Ar žinote, kas galėtų dirbti kartu su profesionaliais išminuotojais? Tai mamos, kurios išmoksta nežiūrėdamos pereiti virtuvę taip, kad neužmintų nei vienos lego kaladėlės, pamestos barbės galvos ar iš orlaivio iškritusio piloto. Taip ir dauguma tėvų kas rytą – kaip gandrai pievoje prastriksi tarp įvairių kliūčių, lyg tyčia pažertų svarbiausiose namų vietose.
Siekiant to išvengti, štai kokiais tvarkos palaikymo būdais rekomenduojama pasinaudoti:
Žaislų krepšinis
Kadangi mažiesiems ypač patinka minkšti žaislai, namuose jų kartu sudėjus galima rasti…keliasdešimt. Prisikrovę jų į loveles, mažyliai juos naktį po vieną išspardo, ryte pamiršta surinkti, o ką jau kalbėti apie linksmą pasimėtymą… Taigi, kaip minkštieji žvėreliai galų gale atsiduria savo vietose? Idėja labai paprasta: mažyliai per sutartą laiką turi sumesti į žaislų krepšį kuo daugiau žaislų! Vienas žaislas – vienas taškas. Jeigu žaislai ne minkšti, galima juos tiesiog dėlioti. Laimėjęs gauna mini prizą!
Graži patalynė visada nori būti paklota
Lovos klojimas vaikui – viena sunkesnių užduočių. Tačiau jei tai yra linksma vaikiška patalynė (pavyzdžiui su tam tikru personažu), juk norisi, kad jis visada šypsotųsi! Vaikai mėgsta didžiuotis savo daiktais, o ypač kambariu, taigi, jei mažylis manys turintis dėmesio vertą patalynę, tikrai stengsis ją sutvarkyti tiek prieš atvykstant močiutei, tiek kiemo draugui.
Linksma prijuostė – tiesiog nori ją apsijuosti!
Panašiai kaip ir pirmajame punkte aprašyta patalynė, veikia ir mielos prijuostės, pirštinės, rankšluosčiai. Jei mergytei padovanosite dailią prijuostėlę, mažoji tikrai norės tapti pilnaverte namų šeimininke ir prisidėti prie maisto ruošos ar net indų plovimo!
Vieną darbą atlikai – kito darbo išvengei
O čia veikia paprasti psichologiniai principai. Nei vienas žmogutis nemėgsta, kai jam kas nors yra liepiama. Tačiau visi mėgsta, kai turi iš ko rinktis. Taigi, užuot liepę vaikučiui išsišluoti kambarį, verčiau pasiūlykite jam rinktis: ką norėtum šį vakarą padaryti? Palieti gėles ar išplauti indus? Mažasis jausis tikras padėties šeimininkas, galintis atlikti sprendimą!
Rankšluosčiai renkasi čia
O kaip gi įpratinti rūšiuoti rankšluostukus? Paieškokite originalių pakabų, pavyzdžiui, su žvėrelių veidais. Lapei ant nosytės kabinami rankšluosčiai, delfinui ant uodegos vaikiškas chalatas, o voverei ant dantų kempinė… Tas pats tinka ir rūbelių tvarkai. Galima užrašyti: „čia renkasi rankšluosčiai“ arba „čia gyvena batukai“. Jei vaikas mokosi skaityti, galima daiktų vietas sužymėti pagal abėcėlę (ypač knygutes lentynoje).
Fantazuokite!
Tvarkos inspektorius
Šiam vaidmeniui puikiai tinka tėčiai. Idėja paprasta: tėtis turi apsimesti (kitas balsas, aprangos akcentas ar pan.) inspektoriumi ir pasidaryti „linksmųjų baudų knygelę“. Dabar prasideda žaidimas! Inspektorius ateina į kambarį, ima skaičiuoti besimėtančias mašinėles ir oficialiu inspektoriaus tonu sako: „Laba diena. Matau jūsų automobilis per ilgai stovėjo aikštelėje be leidimo. Jūs gaunate baudelę <…> Aha, šitas irgi neleistinoje vietoje <..>… O jūsų kiškis, išėjo už kiškių zonos ribų! Reikės rašyti pasiaiškinimą…“. Patikėkite, mažylius šie žaidimai kaip reikiant įtraukia!
It tai tik kelios idėjos…Galima laisvai jomis improvizuoti! Ir vertėtų nepamiršti, kad vaikučiai visada ima pavyzdį iš tėvelių – kuo labiau puoselėjama sava aplinka, apie tai šnekama, rodomi pavyzdžiai, kartu renkamos interjero detalės – tuo didesnė meilė namams bei tvarkai auga mažylio širdelėje.