Celiakija – vis dažniau pasitaikanti lietuvių liga

Iliustracija pexels.com

Celiakija – ne mada, o rimta liga, kuri gali labai apsunkinti žmogaus gyvenimo kokybę. Deja, šiais laikais ja serga vis didesnis žmonių skaičius. Ne tik dėl pakitusio maisto, gyvenimo ritmo, tačiau ir greitesnės ir paprastesnės diagnozės. Taigi, dalis žmonių galvojo, kad jų organizmui virškinimo problemos tiesiog yra norma, kai išties ju galima išvengti diagnozavus celiakiją.

Celiakija diagnozuojama vis dažniau

Lietuvoje celiakija serga maždaug 1 % gyventojų, tai reiškia, kad serga apie 30 000 žmonių. Tai yra vienas iš didžiausių paplitimo rodiklių Europoje. Deja, statistika yra ne mūsų pusėje, kadangi liga nustatoma vis dažniau. Moterys serga celiakija dažniau nei vyrai (santykiu 2:1). Beje, liga dažniausiai pasireiškia vaikams nuo 2 iki 10 metų amžiaus, tačiau gali atsirasti bet kuriame amžiuje.

Manoma, kad tik nedidelė dalis sergančiųjų žino apie savo ligą ir tinkamai ją gydo. Tai gali būti siejama su sunkumais diagnozuojant celiakiją ir su tuo, kad kai kuriems žmonėms pasireiškia tik lengvi arba minimalūs, vos pastebimi simptomai.

Nustatoma tyrimų metu

Lietuvoje celiakija diagnozuojama atliekant kraujo tyrimą, kuriuo nustatomas antikūnų prieš gliadiną kiekis. Jei kraujo tyrimo rezultatai teigiami – paprastai atliekama plonosios žarnos biopsija siekiant patvirtinti diagnozę. Tačiau ji atliekama gana retai. Tiesiog nėra poreikio.

Ne visiems celiakija sergantiems žmonėms pasireiškia simptomai, todėl liga gali būti nediagnozuota. Išties, labai daug žmonių skundžiasi virškinimo problemomis, tačiau labai gaila, kad jie neieško to atsiradimo priežasčių. Daugelių atvejų tai gali būti ši liga, o su suvaldyti žinant, kad čia ir yra problema, gana paprasta. Svarbiausia yra suvokti, kad bloga savijauta nėra norma.

Gydymas – efektyvus

Celiakijos gydymas yra griežtas gliuteno neturinčios dietos laikymasis visą gyvenimą. Nors tai gali skambėti baisiai, tačiau tikrai nėra, kadangi maisto pakaitalų gausa dažniausiai pranoksta net ir paties išrankiausio poreikius. Gliuteno randama kviečiuose, rugiuose ir miežiuose, todėl šių grūdų ir iš jų pagamintų produktų reikia vengti.

Yra daugybė gliuteno neturinčių produktų, todėl sergantiems celiakija žmonėms tikrai galima, net būtina galima valgyti įvairų ir maistingą maistą. Svarbiausia yra tartis su medikais, kurie sukonkretins meniu.

Taip pat skaitykite