Ekskursija po Dzūkijos piliakalnius

Lietuvos Respublikos Seimas 2017-uosius paskelbė Piliakalnių metais. Pats laikas prisiminti savą istoriją, aplankyti ne tik savo krašto, bet ir tolimesnius kultūros paveldo objektus. Tad liepos 6-ą dieną Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojai ir Vaikų literatūros skyriuje įgyvendinamo tęstinio kultūros edukacijos projekto „Draugų ratas kiTOKS: pažink–priimk–dalinkis! Didžiuokis tuo, kas esi!“ dalyviai keliavo po Dzūkiją ir jos piliakalnius.

Autobusui pajudėjus nuo bibliotekos, neilgai trukus keliautojai pasiekė pirmą kelionės tašką – Punios piliakalnį. Šis piliakalnis dar vadinamas Margirio – manoma, kad kadaise čia stovėjo legendinio kunigaikščio Margirio Pilėnų pilis. Papėdėje keleivius pasitiko paminklinis akmuo šiam kunigaikščiui, išraižytas Lietuvos dainiaus Maironio eilėmis, o nuo piliakalnio atsivėrė vaizdas į Nemuną.

Kita stotelė – Subartonys, lietuvių literatūros klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus gimtinė. Čia ekskursijos dalyviai lankėsi rašytojo memorialiniame muziejuje, susipažino su jo gyvenimo istorija, kūrybos keliu, galėjo pamatyti asmeninių kūrėjo daiktų, nuotraukų. Daugelį sudomino ir atsodinta, garsioji Grainio liepa bei sodybą puošiantis, seno ąžuolo kamienas, kuriame liaudies meistras Ipolitas Užkurnis išskaptavo V. Krėvės bareljefą.

Visai šalia Subartonių įsikūrusi Merkinė. Čia keliautojai lankėsi 26-ių metrų aukščio kraštovaizdžio apžvalgos bokšte „Pušų gojelis“ ir tarsi iš paukščio skrydžio apžvelgė Merkinės apylinkes. Vėliau kopė į kiek aukštesnį Merkinės piliakalnį. Besigėrėdami Merkinės tiltu per Nemuną bei garsiąją upių – Nemuno ir Merkio – santaka, keliautojai sugiedojo valstybės himną „Tautišką giesmę“, taip pažymėdami Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Po Merkinės kelionė tęsėsi į Česukus. Šis kaimas garsus jame esančia bioenergetine Česukų piramide, dar vadinama „Širdžių šventove“, kurioje apsilankė ir ekskursijos dalyviai.

Be Punios ir Merkinės, keliautojai aplankė ir Liškiavos piliakalnį. Piliakalnis žavėjo ne tik išlikusiais griuvėsiais, bet ir įstabiu vaizdu į Liškiavos bažnyčią. Kaip sakė ekskursijos dalyviai, būtų gėda nepamatyti tokio grožio ir iš arčiau, tad ekskursija stabtelėjo ir Liškiavoje.

Vienas paskutinių kelionės taškų – Metelių regioninio parko apžvalgos bokštas, stūksantis tarp Metelio ir Dusios ežerų. Nuo bokšto atsiveria vaizdas į Metelių kraštovaizdžio draustinį, Metelių kaimą, Metelio ežero platybes, Papėčių piliakalnį ir Kemsinės pievą. Bokšte buvo galima išvysti ir mažą lopinėlį Dusios ežero, prie kurio kiek vėliau iškeliavo ir ekskursijos dalyviai.

Popietė prie Dusios nepasižymėjo geru oru – vėjas ir smarkus lietus gąsdino daugelį. Tačiau pro sunkius debesis išlindę keli saulės spinduliai leido keliautojams ir išsimaudyti ežere, ir paiškylauti, ir pasidalinti kelionės įspūdžiais.

Po dienos, pilnos įvykių ir įspūdžių, keliautojai patraukė namo. Smagu, kad ne tik bibliotekos darbuotojai, bet ir projekto dalyviai, padedami Lietuvos kultūros tarybos bei Prienų rajono savivaldybės, turi galimybes pakeliauti, pamatyti gimtuosius kraštus bei netradiciškai paminėti valstybines šventes. Tikimės, kad toks bendradarbiavimas ir projektų veikimas tęsis ir ateityje.

 

Projekto „Draugų ratas kiTOKS: pažink–priimk–dalinkis!“ dalyvė

Augustė Lyberytė

Taip pat skaitykite