Aromatų pasaulis yra didelis ir platus. Gali pasirodyti, kad jame lengva pasiklysti taip ir neatradus to mėgstamo savojo kvapo ir jums patiksiančių bei tiksiančių kvepalų. Tačiau iš tiesų viskas yra gerokai paprasčiau, nei atrodo. Žinoma, prireiks šiek tiek žinių ir teks susipažinti su tam tikromis šioje srityje egzistuojančiomis taisyklėmis ar principais. Tačiau iš esmės būtent jie ir supaprastina pažintį su įspūdinguoju kvepalų pasauliu bei padeda jame lengviau orientuotis.
Na, o vienas iš tokių labai svarbių dalykų – kvepalų skirstymas į pagrindines kategorijas, dar vadinamas aromatų šeimomis: tai – gėlių, rytietiški, medienos ir gaivūs aromatai. Kategorijos išskiriamos atsižvelgiant į dominuojančias kvapų natas.
Žinoma, galutinių variacijų egzistuoja begalės, todėl svarbu neužmiršti, kad šis skirstymas – tik pradinis, kvapų gausoje susivokti padedantis orientyras. Visgi ši savotiška gudrybė gali būti labai naudinga atsirenkant norimus kvapus, tad susipažinkime su aromatų šeimomis išsamiau.
Švelnūs ir svajingi gėlių kvapai
Gėlių kvapai – vieni populiariausių ir bene dažniausiai sutinkamų. Šių aromatų paletė išties plati, – nuo gana gaivių iki saldžių. Kaip jau atskleidžia pats pavadinimas, šie kvapai apima gėlių aromatus. Tai gali būti rožės, jazminai, lelijos, pakalnutės, gvazdikai, apelsinmedžiai.
Tokie aromatai svaigina šviežiais, gaiviais gėlių kvapais, gali turėti saldžių, kremiškų, vaisiškų ar šiek tiek aštrokų užuominų. Gėlių kvepalai ypač tinka pavasariui ir vasarai, tačiau apskritai šie daugeliui patinkantys aromatai dažnai būna universalūs ir tinkami visiems sezonams bei tiek dienai, tiek vakarui.
Svaiginantys rytietiški kvapai
Rytietiški kvepalai dvelkia paslaptimi ir egzotika, jie būna šilti, sunkūs, aštrūs, pikantiški, kupini sodrumo ir jausmingumo. Rytietiški aromatai gali vilioti ir svaiginti, jie ypač tinkami tiems, kurie ieško išskirtinumo ir nori palikti įsimintiną įspūdį. Labai svarbi rytietiškų kvepalų dalis – arabiški kvepalai. Kartais rytietiški kvapai apskritai vadinami arabiškais.
Rytietiškuose kvepaluose dominuoja tokios natos kaip muskusas, vanilė, sandalmedis, cinamonas, anyžiai, ambra, pačiuliai, kardamonas. Gilūs, sodrūs ir sunkūs rytietiški kvepalai itin tinka šaltajam laikotarpiui, – saldūs, šilti aromatai suteikia šilumos ir jaukumo. Šie kvapai taip pat geriau atsiskleidžia ir yra tinkamesni vakarui.
Šilti medienos aromatai
Medienos aromatai yra šilti, sodrūs ir gilūs. Šie žemiški ir jaukūs kvapai savyje taip pat gali turėti ir nemažai kartumo bei subtilaus aštrumo, jiems gali būti būdingos dūmo užuominos. Tai žemiški, jaukūs ir tuo pat metu kiek šiurkštoki aromatai, – visai kaip ir pati mediena.
Medienos kvepalai apima tokias natas kaip kedras, pušis, sandalmedis. Jie gali būti jungiami su gaiviais ar gėlių aromatais, taip išgaunant švelnesnes, universalesnes kombinacijas.
Lengvi ir šviesūs gaivūs kvapai
Paskutinė kategorija – savo lengvumu, šviesumu ir universalumu išsiskiriantys gaivūs kvapai. Kadangi jie ne tokie intensyvūs ir laikosi trumpiau, šie aromatai ypač tinkami dienai ir šiltajam laikotarpiui.
Gaivius kvapus galima suskirstyti į citrusų (citrina, greipfrutas, žalioji citrina, apelsinas), vandens (jūra, vandenynas), žaliąsias (pieva, nupjauta žolė) ir aromatines (rozmarinas, bazilikas, šalavijas, levanda) natas.
Turėkite omenyje, kad išskiriama ir daugiau aromatų šeimų (pavyzdžiui, tabako, odos, šiprų), kurios sudaro visą kvepalų ratą. Taip pat kai kuriais atvejais kvepalų kategorija dar suskirstoma į smulkesnes dalis (geras to pavyzdys – gaivūs kvapai). Be to, šiame straipsnyje aptarėme tik dominuojančias natas, o ne visus kvepalų niuansus. Tačiau iš pradžių tikrai pakaks susipažinti su pagrindinėmis jų kategorijomis, išmokti jas atskirti ir atrasti mėgstamiausias natas.