Europos irklavimo čempionai S.Ritteris ir R.Maščinskas nusivylė Lietuvos vyriausybės skirtos 20 tūkst. litų premijos dalybomis

Audrė Srėbalienė („Lietuvos rytas“)

„Skaudu”, – nuginti kartėlio vis dar neįstengia irkluotojas Saulius Ritteris, su Rolandu Maščinsku pernai iškovojęs Europos čempionato auksą. Valstybė, apkarpiusi premijas, jiems pakirpo ir sparnus.
Medalių spalva – ta pati, bet vertė – skirtinga. To neįstengia perprasti praėjusių metų Europos čempionai, olimpinės rinktinės nariai 23 metų S.Ritteris ir 19-metis R.Maščinskas.
Praėję metai šiems jauniems sportininkams buvo geriausi per karjerą.
Ypač daug gražių žodžių jie sulaukė po rugsėjo 18-osios, kai pirmieji kirto finišo liniją Plovdive – per Bulgarijoje vykusį Europos irklavimo čempionatą.
Netrūko pagyrimų ir tuomet, kai pernai rugpjūtį iš pasaulio irklavimo čempionato Slovėnijoje Saulius su Rolandu grįžo mojuodami kelialapiais į Londono olimpiadą.
Džiaugsmu irkluotojų veidai švietė Prezidentūroje, kai spalio 3-iąją, minint Kūno kultūros ir meno dieną, kartu su kitais Lietuvos vardą garsinusiais sportininkais jie gavo valstybės apdovanojimus.
O prieš pat Kalėdas irkluotojus, sugrįžtančius iš treniruočių stovyklos Šveicarijoje, pasitiko žinia apie akibrokštą dalijant premijas.
Valstybė nusprendė taupyti
Vyrai kantriai laukė atlygio, tačiau sulaukė ne tokio, kokio tikėjosi, – valstybė iškrėtė kiaulystę.
Pergale pasidžiaugę sportininkai praėjusį rudenį toliau treniravosi. Kad gautų premiją, jiems dar reikėjo sulaukti dopingo mėginio testų.
Tačiau sulaukus atsakymo, kad vaikinai – švarūs, sulaukta ir gerą ūpą numušusios žinios.
Tuo pat metu, akindama sportininkus šlovės spinduliais, valstybė suskubo pakoreguoti premijų skyrimo tvarką nustatantį nutarimą.
Iki tol buvo laikomasi nuostatos, kad du sportininkai – dar ne komanda. Kad jų startas yra individualus, nes tokiose rungtyse kaip irklavimas dviejų sportininkų indėlis į pergalę yra lygiavertis.
To paties principo buvo laikomasi ir premijuojant sportininkus. Pavyzdžiui, už Europos čempionato auksą olimpinių sporto šakų sportininkams, startuojantiems individualiai arba dviese, buvo skiriama po 20 tūkstančių litų.
Tačiau rugsėjo pabaigoje nuspręsta, kad ir dviese startuojantys sportininkai yra komanda.
O komandinių rungčių sportininkai kartu su juos rengusiu treneriu ir kitais komandos nariais turi pasidalyti vieną premiją.
Taip valstybė iš dvivietės įgulos, o kartu – ir čempionų trenerio bei kitų juos rengusių specialistų, atėmė 20 tūkst. litų.
Gruodžio pabaigoje į S.Ritterio ir R.Maščinsko sąskaitas įkrito ne po 10 tūkstančių litų, kaip jie tikėjosi, bet gerokai mažiau.
Nusivylimą malšina darbu
„Treniruojamės. Bet kad ir kiek vytume emocijas į šalį, vis tiek skaudu.
Toks požiūris į dviejų sportininkų komandą, kokį dabar primeta teisės aktai, yra žeminantis”, – sakė S.Ritteris.
R.Maščinskas paantrintų: juodu su Sauliumi Europos čempionato auksą laimėjo irkluodami olimpinį nuotolį.
Tuos pačius 2 kilometrus pergalingai įveikė ir jų treniruočių draugas vienvietininkas Mindaugas Griškonis.
Bet skirtingos premijos už tą patį auksą pasėjo nuoskaudų ir sportininkus rengusiose komandose.
Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) generalinė sekretorė Inga Okulevičienė paaiškino, kad dvivietės irkluotojams skirtą 20 tūkstančių litų premiją ji dalijo, stengdamasi apmalšinti nuoskaudų ugnį.
„Man buvo liepta padalyti premiją broliškai. Kad ir kaip ją dalytum, vis tiek didžiausia skriauda buvo sportininkams.
Jiems skyrėme po 6 tūkstančius, treneriui – 5 tūkstančius litų. Kas liko – po 1000 litų – komandos nariams”, – skaičiavo I.Okulevičienė.
LIF generalinės sekretorės nuomone, tai – kuriozinė situacija.
Mat dvigubai daugiau su dviviete įgula dirbę specialistai gavo mažiau pinigų nei komanda, rengusi tą patį auksą iškovojusį vienvietės irkluotoją.
Pavyzdžiui, ne bendrą, bet kiekviena po nustatyto dydžio premiją yra gavusios 2000-ųjų Sidnėjaus olimpinių žaidynių bronzininkės, porinės valties irkluotojos Birutė Šakickienė ir Kristina Poplavskaja.
Todėl ir sportininkes rengusiai komandai buvo deramai atlyginta.
Šiais metais gautų daugiau
S.Ritteris – Mykolo Romerio universiteto trečiakursis.
Viešojo administravimo specialybę jis studijuoja nuotoliniu būdu. Jo porininkas dvivietėje valtyje R.Maščinskas – šio universiteto pirmakursis.
Darbštūs irkluotojai kantriai kilo aukštyn atstovaudami Lietuvai jaunimo pirmenybėse.
Jųdviejų įgula 2010-aisiais pasaulio jaunimo čempionate iškovojo bronzą.
R.Maščinskas bronzą pelnė analogiškame čempionate startuodamas vienviete valtimi. Jis taip pat iškovojo pirmųjų jaunimo vasaros olimpinių žaidynių auksą Singapūre.
Sportininkai liūdnai juokauja, kad turbūt per anksti tapo Europos čempionais. Jei Europos irklavimo čempionato auksą vaikinai būtų užsidirbę šįmet, nuoskaudų, ko gero, būtų buvę mažiau.
Pirmiausia, teisės aktai nebebūtų keičiami sportininkams už nugaros, kai pergalės – jau nuskintos.
Antra, nuo šių metų premijos sugrąžintos į ikikrizinį lygį.
Olimpinių rungčių Europos čempionai bus skatinami 40 tūkstančių, pasaulio – 80 tūkstančių litų premijomis, už olimpinį aukso medalį skiriama įspūdinga 400 tūkstančių litų premija.
Premijavimo tvarką dar tobulins
Klemensas Rimšelis
Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius
„Anksčiau teisės aktai numatė, kad komandinėse rungtyse komandą sudaro trys ir daugiau sportininkų. Tačiau pernai rudenį, pakoregavus nutarimą, tokios nuostatos nebeliko. Porinės valties įgula nuo šiol taip pat yra komanda. Todėl ir atsirado tokia situacija, į kurią pakliuvo Europos čempionais tapę irkluotojai. Gaila, kad būtent tai padėjo išryškinti premijavimo tvarkos trūkumus. O sportininkams atstovaujanti federacija, skirsčiusi pinigus, juos dar labiau paaštrino, dar labiau suerzino sportininkus. Manytume, kad komandinėse rungtyse pergalių pasiekusiems sportininkams premijas apskritai turėtų skirstyti ne jiems atstovaujanti organizacija. Kas iš komandos labiausiai padėjo kovojant dėl medalio, turėtų pasakyti patys sportininkai. Juk ne tas pat, ar medalius laimi sportinių žaidimų komanda, ar tam tikros rungties komanda, pavyzdžiui, dvivietės ar keturvietės valties irkluotojai, dviratininkai, trise besirungiantys persekiojimo varžybose. Pastarųjų indėlis į pergalę yra maždaug vienodas, žaidimuose – skirtingas. Apskritai ketiname tiksliai nustatyti, kokio dydžio premija turi tekti komandinių rungčių sportininkams, o kokia – juos rengusiam treneriui, medikui ir kitiems pagalbininkams.”

Taip pat skaitykite