Vacys Staknys
Vasario 7 d. buvo surengtas pirmasis 2025 metų Birštono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame buvo svarstomi 23 sprendimai, tarp kurių buvo strateginio plano ir biudžeto aptarimai, sutarties pratęsimas ir opozicijos valanda.
Pirmas buvo svarstomas rinkliavos dydžio už buitinių atliekų tvarkymą padidinimas. Tarybos nariai teiravosi, kas lėmė rinkliavos padidėjimą, ko imasi ARATC, kad sąnaudos nedidėtų. Taip pat buvo išsakytas siūlymas grąžinti į ARATC administracinę struktūrą – valdybą, kurios buvo atsisakyta didelių savivaldybių pastangomis.
Deja, ARATC direktorius nesugebėjo konkrečiai atsakyti į Tarybos narių klausimus apie veiksmus, kurių imasi įstaiga, kad sumažintų sąnaudas, o ne perkrautų išlaidų padidėjimą ant gyventojų pečių. Nauji rinkliavos dydžiai buvo patvirtinti.
Taryba po gan aštrių diskusijų nutarė pratęsti iki 2034.12.31 d. sutartį dėl sklypų nuomos bendrovei „Birštono plėtra“. Šalia viešbučių „Vytautas Mineral SPA“ ir „EGO SPA“ turi iškilti Grožio klinika, 3 poilsiui skirti statiniai ir konferencijų salė. Pasak „Birštono plėtros“ atstovų, jau yra gauti statybos leidimai, paruoštas sprendimas dėl infrastruktūros projektų.
Tiesa, pratęsimo sutartis įsigalios tik po to, kai „Birštono plėtra“ pristatys finansines garantijas vykdomiems investicijoms. Tarybos nariai patvirtino 2025 metų savivaldybės biudžetą, kuris kartu su 2024 metų likučiu sudarys 16 534 032,82 eurų. Iš viso bus finansuojamos 8 programos. Buvo pasidžiaugta, jog 2025 m. biudžetas subalansuotas, o įstaigų atlyginimų biudžetai suplanuoti visiems 12 mėnesių. Opozicijos atstovai išsakė nuogąstavimus dėl lėšų, skiriamų Birštono „Milastos“ ir OK „Audenis“ veiklos finansavimui. Taip pat Tarybos nariai norėjo žinoti, kokios skolos slegia savivaldybę ir kiek lėšų numatyta jų padengimui 2025 metams. Paskolos ir kreditoriniai įsiskolinimai sudaro apie 3 mln. eurų. Atsakymas dėl sumų, kurios bus panaudotos paskoloms dengti 2025 metais, nebuvo pateiktas.
Opozicijos valanda
Opozicijos valandoje dalyvavo valdančiajai koalicijai priklausanti Tarybos narė Dovilė Adamonytė, merė, administracijos direktorė ir skyrių vedėjai.
Opozicija domėjosi dėl saugumo A16 kelio atkarpoje, kuri eina per Birštono miesto teritoriją ties Vienkiemio mikrorajonu. Buvo pranešta, jog vyksta pokalbiai su „VIA Lietuva“ dėl greičio iki 50 km/val. mažinimo, kalnelių įrengimo. Neatsakytas išlieka klausimas dėl tunelio po keliu ties „Borustos“ degaline. Buvo atsakyta, jog šiuo klausimu diskusijos su „VIA Lietuva“ vyksta, bet greito sprendimo laukti neverta.
Vėl buvo užduotas klausimas apie viaduko per A16 kelią reikalingumą. Diskusijos metu išaiškėjo, jog su „VIA Lietuva“ kalbama apie dalies sklypo prie kelio A16 perdavimo savivaldybei ir tada bus sutvarkytas privažiavimas prie viaduko nuo kelio A16, be to, ties viaduku formuojamas naujas gyvenamųjų namų kvartalas.
Iš opozicijos lūpų išskrido klausimas dėl Birštono seniūnijos reikalingumo. Toks frakcijos „Birštonas visų“ klausimas suglumino net opozicinės frakcijos „Birštono labui“ narę Jurgitą Šeržentienę. Į savivaldybės administracijos direktorės Jovitos Tirvienes pasiteiravimą, kodėl gimė toks klausimas, buvo atsakyta, jog dėl biudžeto taupymo. Buvo paaiškinta, jog Birštono seniūnija yra savivaldybės administracijos padalinys ir yra arčiau kaimiškoje teritorijoje gyvenančių žmonių. Birštono seniūnijos pastate patogiau tvarkyti žemės, socialinius, bendruomeninius klausimus.
Kartu buvo paprašyta suteikti buvusio Birštono vienkiemio daliai, kuri dabar yra Birštono miesto dalimi, pavadinimą. Birštono vienkiemio bendruomenės pirmininkas Vytas Kederys pasakė, jog ten gyvenantys žmonės šią teritoriją vadina Vienkiemiu. Buvo paaiškinta, jog oficialaus pavadinimo šiai miesto daliai suteikti negalima. Bet išeitis būtų, jei mieste atsirastų keletas seniūnijų.
Opozicija išsakė pastabas dėl saugumo Nemajūnų kaime. Buvo kalbama apie greičio mažinimo kalnelių įrengimą. Gatvė link Siponių priklauso „VIA Lietuva“, todėl kol kas sudėtinga kalbėti apie greitus sprendimus. Gali būti, jog savivaldybė perims kelią link Siponių savo atsakomybėn, tada ir bus galima išspręsti šiuos saugumo klausimus.
Savivaldybės administracijos atstovai atsakė į klausimus dėl automobilių stovėjimo apmokestinimo ir gatvių klojimo trinkelėmis. Kol kas esami sprendimai per brangūs. Tiesa, prie prekybos centro „IKI“ parduotuvės bus įrengta mokama aikštelė. Įvertinus šį eksperimentą galima bus kalbėti ir apie kitų automobilių stovėjimo vietų apmokestinimą.
Dėl trinkelių dangos senamiesčio gatvėse buvo atsakyta, jog toks būdas pigesnis ir patogesnis kurortui nei asfaltavimas. Opozicijos atstovams buvo pateikti atsakymai apie tilto vietą per Nemuną, elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimą, stovėjimo vietas prie daugiabučių ir paplūdimio futbolo aikštelės užimtumą.
Pasak Birštono savivaldybės vyr. architekto Manto Michaliunjo, pasirinkta tilto vieta – idealus variantas visokiomis prasmėmis, o nuo spalio Birštone neliks nemokamų elektromobilių įkrovimo stotelių ir ruošiamos vietos dar dešimčiai jų. Buvo konstatuota, jog visi naujai statomi daugiabučiai turi požemines automobilių stovėjimo aikšteles, o antžeminės turi būti įrenginėjamos jų valdose.
Pasak savivaldybės administracijos, vieta paplūdimio futbolo aikštelei buvo įrengta tinkamoje laisvoje valstybinėje žemėje, netoli vandens telkinio, lengvai pasiekiama, o užimtumo klausimai sprendžiami nuolat.
Ir dar. Labai nesmagu, kad merė Nijolė Dirginčienė, vesdama posėdį, nesilaikė reglamento ir po 1,5 val. darbo nepaskelbė pertraukos. O jos pasakymas, jog kiekvienas klausimo svarstymo metu gali išeiti, jei jau labai reikia, labai kritikuotinas. Juk tokiu būdu Tarybos narys lyg ir nusišalina nuo savo tiesioginio darbo.