Prienų rajone, netoli Šilavoto, senų fermų pastatuose yra įsikūrusi grikių kruopų
gamybos ir fasavimo įmonė „Ekofrisa“.
Pasak šios įmonės technikos vadovo Vlado Džiaugio, grikių kruopų gamybos procesas iš vienos pusės labai paprastas – tereikia atskirti grikių branduoliusnuo lukštų. Tiesa, kai
šį paprastą veiksmą reikia atlikti ne vienai kruopai, o milijonams, būtinas technologinis procesas, kuris užtikrintų kokybę ir kuo mažesnių sąnaudų panaudojimą.
Būtent sąnaudų mažinimas bei gamtos tausojimas ir tapo pagrindiniu įmonės tikslu. Pirmiausiai įmonės auksarankiai pakeitė neefektyvią sraigtinę grūdų transportavimo
sistemą pneumatine. O siekiant įgyvendinti šį projektą reikėjo iš esmės pakeisti
gamybai reikalingos energijos gaminimo procesą.
Gimusi idėja kuru paversti gamybos subproduktą – grikių lukštus – pradėjo skintis
sau kelią ne iš karto, nes esamoje katilinėje naudojama technologija leisdavo tik
dalinai įgyvendinti sumanytus tikslus – pakeisti kuro rūšį, bet našumas gamybininkų netenkino. Ir tuomet gimė dar vienas sprendimas, kurio įgyvendinimas
leistų kardinaliai sumažinti dyzelino naudojimą garo ir šilumos energijos gamyboje,
sieros, kietųjų dalelių ir CO2 išmetimą į orą.
Ir šioje stadijoje padėjo tai, jog investicinis
projektas „UAB „Ekofrisa“ katilinės remontas, pritaikant skysto kuro katilą kūrenti gamybos proceso subproduktu – grikių lukštais. Ekonomaizerio ir ciklono įrengimas“, gavo pritarimą Lietuvos Aplinkos apsaugos investiciniame fonde.
Tada ir prasidėjo esamos katilinės pakūrų bei grikių lukštų deginimo proceso modernizavimas. „Ekofrisos“ idėją įgyvendinti ėmėsi konkursą laimėjusi rajono įmonė „Pastatų vidaus sistemos“, kuri specializuojasi energetikos projektų įgyvendinime. Dviejų rajono įmonių bendradarbiavimas davė gerus rezultatus – modernizuota katilinė ne tik sunaudoja iki 30% (pasiekti reikiamą rezultatą) mažiau grikių lukštų žaliavos, pagamina reikiamą kiekį energijos bei užtikrina proceso stabilumą, bet žymiai sumažina degimo proceso šalutinių produktų išmetimą į orą.
„Ekofrisos“ technikos vadovo V. Džiaugio teigimu, būtent LAAI fondo paramos gavimas ženkliai prisidėjo prie projekto įgyvendinimo, nes įmonei iš nuosavų lėšų tai būtų sudėtingiau padaryti.
Pasak įmonės „Pastatų vidaus sistemos“ vadovo Daliaus Kvedaro, modernizavus katilinę su skysto kuro degikliu į vietinio biokuro panaudojimą, pritaikant unikalią degimo technologiją (lengvi grikių lukštai deginami pačioje garo generatoriaus kameroje, specialus ventiliatorius juos pakelia ir gan ilgai išlaiko sukūryje, kitoje kameroje degimo procesas užbaigiamas), buvo pasiektas ne vienas deklaruojamas tikslas. Bet ir tai ne viskas. Įrengtas ekonomaizeris sumažino išmetamų dūmų temperatūrą iki 180-230 laipsnių, o perteklinė energija nukreipiama į vandens, kuris naudojamas energijos gamybos procese, pašildymą. Dauguma kietųjų dalelių nusėda įrengtame cilone, o į orą patenka tik nedidelė jų dalis (normos ribose). Kuro rūšies pakeitimas leidžia visiškai užtikrinti sieros dalelių nepatekimą į orą.
Pagal D. Kvedarą, degimo procesas katile visiškai automatizuotas ir grikių lukštai į degimo kamerą patenka gramų tikslumu.
„Ekofrisos“ technikos vadovas V. Džiaugys patikino, jog nauja katilinė viršijo lūkesčius, ir pridūrė, jog svarbu, kad Vyriausybė palaiko novatorius, kurie ir didinant gamybą tausoja gamtą. Esą projekto metu įgyvendinti visi aplinkosauginiai reikalavimai – atsisakyta dyzelino – naudoti tik ekologišką kurą (grikių lukštai), sumažinti išmetimus į orą, įrengti ekonomaizerį ir cikloną.
V. Džiaugio teigimu, pavyko ne tik pasiekti investiciniame projekte įvardintus kriterijus, bet ir 30% sumažinti grikių lukštų sunaudojimą. „Ekofrisos“ technikos vadovas įsitikinęs, jog ir po metų modernizuota katilinė dirbs reikiamu pajėgumu, o kartu naujų technologijų dėka bus tausojama mūsų gyvenimo erdvė – žemė ir jos atmosfera.
Tokiam vadovo optimizmui sunku nepritarti, nes būtent aplinkosauginiai reikalavimai šiame projekte buvo įvardijami pagrindiniais.
Užs. Nr. 5670