Birštone, šalia vaizdingo Nemuno vingio įsikūrusi „Tulpės“ sanatorija puoselėjanti ilgametes gydymo mineraliniu vandeniu ir gydomuoju purvu tradicijas, kasmet sulaukia vis daugiau pacientų.
„Versle yra taisyklė – nebūtina būti didžiausiam, kad būtum reikalingas. Nors nesame verslo įmonė, tačiau šis posakis puikiai tinka ir mums“, – sako sanatorijos direktorė Liucija Patinskienė ir priduria, kad vienas pagrindinių jos komandos tikslų tapti puikaus ir unikalaus kurorto išskirtiniu sveikatos centru, teikiančių išskirtines paslaugas.
Nedidelė, bet unikali
Birštono kurorto parke įsikūrusi sanatorija džiaugiasi pasiektais puikiais rezultatais sėkmingai apjungus tradicinį kurortinį gydymą su sveikatingumo idėjomis ir pritaikius įvairių klientų srautų poreikiams. Į sanatoriją gali atvykti kiekvienas jam patogiu laiku, norintis pailsėti, atgauti jėgas ir pagerinti sveikatą.
„Tulpės“ sanatorijoje pasak vadovės, kiekvienas klientas pasijus kaip namuose, estetinėje ir puikių emocijų pripildytoje aplinkoje. Tačiau pagrindinis ir svarbiausias akcentas – sanatorijoje dirbančių žmonių kompetencija ir paslaugų kokybė. Tiesa, vadovė pabrėžia, kad prie sėkmingos jų veiklos prisideda ir miesto savivaldybė, kurie originaliomis idėjomis prisideda prie kurortinio miesto kūrimo.
Į sanatoriją atvykę pataisyti sveikatos po sudėtingų operacijų pacientai sako, kad labiausiai vertina Birštono kurorto mikroklimatą, aukštos mineralizacijos mineralinį vandenį ,,Vaidilutė“, naudojamą gydymo tikslams ir specializuotas paslaugas. ,,Tulpės“ sanatorijoje siūloma 16 skirtingų mineralinio vandens vonių su vaistažolėmis, eteriniais aliejais, deguonimi, terpentinu – kiekvienam pagal poreikį.
„Tulpės“ sanatorijoje be gydymo paslaugų, teikiamos ir sveikatingumo paslaugos, kurios nuolat tobulinamos. Specialistų komanda sukūrusi eilę sveikatingumo kompleksų kūno ir veido odos priežiūrai ir puoselėjimui. O svarbiausiu varikliu sanatorijos kolektyvas laiko iššūkius susijusius su naujomis technologijomis, gydymo metodų tobulinimu ir paslaugų plėtra: tai yra įvairove ir nuolatiniu atsinaujinimu. Maža to, kiekvienas pacientas turi teisę pasirinkti ne tik gydomąsias paslaugas, bet ir sveikatinimo. „Kuo daugiau paslaugų pasiūlai, tuo esi konkurencingesnis rinkoje“, – priduria L.Patinskienė.
Stebina išskirtinėmis paslaugos
Vienas paskutinių projektų, pasak sanatorijos direktorės, startuos rudenį. „Tulpės“ sanatorija bendradarbiaudama su Kauno technologijų universiteto biotechnologijų laboratorija, ruošia unikalią paslaugą – pacientų judėjimo funkcijų testavimą, stuburo ir nugaros funkcinės būklės vertinimui ir reabilitacijos proceso efektyvumui standartizuoti. „Šie tyrimai suteiks mūsų pacientams galimybę gauti objektyvią informaciją apie eisenos, pusiausvyros sutrikimo lygį, stebėti reabilitacijos procedūrų daromą poveikį. Ką tai duos? Leis padidinti reabilitacijos programų efektyvumą. Šiuo metu dirbti su šiomis technologijomis mokosi du sanatorijos kinezeterapeutai, tačiau neabejoju, kad po gerų septynių metų dirbti šiais naujais metodais privalės kiekvienas kinezeterapeutas. Iki šiol tokie testai buvo atliekami tik aukšto meistriškumo sportininkams, o nuo rudens galės išsitirti visi „Tulpės“ sanatorijos klientai“, – sako L.Patinskienė.
Tačiau tai ne vienintelė naujovė. Nuo rudens sanatorijoje prasidės ir karatė užsiėmimai. Taip, taip, jums nepasigirdo. Pasak vadovės, gal iš šono daugeliui šis sprendimas atrodo šiek tiek keistas, tačiau jos kaip vadovės moto – nustebinti klientą, kad jis visuomet norėtų sugrįžti. „Nesame dideli, todėl nuolat turime rodyti savo išskirtinumą, siūlyti naujoves. Didieji SPA centrai eina jau taip sakant išmintu keliu, o mes turime atrasti jį patys. Svarbu, kad kiekvienas klientas žinotų, jog „Tulpėje“ yra kažkas naujo. Tai, kad einame teisinga linkme įrodo ir antrą kartą iš eilės laimėtas „Mažeikių naftos“ konkursas, jų darbuotojų reabilitacijos paslaugoms teikti“, – sako L.Patinskienė.
Dar šiemet sanatorijoje pradėtos sveikatingumo ir sveikatinimo programos itališkais hidro dviračiais po vandeniu. Šiomis procedūromis gydomi judėjimo atramos sutrikimai, celiulitas, nutukimas, metabolinis sindromas ir daugelis kitų. Nors vandenyje žmogus dešimčia kilogramų lengvesnis, tačiau kaip sako, sanatorijos vadovė, pasipriešinimas minant dviratį kur kas didesnis, vadinasi ir rezultatai pasiekiami geresni.
Pavasarį duris atvėrė naujas centras
Vos prieš kelis mėnesius „Tulpės“ sanatorijoje duris atvėrė Sergančiųjų hemofilija reabilitacijos centras. Nors šia liga sergančių nėra daug – vos 159, pasak sanatorijos direktorės jiems taip pat reikia pagalbos, kurios Lietuvoje iki tol nebuvo. „Specialistų paruošimas, metodikų, medicininės aparatūros įsigijimas vyko apie septynis metus.
Tačiau šiandien, esame žinomi visame pasaulyje. Čia gydytis atvyksta ir užsieniečiai, apie mus paskelbta yra ir tarptautinėje EUHASS sistemoje“, – vardina vadovė ir pabrėžia, kad daug dėmesio skiriant farmakologijai, sergantiems hemofilija labai svarbus gydymo judesiu – kineziterapijos – vaidmuo, tai pat visas šiuolaikinių medicininės reabilitacijos priemonių kompleksas paciento biopsichosocialinių funkcijų atstatymui, tuomet pacientai turi visas galimybes mėgautis visaverčiu gyvenimu.
Naujovės atrandančios savo nišą
Kasmet pacientams ir kitiems sanatorijos svečiams siūlomas platus įvairus paslaugų spektras, kad galėtų ne tik sustiprinti sveikatą bet ir atgauti dvasinę pusiausvyrą.
Ne pirmus metus vyksta meno terapijos ir biblioterapijos užsiėmimai. Bendradarbiauja su Birštono miesto viešąją biblioteka ir respublikos gydytojais psichoterapeutais, rekomenduojančiais knygas biblioterapijos užsiėmimams. Šį darbą labai teigiamai įvertino ir Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Žmonės atkakliai ieško būdų kaip pasisavinti, perkelti į savo vidinį gyvenimą nors dalelę per amžius žmonijos sukauptos išminties. Vienas tokių būdų – tai biblioterapija. Ji padeda atrasti literatūrą, gydančią sielą ir suteikiančią viltį pakilti virš kasdienybės, atrasti kūrybiško skaitymo džiaugsmą“, – sako L.Patinskienė ir priduria, kad „Tulpės“ sanatorija buvo pirmieji, kurie reabilitacijos metodiką papildė meno ir biblioterapijos metodų taikymu.
Biblioterapijos užsiėmimus veda sanatorijos psichologė Brigita Gelumbauskienė. Kaip pasakojo sanatorijos psichologė per pastaruosius penkerius metus projektas papildytas ir meno terapija. Į šiuos užsiėmimus mielai įsitraukia ne tik pacientai, bet ir Birštono kurorto bendruomenė.
Skaitymų temas parenka iš anksto, kurios nagrinėjamos kalbant apie konkretų veikėją: ką aš daryčiau atsidūrusi panašioje situacijoje, ką aš apie tai manau, kas mane šiame tekste „užkabino“, kuo aš geresnė už šį herojų. Sanatorijoje taikyti biblioterapiją ir meno terapiją rekomenduoja gydytojas, o kai kurie smalsumo genami ateina patys. Ir, kaip pastebėjo čia dirbantis personalas, daugeliui tai labai patinka.
Moko išlikti sveikais
„Mūsų nuoširdžios pastangos, nuolat keistis eiti pirmyn ir derinti natūralių gamtinių veiksnių terapiją su naujų technologijų teikiamomis galimybėmis nelieka nepastebėtos. Sunkiai sutalpiname norinčius atvykti gydytis ir ne tik – mokome keisti požiūrį į sveikatą, kaip į pagrindinę vertybę ir gaunant jos išteklius nepasiduodant galimoms ligoms. Juk kurorto veiksniai – tai vidinės įvairiapusės savogenezės pagrindas“, – sako L.Patinskienė.
Visus atvykstančius į sanatoriją, specialiai apmokyta įvairių sričių specialistų komanda padeda ne tik atgauti jėgas, bet moko gyventi sveikai. Į sveikos gyvensenos paskaitas, kurios vyksta kartą per savaitę, ateina ne tik sanatorijos pacientai, bet ir jų artimieji. „Mokome kaip gyventi su liga, keisti savo įpročius ir panašiai. Atliekame švietėjišką veiklą, įtaigiai paaiškiname kodėl reikia daryti vienaip ar kitai. Kai žmogus pajunta pirmus teigiamus rezultatus po truputi pradeda keistis. Juk kaip ten bebūtu 70 procentų sveikatos priklauso nuo mūsų pačių“, – sako L.Patinskienė.
„Tulpės“ sanatorija visada buvo ir yra išskirtinė, siekianti privilioti klientus paslaugomis, kurių nerasi niekur kitur. Paslaugas pritaikomos įvairaus amžiaus grupėms: vaikams, suaugusiesiems ir garbaus amžiaus senjorams. „Stengiamės visur ir visada būti lankstūs, dirbame kiekvieną dieną nuo ryto iki vėlaus vakaro. Žmonės pas mus atvažiuoja šeimomis, o jose būna įvairaus amžiaus vaikų. Pas mus galima pasirinkti sveikatinimo programas, kurių metu galima atlikti keletą procedūrų kryptingai sveikatos profilaktikai“, – pasakoja direktorė ir priduria, kad dažnai klientai, turintys sveikatinimo (gydomuosius) kelialapius, papildomai perka ir sveikatingumo programas. Tai rodo, kad žmonės vis daugiau dėmesio skiria sau, savo sveikatai ir gerai savijautai.
Laukiamas kiekvienas
Pasiteiravus apie pastaruoju metu vis labiau populiarėjantį medicininį turizmą, vadovė plačiai nusišypso. „Jis niekada nebuvo sustojęs. O mes savo ruožtu stengiamės užmegzti kuo platesnį bendradarbiavimą. Sanatorijoje lankosi gydytojai iš Sankt Peterburgo, Maskvos, Varšuvos – domisi reabilitacijos ir sveikatinimo paslaugų kokybe ir gydymo metodikomis. Turime ir pacientų iš šių šalių. Labai aktyviai dirbame onkologinių ligonių reabilitacijos srityje. Pacientai atvyksta atgauti prarastas jėgas ir atstatyti biosocialines funkcijas po sunkių ligų ir traumų. Gydome pacientus po onkoginekologinių operacijų, didelė problema pastaruoju metu didėjantis žarnyno vėžiu sergančiųjų pacientų skaičius. Reabilitacijai atvyksta pacientai, turintys problemų dėl judėjimo atramos, sąnarių pažeidimų ar transplantacijų“, – vardina L.Patinkskienė.
Iš šono žvelgiant viskas atrodo puiku, tačiau kaip prasitaria pati sanatorijos vadovė, vienokių ar kitokių problemų nuolat atsiranda, tačiau jas stengiasi patys išspręsti. Tiesa, L.Patinskienę jaudina, kad rudeni sveikatos politikai nesumanytų susiaurinti reabilitacijos paslaugų indikacijas, kurios ir šiandien nėra labai plačios.
„Indikacijos negali būti pritaikytos vien tik ligoninių reabilitacijos centrams. Kas iš mūsų liks jei negalėsime teigti reabilitacijos paslaugų, tuo labiau kai į sanatoriją atvyksta itin sunkūs pacientai, vos po trijų ar keturių dienų po operacijos. Kartais manęs klausia, kodėl sanatorijos koridoriais nevaikšto pacientai? Atsakymas paprastas: nevaikšto nes yra labai sunkios būklės, kitaip sakant paslaugos ateina pačios pas juos. Kita vertus, dalis sanatorijų nelabai noriai ima sunkius ligonius, nes su jais reikia be galo daug dirbti ir turėti daug kompetencijos, norint pasiekti gerų rezultatų. Be to, tokie pacientai turi būti prižiūrimi visą parą. Jei atvirai aš gana skeptiškai žiūriu į didelių reabilitacijos centrų kūrimą šalia ligoninių. Kaip ten bebūtų, jie neturi tiek galimybių pasiūlyti gamtinių resursų kaip mes. Pas mus yra nemažai besigydančių ambulatoriškai reabilitacijos sektoriuje. Todėl rudenį darysim viską, kad indikacijos išliktų, tokios, kokios jos yra. Naujos sveikatingumo programos, kurias mielai renkasi ir sveikatinimo tikslu atvykę pacientai, nes gamtinių veiksnių fone galima daug efektyviau panaudoti ir kitus gydomuosius ar estetinės kosmetikos išteklius. Suplanuota eilė kitų gydymo ar poilsio programų, tačiau jos atitinka pagrindinį mūsų keliamą siekį: privalo būti unikalios forma ir turiniu su išliekamąja verte, kviečiančia grįžti į išpuoselėtą kurortą ir pasukti būtent šios paslaugos į „Tulpę“. Taigi turime didžiulį paslaugų plėtros ir unikalumo troškulį ir tikrai netrypčiojame vietoje ieškodami naujovių“, – sako L.Patinskienė.
Apie Birštoną
Birštono kurortas įsikūręs pietinėje Lietuvos dalyje. Visas miestas vasarą skendi žalumynuose. Ties kurortu Nemunas daro didelį vingį, apsupdamas, nuostabaus grožio šilą. Birštono kurortas prieš kelis šimtmečius ėmė garsėti gydomųjų savybių turinčiais mineraliniais vandenimis. Mineralinis vanduo, trykštantis iš žemės gelmių, yra svarbiausias kurorto gyvavimo bei augimo skatintojas. Ūksmingų miškų masyvų supamas Nemunas sukūrė įspūdingų peizažų ir nepakartojamą aplinką žmonių atgaivai. Tylų ramų, gražiais želdiniais ir gėlynais papuoštą miestelį mėgsta ne tik Lietuvos, bet ir kitų valstybių žmonės, ypač norintieji pagerinti sveikatą. Būtent dėl mineralinio vandens sudėties ir ypatingo švelnaus, fitoncidais ir lengvaisiais neigiamais jonais įsodrinto oro, kuris veikia organizmą lyg didžiulis inhaliatorius, Birštonas nuo seno yra laikomas vienu iš pačių geriausių Lietuvos kurortų, turintis karališkas šaknis.
Be gydymo tradicijų Birštonas gali Jums pasiūlyti įvairias aktyvaus poilsio formas:
Pasivažinėjimą dviračiais. Teniso kortus, krepšinio, tinklinio, paplūdimio tinklinio aikštelės.
Plaukiojimą baidarėmis, pramoginiais laivais, jachta, vikingų laivais, kanojomis.
Žiemos sezonu siūlome slidinėjimą slidžių trasa. Ekskursijas po Birštoną ir jo apylinkes.
Algirdas Valentas „Lietuvos sveikata“