Europos paveldo dienos minimos ir Prienuose

Pato stoties pastatų kompleksas (buvusi Veiverių Mokytojų seminarija)

Idėja pradėti rengti paveldo dienas (toliau – EPD) gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jackas Langas. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų, Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Sąjungai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas.

Kaip ir kasmet, trečiąjį rudens savaitgalį, t. y. rugsėjo 18–20 dienomis, visoje Lietuvoje vyks Europos paveldo dienos. Šia iniciatyva, atsižvelgiant į kiekvienais metais pasirenkamą temą, norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Filosofo Naglio Kardelio žodžiais tariant, svarbu suvokti paveldą ne kaip naštą, bet kaip iššūkį ir įkvėpimo šaltinį. Renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, aktualizuojant vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį.

Europos dienai-2015 skelbimas

2013 m. Prienų r. savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus specialistai kartu su Birštono muziejumi organizavo Europos paveldo dienas, kurių tema buvo „Epochų ženklai“. Surengė ekskursiją po Prienų rajono ir Birštono apylinkes, kur vyko 1863 m. sukilimas. Ekskursiją vedė istorikas Vytautas Kuzmickas.

2014 m. Europos paveldo dienų tema buvo „XX a. pradžios skonis“. Edita Jakimavičiūtė, atsakinga už kultūros paveldą Prienų r. savivaldybėje teikė paraišką Kultūros paveldo departamento skelbto Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos konkursui ir laimėjo 1000 Lt. Iš projekto lėšų 50 savivaldybės ir kultūros įstaigų darbuotojų apsilankė Nacionaliniame muziejuje Valdovų rūmuose, suorganizuotos Europos paveldo dienos, kurių metu vyko ekskursijos po Prienus, J. Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje veikė spaudinių, susijusių su XIX a. pramonės objektais, paroda, Prienų kultūros ir laisvalaikio centre veikė senųjų fotografijų „Dingę senieji Prienai“ paroda.

Šių metų Europos paveldo dienų tema – „Paveldėkime savo ateitį“ bus atskleista rugsėjo 18 d. 13.30 val. parodos „Visa ko pradžia mokyklos suole“ atidarymo metu Veiverių A. Kučingio meno mokykloje (buvusioje Veiverių Mokytojų seminarijoje).

Kviečiame visus aktyviai dalyvauti.

 

Prienų rajono savivaldybės informacija

 

 

Taip pat skaitykite