Dabar pakalbėkime apie žydus

Nuotr.1_pusynas

Izraelis atranda Lietuvą, o Lietuva po ilgų tylos metų atranda savo žydus. Prienų r. savivaldybė informuoja, kad (cituoju) „balandžio 3-10 dienomis Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir administracijos direktorius Egidijus Visockas kartu su Kauno regiono savivaldybių merais ir administracijų direktoriais pagal Kauno regiono plėtros agentūros patvirtintą Kauno regiono tarptautinio bendradarbiavimo programą su oficialiu vizitu lankėsi Izraelyje“. Džiugu, kad išvažiuoti gali ne tik didmiesčių, bet ir mažų miestelių vadovai, nes bet koks pasidairymas po pasaulį plečia akiratį ir skatina naujas idėjas.

Tame pačiame Prienų r. savivaldybės pranešime informuojama apie delegacijos dalyvavimą seminare holokausto tema ir Yad Vashem muziejuje aplankytą Bendruomenių slėnį, kuriame įamžintos visos sunaikintos žydų bendruomenės. „Labai gaila, kad tarp jų įrašyti ir Prienų rajone sunaikintų Jiezno, Balbieriškio, Prienų, Veiverių žydų bendruomenių pavadinimai“, – cituojamas sakinys pradžioje kiek nustebina savo kvailumu, tarsi šios bendruomenės turėjo kokią išskirtinę galimybę išsigelbėti, kai visa prieškarinė Lietuvos žydų bendruomenė buvo šluojama nuo žemės paviršiaus. Rekomenduoju www.holocaustatlas.lt, kur viskas tiksliai, aiškiai ir konkrečiai ir be vanagaitiškų trilerių.

nuotr.2_malunas

Yad Vashem nemeluoja, Prienų apylinkių žydai yra čia, pušyne, pakeliui link Bagrėno (nuotr.1). Savivaldybės kabinetuose, sprendžiant iš informacijos internetinėje svetainėje, žydų dar nėra. Įsitikinkite patys. Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Skaitome informaciją puslapyje „2015 metų rugsėjo mėnuo Prienų r. savivaldybėje“. Europos paveldo diena yra, Socialinio darbuotojo diena yra, rugsėjo 23-iosios nerandu. Sausio 27-oji. Vėl skaitome informaciją savivaldybės puslapyje: „Sausio 26 d. Prienuose paminėta Tarptautinė Holokausto aukų diena. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vyko Atminimo valanda „Atversta knyga“.“ Jei nepatingėsite paieškoti renginio nuotraukos, negausiame renginio dalyvių būrelyje šalia mokytojo R. Sidaravičiaus, vadovaujančio vieninteliam Prienų rajone Tolerancijos centrui, pamatysite vieną kultūros reikalus tvarkantį valdžios atstovą.

nuotr.3_maldos namai

Bandau prognozuoti, kas keisis Prienuose po oficialaus vizito Izraelyje. Pirma. Vieną rugsėjo ir vieną sausio dieną vietinė spauda pasipuoš nuotraukomis, fiksuojančiomis gausų savivaldybės tarnautojų apsilankymą proginiuose renginiuose ir atminties vietose. Antra. Įvaizdžio kūrimo grupės idėja apie gerąjį Prienų drakoną bus (gal jau yra) tyliai numarinta, kaip visiškai susikompromitavusi, užtai rajono mokyklas pasieks kvietimai kurti pasakojimus, atminimo ženkliukus ar kitaip ieškoti dingusių štetlų pėdsakų. Šit ir aš, labai nenutoldama nuo centro, dairausi po žydiškuosius Prienus. Man padeda Prienų rajono savivaldybės lankstinukas „Senųjų Prienų beieškant“ ir „Lietuvos sinagogų katalogo“ II tomas. Negaliu nurodyti tikslios knygos anotacijos, nes vieno seminaro metu gavau tik spaudai paruoštą skyrių apie Prienus. Taigi, lankstinuke skaitau, kad mieste dirbo 5 malūnai, vienas iš jų Abelzono Siaurojoje gatvėje. Ar 2016 metais išleistas lankstinukas kalba apie tą patį malūną už „Maximos“ nugaros, tvarkingai sugriautą 2015 metų pavasarį (nuotr.2)?

Ką rašo, tiesa, angliškai, Lietuvos sinagogų katalogas? O jis rašo „The Beit Midrash at 25 Vytauto Street“. Einu į Vytauto g.25 pažiūrėti į 1903 metais pastatytus maldos ir mokymosi namus (nuotr.3). Dabar norėčiau kreiptis į istoriką Vytautą Kuzmicką, kuris aistringai ir nesislėpdamas interneto komentaruose kritikuoja Prienų valdžią. Jeigu istorinį žydišką pastatą buvo galima renovuoti kaip eilinę chruščiovkę, tai Prienų mieste nėra nei istorikų, nei muziejininkų, nei architektų.

Dar lankstinuke skaitau apie alaus bravorą ir Šakovų šeimą. Policijos nuovados pastato man neužtenka, todėl einu į Prienų krašto muziejaus internetinį puslapį ir nieko jame šiuo klausimu nerandu. Liūdna, kad nerandu ir muziejaus FB paskyros. Socialiniai tinklai yra gera priemonė bendrauti su visuomene ir ją šviesti, kaip tai daro muziejaus kolegos – Prienų viešoji biblioteka. Galų gale, valdžia nėra kažkoks mistinis darinys, o tokie pat žmonės, kuriuos pirmiausiai reikia prusinti ir lavinti, o jau tada peikti.

Prašau vėl nepradėti senos diskusijos apie civilinių žydų kapinių vietoje pastatytą mokyklą. Prienų Nemuno pradinė mokykla – tai atskira graži ir liūdna istorija, kurią, žinodami žydų tautos pagarbą mokslui, galime vadinti simboliška. Diskutuokime apie tai, kas dabar vyksta su mokyklos pastatu, o besidomintiems rekomenduoju litvakų kapinių katalogą http://litvak-cemetery.info

Tokie tad mano pasikalbėjimai apie žydus.

Jolita Stačiokaitė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taip pat skaitykite

13 komentarai

  1. Autorė

    Mielas Vytautai, mane žavi Jūsų profesinis entuziazmas,bet nelabai suprantamas valdžios demonizavimas. Juk kas yra valdžia? Tai žmonės, turintys savo išsilavinimą, savo interesus ir veiklos sritis. Nieko keisto, kad mūsų kartos (50-60 metų) atstovai nežino apie Holokaustą. Kai mes mokėmės žydų nebuvo. Aš pati tik prieš tris metus sužinojau apie Kauno getą. Rašiau šį straipsnį su mintim, kad už tai, kas vyksta Prienuose su paveldu, ne tik žydišku, atsakomybę turi prisiimti ir apkiautusi vietos šviesuomenė. Galime, kaip suprantu iš Jūsų komentarų, pasidalinti į dvi grupes: JIE – bloga pikta kvaila visagalė valdžia ir MES – balti pūkuoti bejėgiai eruditai. Bet tada pripažinkime, kad jei MUMS dreba kinkos, jei MUMS dzin, jei MUMS trūksta profesionalumo, jei MES tingime, tai ne valdžia kalta. O apie malūną rašiau prieš metus kai jį griovė, ir tada, dvidešimt metų pragyvenusi Prienuose, nė nežinojau, nei kieno jis, nei kuo ypatingas.

    1. Vytautas Kuzmickas

      Gerai,kad vyksta dialogas.Daug esame rašę apie žymius Prienuose gimusius žydus,apie holokauste Prienuose žuvusius žydus,apie žydų pirtį Prienuose,apie krašto malūnus,tiltus,apie žydų pirtį.Išvertėme Prienų laisvojo miesto privilegiją ir daugybė kitų straipsnių,kuriuos ir miesto bibliotekoje galite perskaityti,ir laikračių portaluose susipažinti.Ėmėmės iniciatyvos įamžinti Prienų kapinėse bajorų Geištarų atminimą ir kitką.Lbiau,gerb autore pasidomėkite.Man asmeniškai nei dzim,nei dreba kinkos ,niekas dar mann neprikišo ir neprofesionalumo.Nedemonizuoju valdžios.

    2. Vytautas Kuzmickas

      Kažkaip nutrūko komentaras.Valdžia tam ir valdžia,kad puoselėtų tą procesą,jeigu jie apie tai nenutuokia,turi užleist vietą kitiems.Jeigu jie nepagerbia holokausto dieną nužudytojų? Kas jie? Jeigu jų prašai sutvarkyti senąsias miesto kapines,nereaguoja.Jie nesupranta ir nepasiteirauja,gal visgi kelionė visuomenės labui į archyvus kainuoja? O gal tu šventa dvasia gyveni ir pensiją gali išleisti vien visuomenės reikmėms? Jie nerodo reiklumo savo įstaigoje dirbantiems pavaldiniams. Aš žinau ,kaip dirba Alytaus,Kaišiadorių ,Panevėžio,Marijampolės muziejininkai,kuriuos dažnai sutinki muziejuose ir su kuriais ten būna malonu pabendrauti.. Asmeniškai darau ,ką galiu ir darysiu.Bet akcentuoju ,visgi daugelio Prienų žmonių nuomone viską lemia valdžios neprofesionalumas.Ar apie drakonus kalbėtumėm, ar apie ką kitą.Ir ne iš entuziastų reikalaukim,o iš tų ,kurie atlyginimus už neatliekamą darbą iš mokesčių mokėtojų kišenės gauna.O jeigu jiems darbas savivaldybėje tik poilsis prieš savaitgalio asmeninius rimtus darbus,tai jau jų problemos.

      1. Autorė

        Viskas gerai, Vytautai, nepriimkite taip asmeniškai. Daug dalykų darome todėl, kad jie svarbūs pirmiausiai mums patiems.

  2. Gyventojas

    Tai prisidėkite, Vytautai. Kas Jums trukdo? Jūsų aukštam intelektui juk niekas sutrukdyti negali 🙂 O gal padėsite tik tada, kai būsite įdarbintas? Įvardinkite, kur save matote teikiantį pagalbą – vietoj L. Batutienės, ar vietoj E. Juodsnukytės?
    O beje, klausimėlis – ar Jūsų komentarai neperžengia elementaraus padorumo ribų ir ar tai irgi neparodo tam tikro Jūsų intelekto lygio?

  3. Vytautas Kuzmickas

    Labai dėkingas gerbiamai Jolitai Stačiokaitei už šį straipsnį.Pats galiu visomis išgalėmis prisidėti prie Prienų žydų istorijos,jų paveldo įprasminimo,žymių pasaulinio lygio žydų Prienuose ir visame krašte atskleidimo.Bet ,tenka apgailestauti,kad PRIENŲ VALDŽIOS TOKS NYKUS MENTALITETAS,KAD JIEMS TO NEREIKIA.Jie ,mieloji,Jolita,gal net senose Prienų kapinėse,žydų žudymo vietose gal jau keli metai nėra buvę.Jiems istorikų,kitų specialistų nereikia.Jie renkasi tokius kurie dar mažiau už juos išmano arba pagal kinkų drebėjimą..Jiems labiausia tinka šventės ,kur jie būna pagarbinti.ESU PASIRUOŠĘS PRISIDĖTI PRIE PRIENŲ ŠVIESUOMENĖS PASTANGŲ ĮVAIRIŲ TAUTŲ ,GYVENUSIŲ PRIENUOSE IR VISAME KRAŠTE ISTORIJOS PUOSELĖJIMO,ISTORINIO PAVELDO ĮAMŽINIMO!