Pranešimas spaudai
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos ir Respublikinės ugniagesių gelbėtojų prof. sąjungos išplatintas pareiškimas, jog Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pateikė Darbo kodekso atskirų straipsnių pakeitimus visiškai nederinusi su socialiniais partneriais neatitinka tikrovės.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija visus su darbo santykiais susijusius teisinio reguliavimo pakeitimus visuomet derina Darbo santykių komisijoje, kuri veikia nuolat prie Lietuvos Respublikos Trišalės Tarybos, taip pat ir pačia Trišale taryba. Į komisiją ir į Tarybą taip pat įeina ir profesinių sąjungų atstovai, įskaitant ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, kurios sudėtyje yra Lietuvos teisėsaugos pareigūnų profesinė sąjunga, atstovai.
Pristatant pranešime minimus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, numatančius ne tik ugniagesių, bet visų tam tikrų kategorijų (gydymo, globos (rūpybos), vaikų auklėjimo įstaigų, energetikos, ryšių specializuotų tarnybų bei avarijų likvidavimo specializuotų tarnybų ir kitų tarnybų, dirbančių nepertraukiamo budėjimo režimu) darbuotojų, budėtojams patalpose darbo laiko pokyčius, Darbo santykių komisija 2013 m. birželio 25 d. susitarė šios nuostatos atsisakyti ir atitinkamai pakoreguoti teikiamą įstatymo projektą.
Darbo kodekso 144 straipsnio 4 dalies pakeitimas, numatantis jog “Tam tikrų kategorijų (gydymo, globos (rūpybos), vaikų auklėjimo įstaigų, energetikos, ryšių specializuotų tarnybų bei avarijų likvidavimo specializuotų tarnybų ir kitų tarnybų, dirbančių nepertraukiamo budėjimo režimu) darbuotojams, budėtojams patalpose darbo laikas gali būti iki šešiolikos valandų per parą“ į pirminį DK projektą buvo įtrauktas atsižvelgiant į Europos socialinės chartijos įgyvendinimo reikalavimus ir Europos socialinių teisių komiteto (ESTK) išaiškinimą, kad darbas ilgiau nei 16 val. prieštarauja 1996 m. Europos socialinės chartijos, kurią Lietuva yra ratifikavusi 2001 m., 2 straipsnio 1 dalies 1 punkto įgyvendinimo reikalavimams.
Ministerija galutinį DK pakeitimų projektą pateiks tik įvertinusi visas gautas pastabas ir pasiūlymus iš visuomenės bei suinteresuotų institucijų bei atitinkamai jį patikslinusi. Viešo derinimo procedūra ir yra numatyta tam, kad būtų rastas geriausiai visuomenės interesus atitinkantis sprendimas dėl siūlomų nuostatų.
Su minimais DK pakeitimais galima susipažinti internete: http://www.lrs.lt/pls/proj/dokpaieska.showdoc_l?p_id=188097&p_query=&p_tr2=&p_org=&p_fix=n&p_gov=n
Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8-5) 266 8191, 266 4258.