Dzūkų tarmė sugulė į pasakų knygelę

 

IMG_5427

Rugsėjo 24 d. Jiezno bibliotekos bičiuliai, gimnazijos pradinių klasių mokiniai, buvo pakviesti į susitikimą su dzūkų tarme – naujausią savo knygelę vaikams „Dabarcinės pasakos“ pristatė jau daug kam žinoma kūrėja Ieva Anelauskaitė-Motiejauskė. Netolimoje kaimynystėje, vidurkely tarp Jiezno ir Stakliškių gyvenanti moteris žinoma kaip lėlių kūrėja, ekologinės daržininkystės puoselėtoja, dėstytoja, šaunios šeimos mama.

Jos talentų daug, o vienas iš jų – poezija ir proza. Ieva jau yra išleidusi ne vieną savo kūrybos knygelę, o paskutinioji parašyta gražia daininga dzūkų tarme, kuria jau retai kas bekalba. Tad vaikams buvo įdomu ir smagu klausytis skaitomų pasakų ir bandyti jas suprasti, paaiškinti neįprastus žodžius. Nes net ir gyvenantys kaimuose jau mažai kada išgirsta tarmiškai kalbančius žmones, o vaikams išleistų kūrinių tarmėmis iš viso reta. Tad ši Ievos knygelė – puiki mokymo priemonė ne tik pradinių, bet ir vyresnių klasių mokiniams. O jos pavyzdys diktuoja iššūkį rašytojams. Juk labai praverstų ir kitomis tarmėmis parašyti kūriniai, patraukliomis vaikams temomis, su šiuolaikiškumo elementais, kurie sutelktų skaitytojų dėmesį ir į tekstų prasmę, ne tik į kalbos skambesį.

Kaip tik tuo pasižymi „Dabarcinės pasakos“, kuriose gausu gerai suprantamo kaimo gyvenimo akcentų ir vaizdų, veikėjai – paprasti vaikai, o jų patiriami nuotykiai aprašyti išraiškingai ir patraukliai. Kaip sakė Ieva, pirmieji jos klausytojai ir vertintojai buvo sūnūs Vincentas ir Jonas, kurių reakcijos į mamos skaitomą kūrybą padėjo tekstus „pritraukti“ arčiau dabartinių vaikų pasaulėjautos. Be to, pasakos iliustruotos retu etnokultūros palikimu – dailiais karpiniais, kurių autorė – tautodailininkė Vita Jasienė.

Rašytojos sūnūs prasitarė, kad mama jau ruošia į gyvenimą kitą knygą vaikams. Apie ką ji – sužinosime gana greitai, nes „Dabarcinės pasakos“ parašytos ir išleistos dar šiemet.

 

Jiezno bibliotekos informacija

Taip pat skaitykite