Jurginų šventė – paroda su ant žiedlapių vis dar besilaikančiais saulės bučiniais

Vilija Čiapaitė

Birštono savivaldybė pražydo margaspalvių jurginų žiedais. Tradicinė jurginų šventė Birštone, jau tapusi tradicija, sulaukia vis daugiau dėmesio!

Kaip žinia, jurginų šventės tradicijos sietinos su garsaus daktaro ir rašytojo, Ustronės dvaro savininko Stanislavo Moravskio vardu. Kai kurie skeptikai bandė prieštarauti, tačiau ne vienas istorinis šaltinis juos nutildė. Gal tai mano, o gal dar kieno nors pamąstymas, tačiau taip norisi, kad Birštonas taptų Lietuvos jurginų sostine, kuri savo žiedų gražumu ir spalvingumu kviestų tapti dar vienu kurorto simboliu. Juk jurginai laikomi ištvermės, orumo ir elegancijos gėle.

Jau per dešimtmetį Birštone tradiciškai vyksta jurginų parodos, kasmet sukviesdamos šių gėlių augintojus ne tik iš Birštono apylinkių, bet iš kaimyninių kraštų. Jurginų žiedai sumirga erdvėse, kur it nuotakos su pamergėmis traukia akį savo subtiliu grožiu, lapelių raitytumu, nusidažę įvairiomis spalvomis veidelius. Ir tai ne tik jų mylėtojų, augintojų nuopelnas, bet ir saulės spindulių apglostymas, palaistymas lietaus lašais. Deja, šie metai ypač nedėkingi lietumi, tad šį kartą daug teko triūsti ir laistyti, kad nuostabus jurginų grožis mus stebintų, džiugintų, priverstų akims paglostyti kiekvieną žiedlapį.

Parodos metu svečiai buvo kviečiami balsuoti už gražiausius jurginų žiedus. Tai padaryti buvo išties nelengva, kadangi jurginai – vienas už kitą gražesni!

Tiesa, dar norisi prisiminti ir Birštono jurginą, kurį Europos jurginų konkurso dukart prizininkė, selekcininkė Rita Zala išvedė būtent Birštonui. Selekcininkė, sužinojusi apie jurginų tradicijas puoselėjantį Birštoną ir peržiūrėjusi kurorto tinklalapio iliustracijas, herbą, nusprendė vieną iš naujai išvestų jurginų veislių pavadinti būtent Birštono vardu. Jos teigimu, tai – gausiai ir ilgai, geltonai žydintis, apie 60 cm aukščio augalas, išsiskleidžiantis iki 10 cm.

Vos tik atėjus į Birštono savivaldybės fojė, visus pasitiko besišypsantis gėlėmis ir samanomis apkaišytas banginukas, o tolėliau laukė nuostabių gėlių kaskados, drugeliai, puokštės…

Buvo malonu stebėti, kaip kiekvienas motyvavo savo jurgino pasirinkimus, daug pasakojama, kaip teko juos puoselėti, kad jie sulauktų šios šventinės akimirkos!

Kas tik galėjo, kas tik norėjo, balsavo už jiems patikusius jurginus.

Kompetentinga komisija suskaičiavo balsus ir nominacija „Metų jurginų jurginas“ atiteko jurginų karalienei, ne vienerius metus auginančiai ir džiuginančiai mus savo gėlių žiedais, Žydruolei Pivarauskienei. Jau auga nauja karta, kuri ypač pamilo šiuos gražuolius, tad nominacija „Metų jauniausia jurginų mylėtoja“ buvo įteikta Agotai Mardosaitei. Savo pasiekimais stebina ir džiugina Škėvonių bendruomenė. Jie visuomet į panašaus pobūdžio renginius įneša savotiško šarmelio. Taigi, ir šiemet nominacija „Metų kompozicija „Banginukas” atiteko šiai bendruomenei.

Šiais metais su savo išaugintais jurginais atvyko ir svečiai iš Prienų, Kauno. Taigi, tuoj šis renginys įgaus dar didesnį pagreitį, kurį bus galima įvardinti kaip respublikinės reikšmės. O nominacija „Metų naujokas“ atiteko Kristinai Terentjevaitei.

Tačiau tokiai jurginų gausai ir įvairovei, kokią yra sukaupusi ir išauginusi, pražydinusi Žydruolė Pivarauskienė, neprilygsta niekas. Ją žavi spalvingi persisukusiais lapeliais ir taip vizualiai suteikdami savotiško karalienės įvaizdžio jurginai. Tad pelnytai nominacija „Metų jurginų gausa“ atiteko būtent jai.

Ir dar. Labai šaunu, kad šio renginio organizatorius ir dalyvius atėjo pasveikinti ir pasidžiaugti jų puoselėjamais jurginų žiedais Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, vicemerai, administracijos darbuotojai. Jų buvimas ir domėjimasis rudens pranašais, ant savo žiedlapių vis dar laikančiais saulės bučinius, ypač vertinamas šių gėlių augintojų.

Taip pat skaitykite