis naujienų portalui kvitrina.com sakė, jog afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių liga. Pasak specialisto, visi rajono gyventojai, auginantys klaules, privalo sugriežtinti galimybę patekti į patalpas pašaliniams asmenims, nešerti kiaulių neaiškios kilmės atliekomis, naikinti graužikus. Afrikinio maro virusas sklinda itin greitai ir jo nešėjais gali būti bet kas: paukščiai, graužikai, net patys žmonės. Tiesa, žmonėms šis virusas nėra pavojingas.
Pasak Prienų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Donato Šimukonio, rajone stambių kiaulių fermų nėra. Dažniausiai žmonės jas augina savo poreikiams. Ūkininkai augina po 10-20 kiaulių. Anot D. Šimukonio, rajone maras buvo užfiksuotas dar kolūkių laikais.
Savivaldybės administracijos civilinės saugos specialistas Romas Trakymas teigė, jog ekstremalių situacijų komisija šiuo klausimu nebuvo susirinkusi, nes jokių pavojingų signalų negauta.
Birštono savivaldybės administracijos atsakingas specialistas Aleksas Trakys pasakė, jog administracijoje yra parengtas planas, kaip veikti, jei atsirastų realus maro pavojus, tačiau šiuo metu jokių veiksmų ekstremalių situacijų komisija nesiima, nes nėra gauta informacijos apie galimus maro židinius savivaldybės teritorijoje arba pas kaimynus. Savivaldybės administracijos žemės ūkio specialistė Vida Barysienė naujienų portalui kvitrina.com pasakė, jog savivaldybėje yra tik du ūkininkai, auginantys iki 20 kiaulių, ir jie yra susipažinę su situacija bei imasi atitinkamų veiksmų.
Krašto specialistai nemato kol kas realaus pavojaus, bet pabrėžia, jog negalima nekreipti dėmesio į galimą pavojų. Liaudies išmintis byloja, jog laukti, kol bėda ateis į namus, nereikia, geriau pradėti skersti kiaules, nes šio maro virusui sienos neegzistuoja.
Mūsų krašto miškuose yra padidėjusi šernų populiacija. Pasak Prienų VMVT specialistų, kol kas visa tikrinta šerniena buvo saugi.
Liaudyje taip pat kalbama, jog maras – tai vienas iš gamtos savireguliavimo procesų ir jis kartojasi tai vienoje, tai kitoje vietoje.
Jonas Kavaliauskas