Vilija Čiapaitė
Birštono Kurhauzo galerijoje atidaryta personalinė skulptoriaus Juozo Lebednyko pastelės darbų paroda.
Vos tik įžengus į galeriją galima buvo pastebėti skulptoriaus darbuose dominuojančias spalvas, pritraukiančias, verčiančias mintimis „paskanauti“ vaizdinių, kurie atrodė tarsi jo buvusių, būsimų skulptūrų meninė išraiška. Žvelgiant ir akimis analizuojant kiekvieną darbą buvo galima pajusti grafinius bei pastelinius efektus, kurie persunkti saulės geltonumo, dangaus ar vandens mėlio, žemės ir gamtiškos žalumos spalvomis. Darbai, tai tarsi mozaikos, kurias sudėlioti reikia vaizduotės. Kiekviename darbe formos, kurias įvaldęs skulptorius, primena skulptūras, įžengusias ant popieriaus, arba atvirkščiai. Paklaustas, kokia spalva jam pati pačiausia, jis ilgai nemąstydamas atsakė : „ …violetinė, mėlynos atspalviai“. Tai buvo tiesa, nes kiekviename darbe buvo galima įžvelgti šių spalvų derinimą su kitomis. Mėlyna – kaip pasakytų dailininkai, šalta spalva, bet Juozas Lebednykas taip puikiai ją įterpė į darbus, jog ji tarsi įgavo švytinčio magiškumo.
Ypač dėmesį patraukė triptikas „Laiko švytuoklė“. Čia dominuojanti balta, juoda, pilka spalvos privertė susimąstyti apie laiko tėkmę, kuri nesustabdoma. Tai, manau, būsimos ar būsimų skulptūrų ansamblio ateitis, kuri dar laukia brandinama, „maitinama“ vidine charizma polėkio pojūtį turinčio skulptoriaus. Beje, mano dėmesį patraukė pastelės, guašo darbas „Samurajiškos moterys“. Juozas ir jo žmona prisiminė, kad šį darbą įkvėpė dukros kelionė ir gyvenimas metus laiko Japonijoje. Jame jaučiamas moteriškas žavesys, o kartu ir dvasinė stiprybė. Darbai dekoratyvūs, spalvingi, pilni idėjų, kurias, reikia tikėtis, skulptorius dalinai, o gal visiškai panaudos perkeldamas į skulptūras. Ko labai lauksime!
Apie autorių
Juozas Lebednykas gimė Dusmenų kaime (Trakų raj.), mokėsi Onuškio vidurinėje mokykloje (dabar – Onuškio Donato Malinausko gimnazija). Šešerius metus studijavo skulptūrą Valstybiniame dailės institute. Mokėsi pas Bronių Vyšniauską, Gediminą Jokūbonį, Konstantiną Bogdaną. Kurį laiką dirbo dailės muziejaus restauracinėse dirbtuvėse. Jau penkiasdešimt metų gyvena ir kuria Panevėžyje. Jis yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys, buvo Lietuvos dailininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkas. Juozas Lebednykas dalyvauja parodose, simpoziumuose Lietuvoje ir užsienyje (Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Rusijoje, Turkijoje, Vokietijoje). Pelnė apdovanojimus: I laipsnio diplomai Antrojoje ir Trečiojoje respublikinėse jaunųjų dailininkų parodose, skirta LR individuali valstybės stipendija, pelnė „Panevėžio dailės dienų 2007“ nominaciją „Už kūrybinę brandą“. Skulptorius yra sukūręs daug vario reljefų, skulptūrų visuomeninių pastatų interjerams, eksterjerams, mažosios plastikos bei skulptūrinės keramikos kompozicijų, objektų, pastelių. Kūrinių yra įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, JAV Baltieji rūmai, Panevėžio kraštotyros muziejus, Panevėžio miesto dailės galerija, privačios kolekcijos Lietuvoje ir užsienyje.