Vacys Staknys
Prieniškė Jovita Tirvienė 2019 m. gegužę buvo išrinkta Birštono savivaldybės administracijos direktore. Pirmajame interviu portalui kvitrina.com iš karto po išrinkimo jinai buvo pilna optimizmo, dėliojo planus ir, anot jos, buvo pasiryžusi sunkiam, bet prasmingam darbui.
Ir štai, beveik po dvejų metų mes vėl vaikščiojame daktaro Vytauto Jurgio Meškos parke ir savivaldybės administracijos vadovė dalinasi savo įspūdžiais.
Iš karto J. Tirvienė pasakė, jog administracija nuveikė nemažai gerų darbų, bet karantino paskelbimas visiškai sujaukė numatytą darbą ir privertė daug planuotų sprendimų padėti į stalčių.
Savivaldybės administracijos vadovė pripažino, jog karantinas stipriai koregavo įprastą veiklą. Ir nors visi supranta situacijos sudėtingumą, bet nuolatinis nuotolinis darbas vargina, o sprendimams priimti reikia žymiai daugiau laiko.
Deja, bet Vyriausybė ne visiems deleguotiems įsipareigojimams davė lėšų, todėl administracijai reikėjo ieškoti vidinių rezervų, o tai padaryti ne taip lengva,
Tiesa, 2020 m. pabaigoje Vyriausybė paskirstė Covid-19 lėšas infrastruktūros projektams ir jos buvo investuotos laiku. Gaila, bet jų neužteko projektams užbaigti, todėl šių metų situacija išlieka labai sudėtinga.
Tai rodo ir 2021 m. biudžeto svarstymas, kuris parodė, jog išlaidų suma žymiai viršijo pajamų galimybes. Biudžeto priėmimas buvo komplikuotas ir jį Taryboje pavyko priimti vieno balso persvara (už biudžetą balsavo Socialdemokratų frakcija – red. pastaba). Visgi, anot J. Tirvienės, net tokioje situacijoje darbus privaloma vykdyti, ieškoti galimybių įsitraukti į ES fondų veiklą, pasinaudoti siūlomomis finansavimo galimybėmis ir tokiu būdu gauti finansavimą užbaigti vieną ar kitą projektą. Deja, tai padaryti nebus taip lengva.
Anot administracijos vadovės, prieš dvejus metus gautą pasitikėjimą jinai pasiryžusi išlaikyti iki kadencijos pabaigos, nors pripažįsta, kad užėmus šį postą visiškai pasikeitė jos asmeninio gyvenimo tempas. „Laisvalaikio beveik neturiu, ir tai liūdina, bet iš kitos pusės šis darbas leidžia gilinti žinias, geriau suprasti, kaip veikia savivaldybės aparatas, o įgyta patirtis tikrai pasitarnaus tolimesnėje darbinėje veikloje“, – tikino J. Tirvienė.
Nors biudžetas priimtas, bet, pasak administracijos vadovės, jo įgyvendinimo darbas tik prasideda. Karantinas dar neatšauktas. Kurorto įstaigos, jei ir veikia, tai nepilnu pajėgumu, o daugumos veikla sustabdyta, todėl biudžeto surinkimas gali būti su dideliu klaustuku.
Didelis šių metų pradžios darbas, neskaitant biudžeto tvirtinimo, – strateginio plano iki 2030 metų parengimas. Į jį įtraukta administracija, verslas, Tarybos nariai. Sudaryta plano parengimo grupė. Pagrindinė kryptis išlieka ta pati – turizmas, sveikatingumas, infrastruktūros plėtra. Pasak J. Tirvienės, jei norima, kad į kurortą ateitų verslas, privaloma tam sudaryti sąlygas.
Savivaldybės vadovės teigimu, administracijos veikla veikiama Savivaldybės tarybos sprendimų, Vyriausybės nutarimų ir netgi besikeičiančio gyvenimo ritmo, todėl ne visada viskas vyksta, kaip suplanuota. Iš kitos pusės, visada bandoma rasti išeitį ir nuolat rūpintis savivaldybės gyventojų gerove.
J. Tirvienė pripažino, jog tapusi administracijos vadove suprato, kokių jai trūksta žinių, kokių pakanka. Per dvejus metus daug kas pasikeitė. Tai ir bendravimo stilius, ir nauji darbų organizavimo principai. Įdiegta dokumentų valdymo sistema ir dauguma dokumentų pasirašomi nuotoliniu būdu. Be jokios abejonės, skyrių veikla turi keistis ir jinai keičiasi, nors kai kur ir lėtai. Pasak J. Tirvienės, darbuotojai turi suprasti, jog privalo iš vykdytojų tapti kūrėjais ir savivaldybės vadovams pristatyti bendrą, su visais skyriais suderintą sprendimą.
Deja, laikas bėga ir administracijoje keičiasi darbuotojai, keičiasi ir reikalavimai, ir požiūris į sprendimų priėmimą. Nereikia bijoti suklysti, bet būtina suprasti, jog tų pačių klaidų kartoti nevalia. „Tikrai nesu bausmių sindromo šalininkė, man prie širdies laisvas, mokantis ir norintis išsakyti savo mintis darbuotojas, o ne nuolat bijantis suklysti“, – teigė administracijos vadovė.
„Ir dar. Dirbu savivaldybių administracijose nuo 2004 m., todėl galiu su visa atsakomybe pasakyti, jog per tą laiką labai padaugėjo popierizmo. Valstybė kasmet reikalauja vis daugiau ataskaitų, ministerijos nori žinoti kiekvieną mūsų žingsnį. O kada dirbti savo tiesioginį darbą?“, – susimąstė politinių mokslų daktarė J. Tirvienė.