Projektuojant vasarnamį tiek poilsiui, tiek nuolatiniam gyvenimui, vienas pirmųjų dalykų, kurį turime nuspręsti – kelių aukštų namą statyti. Nors iš pirmo žvilgsnio vieno aukšto mediniai namai žavi savo unikalaus išplanavimo galimybėmis ir paprastesniu projektavimu, norint įsirengti didesnį sodo namą mažesniame sklype – dviejų aukštų statinys tampa praktiškai neišvengiamas. Ką būtina žinoti, kad dviejų aukštų vasarnamiai būtų suplanuoti kaip įmanoma praktiškiau, antro aukšto įrengimas nenustebintų išlaidomis?
Ar verta įsirengti dviejų aukštų vasarnamį?
Laikais, kai pasikeitus gyvenimo aplinkybėms požiūris į darbo vietą tapo gerokai lankstesnis, o galimybės pabėgti į gamtą – gerokai didesnės, atsirado ir didesnis komforto vasarnamiuose poreikis. Todėl šiandien rinkoje galime rasti daugybę, kiekvieno stilių ir poreikius atitinkančių vasarnamių, labiau primenančių modernius, nuolatiniam gyvenimui skirtus būstus, nei keturkampius, primityvius kaimo namus. Tiesa, tam, kad erdvų, jūsų poreikius įvairių patalpų atžvilgiu atitinkantį vasarnamį galėtumėte įsirengti savo sodo sklype, būtina protingai apgalvoti būsimą projektą.
Vieno aukšto vasarnamiai tinkamu pasirinkimu gali tapti tuo atveju, kai savo sklype nestokojate erdvės – tai reiškia, jog vietos sklype užteks visoms lauko veikloms (net ir po vasarnamio statybų). Šiuo atveju specialistai rekomenduoja apsvarstyti ir modernesnį, dažniausiai šiek tiek daugiau vietos reikalaujantį namelio dizainą. Internete galima rasti gausybę pavyzdžių, kaip unikaliai gali atrodyti vasarnamiai ir jų projektai sugalvojus įsirengti erdvią terasą, stoginę, ar tiesiog pasirinkus nestandartinį namo išplanavimą. Dideliu privalumu galima laikyti ir tai, jog pasirinkus vieno aukšto sodo namą galėsite labiau susikoncentruoti į unikalų jo išplanavimą ir mažiau taikytis prie techninių aspektų, į kuriuos būtina atsižvelgti statant dviejų aukštų statinį.
Vis dėlto, jei sklypo, kuriame ketinate statyti savo sodo namą plotas – ribotas, ir namo statyboms nenorite aukoti visos, poilsiui lauke skirtos erdvės, rekomenduojame gerai apsvarstyti galimybę įsirengti dviejų aukštų poilsio būstą. Tai ne tik leis sutaupyti daugiau sklypo erdvės, tačiau ir turėti daugiau gyvenamųjų erdvių, jei tokios reikalingos jūsų pomėgiams ar didelei, kartu atostogausiančiai šeimai.
Vieno ir dviejų aukštų vasarnamiai: pagrindinis skirtumas
Sprendžiant – vieno ar dviejų aukštų sodo namas būtų geriausias pasirinkimas jūsų sklypo atveju, reikėtų žinoti, jog esminis skirtumas tarp šių opcijų – papildomos išlaidos antro aukšto perdangoms ir laiptams. Juk pastarieji turi ne tik pasižymėti gera išvaizda, bet ir būti įrengti kokybiškai bei atitikti visu saugumo reikalavimus.
Projektuojant antram aukštui reikalingą perdangą svarbu žinoti, jog ši gali būti tiek medinė, tiek betoninė. Medinės pertvaros pasižymi kur kas mažesne kaina, joms nereikalingi ir papildomi klojiniai. Tokias pertvaras patogu sumontuoti, o izoliacines sodo namo medžiagas bei komunikacijas galima paslėpti pačių perdangų konstrukcijose. Tiesa, lyginant su betoninėmis, medinės perdangos pasižymi vienu esminiu trūkumu – silpna jų vieta yra laikoma dinaminė garso izoliacija. Vis dėlto, ši problema gali būti nesunkiai išsprendžiama naudojant dvigubą OSB sluoksnį su sukietinta vata. Svarbu žinoti, jog norint sumontuoti kokybišką medinę perdangą, būtina gerai apskaičiuoti būsimas jos apkrovas, nes kitaip pasireikš medinių perdangų trūkumai. Nusprendus perdangą kloti patiems, specialistai dažnai rekomenduoja rinktis betoninį variantą, kuris, nors ir kainuoja daugiau, leidžia išvengti problemų, kurios dažniausiai atsiranda esant kompetencijos trūkumui ir antrą namo aukštą įrenginėjant patiems.
Laiptai namuose reikšmingi tiek funkcionaliai, tiek vizualiai – neribotas laiptų dydis, formos ir platus medžiagų pasirinkimas leidžia sukurti unikalius laiptų dizaino sprendimus, papildančius interjerą. Vis dėlto, bene pagrindiniai kriterijai renkantis laiptus savo būstui turėtų būti jų saugumas ir patogumas.
Visų pirma, prieš pradėdami dairytis laiptų įvertinkite, kokią erdvę galite jiems skirti. Pavyzdžiui, platūs ir sukti modernaus dizaino laiptai nebus pats tinkamiausias pasirinkimas kambaryje, kuris ir taip stokoja erdvės, tačiau jam puikiai tiks pusinio nusileidimo laiptai, leidžiantys sutaupyti ypač daug vietos. Antra, nors įrenginėjant laiptus ypač norisi originalių sprendimų, rekomenduojame pradėti nuo saugumą užtikrinančių detalių ir laiptų formą rinktis atsižvelgiant į asmenis, kurie jais naudosis. Pavyzdžiui, jei namuose yra vaikų ar senyvo amžiaus žmonių, graži, tačiau nepatogi laiptų forma gerokai apsunkins jų gyvenimą. Tokiu atveju reikėtų rinktis neslidžią laiptų dangą, pavyzdžiui, natūralią medieną, kiliminę dangą ar PVC linoleumą bei daugiau dėmesio skirti turėklams.
Trečias aspektas, į kurį rekomenduojama atsižvelgti – laiptų dizainas. Turint omenyje tai, jog laiptai – ilgalaikis statinys, rekomenduojame rinktis kuo subtilesnį ir universalesnį jų dizainą. Tokiu atveju pakeitus namų stilių nereikės perdaryti laiptų. Galiausiai, ne mažiau svarbiu klausimu laikomas ir laiptams numatytas biudžetas. Šiuo atveju, norintiems sutaupyti, reikėtų atmesti unikalaus dizaino laiptų idėjas ir pasilikti prie paprasto, tiesių laiptų varianto, puikiai atliksiančio savo funkciją.
Kaip išsirinkti saugius laiptus?
Tiesa ta, jog įrenginėjant namo vidų, dažniausiai mums ypač rūpi būsimas jo interjero dizainas, tačiau, svarstant apie laiptų įrengimą, būtina pradėti nuo saugumo faktorių. Derėtų atsiminti, jog tam, kad laiptai būtų iš tiesų saugūs ir komfortiški, prieš pradedant jų įrengimo darbus, būtina atlikti labai tikslius skaičiavimus. Pasitaiko atvejų, kai net ir labai maža, keleto centimetrų paklaida sugadina visą laiptų projektą.
Viena reikšmingiausių taisyklių saugumo atžvilgiu – yra ir vienodas laiptų pakopų aukštis. Atsižvelgiant į tai, jog laiptai pagal statybų eiliškumą daromi ypač anksti, bene pagrindine priežastimi, kodėl skiriasi laiptų pakopų aukščiai tampa iš anksto neįvertinamas projektinis grindų lygis. Paprastai tariant, pirmos ir viršutinės pakopos aukštis nustatomas pagal tuo metu esančios perdangos ar eilinio tarpsluoksnio aukštį.
Antra, nors pats laiptų pakopų plotis tiesioginės įtakos saugumui neturi, tam ypač reikšmingas faktorius – teisingas laiptų pakopų aukščio ir pločio santykis. Remiantis bendrosiomis taisyklėmis, įprastai pakopų aukštis yra lygus 15 – 19 cm, todėl, skaičiuojant laiptų pakopų proporcijas, reikėtų atstumą tarp pirmo ir antro aukšto dalinti iš artimiausio skaičiaus, leidžiančio gauti norminį aukštį. Mažinant arba didinant pakopų aukštį, atitinkamai kinta ir laiptų plotis: 1 cm aukščio pokytis laiptų plotį keičia 2 cm. Mažiausias laiptelio gylis pagal oficialius reikalavimus turėtų būti bent 22 cm, jį matuojant nuo krašto iki tos vietos, kur prasideda nauja pakopa.
Trečias svarbus aspektas ieškant saugių laiptų – jų pasvirimo kampas. Projektuojant laiptus dviaukščiams namams svarbu nepamiršti, kad jų pasvirimo kampas privalo būti ne didesnis nei 45 laipsniai. Jei kampas, kuriuo pasvirę namo laiptai, yra didesnis, laiptai yra tinkami tik tuo atveju, jei veda į ypač retai naudojamas patalpas.
Ketvirtas, ne mažiau svarbus dalykas – užtikrinti, kad dviaukščiai vasarnamiai pasižymėtų saugia laiptų danga. Teisingai pasirinkta laiptų pakopos medžiaga būna neslidi, todėl rekomenduojama vengti tokių medžiagų, kaip stiklas, natūralus akmuo ar plytelės. Bene mažiausiai slidžios, laiptų dangai tinkamos medžiagos: natūralus medis, kiliminė danga ar net PVC linoleumas.
Galiausiai, tam, kad dviejų aukštų vasarnamiai projektai būtų iš tiesų saugūs, reikėtų nepamiršti investuoti ir į kokybiškus turėklus. Remiantis techninėmis rekomendacijomis, siūlomas saugus laiptų turėklų aukštis siekia nuo 80 iki 90 cm, tačiau, jei namuose gyvena vaikai ar senyvo amžiaus žmonės, jų aukštį ir patogumą rekomenduojama derinti individualiai. Rekomenduojame apmąstyti ir vertikalių elementų turėklus, nes horizontalus jų suskaidymas nėra pakankamai saugus – maži vaikai horizontaliais elementais dažnai sugalvoja pasinaudoti kaip kopėčiomis, todėl gali lengvai persiversti ir nukristi.
Ar dviejų aukštų namas kainuoja brangiau?
Kalbant apie tai, kiek galėtų skirtis vieno ir dviejų aukštų vasarnamio kaina, reikėtų pabrėžti, jog dažniausiai šis skirtumas priklauso nuo pasirinktų statybinių medžiagų ir laiptų sprendimo. Kaip jau minėjome anksčiau, antro aukšto įrengimui renkantis betoninę pertvarą, jos įrengimas, įskaitant medžiagas, kainuos daugiau nei medinės, tačiau mažiau dėmesio reikės skirti apkrovos skaičiavimams ir garso izoliacijai. Medinės pertvaros atveju, pertvarai išleisite mažiau, tačiau papildomai kainuos OSB sluoksnis arba kita medžiaga, padėsianti sumažinti triukšmo sklaidą.
Vis dėlto, gerokai daugiau nei pasirinktas pertvaros tipas įtakos kainai turės pasirinkti laiptai. Tiesa, jei tikslias daugelio konstrukcijų, daiktų ir net statinių kainas galima nesunkiai rasti internete, laiptų gamintojai dažniausiai pateikia tik preliminarius laiptų gamybos ir įrengimo kaštus. Tai lemia faktas, jog galutinę laiptų kainą lemia daugybė svarbių faktorių, tokių, kaip laiptų išplanavimas, vieta, aukštis bei apdaila, pasirinkti turėklai.
Gana dažnai pasitaiko atvejų, kai darbų kaina kinta dėl papildomų, projektavimo eigoje pastebėtų veiksnių. Dėl šios priežasties, siekiant skaičiavimus atlikti kuo tiksliau, dar prieš priimant bet kokius sprendimus rekomenduojama rangovui pateikti namo projektą bei aptarti esminius pageidavimus, kurie leis visapusiškiau įvertinti ne tik būsimų laiptų kainą, bet ir papildomus niuansus. Tokiu būdu paprasčiau užtikrinti ir tai, kad jūsų dizainas neprieštarautų privalomoms laiptų įrengimo taisyklėms.
Vis dėlto, remiantis bendrąja praktika, galima teigti, kad vidutinė laiptų kaina dažniausiai svyruoja nuo 850 iki 2500 eurų. Tiesa, pasirinkus išskirtinį laiptų dizainą ar unikalius architektūrinius sprendimus, ši kaina gali išaugti drastiškai. Ne mažiau įtakos kainai turės ir laiptų statybai pasirinktos medžiagos.
Ieškantiems paprasčiausio įmanomo laiptų sprendimo, dažniausiai rekomenduojami vieno lygio mediniai laiptai. Nesvarbu, ar jie jungia pirmąjį ir antrąjį aukštus, ar veda į palėpę, šio tipo laiptai yra ekonomiškiausias būdas sujungti du aukštus tiesia konstrukcija be papildomų niuansų. Pigiau tokių laiptų įrengimas kainuos ir tuo atveju, jei jų gamybai rinksitės pušies ar kitos spygliuočių rūšies medieną. Priešingu atveju, laiptų apdailai renkantis kietmedį, pavyzdžiui, ąžuolą, bendra laiptų kaina gerokai išaugs – įprasti, tiesūs laiptai vidutiniškai kainuos nuo 900 iki 2000 eurų.
Norintys šiek tiek įdomesnio laiptų dizaino, dažniausiai renkasi šiek tiek vingiuojančius laiptus, kurie – gana panašūs į tiesius laiptus, tačiau dažniausiai pasižymi vienu, 90 laipsnių lenkimu. Vieno aukšto vingiuotų medinių laiptų, pagamintų iš minkštos medienos, kaina paprastai prasideda nuo 1200 eurų, jei tokie laiptai gaminami iš kietmedžio, jų kaina dažniausiai siekia daugiau nei 3000 eurų.
Šiek tiek modernesni dviejų aukštų vasarnamiai dažniausiai įrengiami renkantis pusinio nusileidimo laiptus, kurie susideda iš dviejų ar trijų lygiagrečių laiptų, sujungtų aikštelėmis. Šis laiptų tipas ne tik atrodo gana moderniai, bet ir taupo erdvę. Dažniausiai šio tipo pusinio nusileidimo laiptų kaina prasideda nuo 1000 eurų ir, atsižvelgiant į konstrukcijas ir apdailai naudojamas medžiagas, gali išaugti daugiau nei iki 3000 eurų.
Bene brangiausiu laiptų tipu laikomi spiraliniai laiptai, kurie dažniausiai gaminami pasitelkiant metalą. Tiesa, tokių laiptų gamyba įmanoma ir iš medžio, tačiau šiuo atveju, dėl gana sudėtingo proceso padidėja ne tik darbų, bet ir pačių medžiagų sąnaudos. Dėl savo unikalaus dizaino spiraliniai laiptai dažniausiai pasirenkami, kai kambario, kuriame suplanuoti laiptai, erdvė yra didžiausia. Šio tipo laiptų kaina prasideda nuo 1800 eurų, tačiau, priklausomai nuo dydžio, dizaino ir naudojamų medžiagų gali išaugti iki daugiau nei 5000 eurų.