Kaip būti išgirstiems? Kalbėkime apie iššūkius ir randus pasitelkdami meną bei kūrybiškumą.

2

Autorius – Dovilė Vainorė, NAPPŽ projektų ir komunikacijos koordinatorė

Spalio 18 d. minima Europos sąjungos institucijų kovos su prekyba žmonėmis diena. Ši data – skaudi prisiminti nukentėjusiems ir jų šeimų nariams. Vis dėlto minėtina diena teikia viltį stebint NVO, valstybės institucijų bei menininkų bendradarbiavimą vykdant prekybos žmonėmis prevenciją bei teikiant paslaugas nukentėjusiems.

Prekybos žmonėmis temą dažnai stumiame į paribius mąstydami taip: „Prekyba žmonėmis – ne apie mane. Vergovė, juk kažin kada jau baigėsi. Dabar pasaulio žmonės – išsilavinę, pažangūs, informacinės technologijos juk viską fiksuoja…“ Realybė yra truputį kitokia. Ar žinojote, jog Lietuvoje šiuo metu vyksta daugiau nei 70 ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis atvejų: seksualinio išnaudojimo, darbo be atlygio, vertimo daryti nusikaltimus gabenant uždraustus daiktus ar prekes. Daugiau nei 150 nukentėjusių asmenų šiuo metu mūsų šalyje naudojasi kompleksinės pagalbos paslaugomis, skirtomis žmogui grįžti į normalų ir orų gyvenimo ritmą po išgyventų prekybos žmonėmis patirčių.

Kompleksinė pagalba nukentėjusiems, kurią teikia Nacionalinės asociacijos prieš prekybą žmonėmis (toliau – NAPPŽ) nariai, yra svarbus, tačiau labai status laiptelis siekiant pagyti ir atsigauti po prekybos žmonėmis patirties. Pirmojo laiptelio – prevencijos – taip pat privalome neužmiršti. Tik vystydami dialogą su bendruomenėmis, galime sumažinti potencialių aukų skaičių, o nukentėjusieji pagalbą gautų per kuo trumpesnį laiką.

Minint ES kovos su prekyba žmonėmis dieną vyko prevenciniai-informaciniai dialogo su visuomene renginiai visoje Lietuvoje: Vilniaus mieste ir rajone, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje. Organizacijų atstovai ir savanoriai, moksleiviai bei Lietuvos policijos pareigūnai kalbino ir dalino informacinę medžiagą Vilniaus oro uoste, prekybos centruose ir automobilių stovėjimo aikštelėse. Dialogą su visuomene NAPŽŽ nariai vystė pasitelkdami ir meninę raišką.

Kazio Binkio teatro aktorių grupė, bendradarbiaudama su organizacija Lietuvos Caritas, sukūrė spektaklį „Spąstai“. Taikomojo teatro kūrėjai ir atlikėjai įtaigiai pavaizdavo situacijas, kuriose žingsnis po žingsnio scenų herojai pasijunta besantys prekiautojų žmonėmis pinklėse. Teatro grupė planuoja šio spektaklio parodymus organizuoti mokyklose ir bendruomenėse.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (toliau – KOPŽI) spalio 18-ąją paminėjo atidarydamas fotografijų parodą „Paslėptos istorijos“ Kaune. Fotografijos atskleidžia tą socialinės tikrovės sluoksnį, kuris kasdienybėje yra nematomas. Gatvės fotografas Remis Ščerbauskas sukūrė smurtą ir prievartą išgyvenusių asmenų portretų ciklą, kuris eksponuojamas kaip kinetinė fotografijų instaliacija. „Remiantis pernai metų statistiniais paskaičiavimais, šiuolaikinė vergovė pasauliniu mastu yra palietusi apie 50 mln. žmonių, kurie yra priversti dirbti prieš savo valią ir/arba sudaryti priverstinę santuoką. Šių problemų egzistavimo pripažinimas ir matymas gali pakoreguoti žmonių suvokimą apie tai, koks sudėtingas yra „normalus pasaulis“ – čia slypi ir išgyvenusiųjų asmenų portretų parodos vertingumas. Išgyvenusiam smurtą žmogui būti pamatytu reiškia labai daug. Tai patvirtinimas, kad jis egzistuoja čia ir dabar su mumis, tarp mūsų, tai leidžia pasijusti vertu oraus gyvenimo“, – apie fotografijų parodą, kuri buvo kuriama 2 metus, ir jos tikslą papasakojo Kristina Mišinienė, KOPŽI vadovė. Parodą iki spalio 30 d. galima apžiūrėti buvusio Centrinio pašto pastate, dabartiniame Architektūros centre. Vėliau fotoparoda keliaus į kitus Lietuvos miestus, LR Seimo rūmus bei universitetus.

Apie sudėtingą ir jautrų socialinį reiškinį sudėtinga papasakoti. Tačiau pasitelkdami meną ir kūrybiškumą galime parodyti tuos šešėlius, randus ir paslėptas prasmes, kurių kartais nei nukentėjęs asmuo nei jam pagalbą teikiantys specialistai bei ekspertai pritrūksta tinkamų žodžių įvardinti.

Visą parą veikia nemokama pagalbos linija 8 800 91119 nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis Lietuvoje ar užsienyje. Į nemokamą pagalbos liniją gali kreiptis asmenys galimai nukentėję ar nukentėję nuo prekybos žmonėmis, asmenys, norintys gauti informacijos ar pasikonsultuoti apie prekybą žmonėmis, institucijos/ organizacijos/ bendruomenės/ ambasados ar tretieji asmenys (pranešėjai) ir kiti turintys informacijos apie galimą prekybos žmonėmis atvejį.

Straipsnyje panaudota informacija ir nuotraukos iš BNS spaudos centro, Vilniaus bei Kauno apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pranešimų spaudai.

Taip pat skaitykite