Birštono „prieplaukų ir laivų uoste“ laukiama patikros

Birštonas / I. Gelūno/BNS nuotr.

Jonas Kavaliauskas

Pastaraisiais metais Birštono Nemuno pakrantėje atsirado ne viena taip vadinama komercinė prieplauka, prie kurių yra prisišvartavę laiveliai, o jų kapitonai teikia žmonių plukdymo paslaugas. Dar praeitų metų rugpjūtį naujienų portalas kvitrina.com rašė, jog Birštone „uoste“ reikalingas tvarkdarys, kuris jį prižiūrėtų. Deja, tada Birštono savivaldybė atsakė, jog prižiūrėti tvarką turi Vandens kelių direkcija, nes Nemunas – jų teritorija. Valstybinė vandens kelių direkcija tuomet savo ruožtu pranešė, jog laivų patikros vykdomos, bet dažniausiai gavus pranešimus.

Šiemet, atrodo, saugos sistema pradeda veikti. Lietuvos transporto saugos administracijos vandens transporto departamentas Birštono savivaldybės administracijai atsiuntė raštą, kuriame yra nurodymas pateikti departamentui sąrašus asmenų, kurie Nemune Birštono savivaldybės teritorijoje yra gavę leidimus įrengti komercines prieplaukas. Taip pat prašo „pateikti turimą informaciją apie prie minimų prieplaukų vandens turizmo paslaugas ketinančias teikti ar teikiančias vidaus vandenų transporto priemones (laivus), nurodant jų registracijos numerius bei savininkų duomenis (vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys)“.

Rašte rašoma, jog „atkreipiame dėmesį, kad siekdami užtikrinti saugią laivybą Lietuvos Respublikos vidaus vandenyse Administracijos pareigūnai vykdo Vidaus vandenų laivybos taisyklių pažeidimų prevenciją. Jūsų pateikta informacija bus naudojama atliekant situacijos stebėjimą 2024 m. laivybos sezono metu. Kaip ir iki šiol, patikrinimai bus planuojami ir pagal galimybes vykdomi atsižvelgiant į laivybos intensyvumą, taip pat į informaciją apie galimus galiojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimus“.

Birštono savivaldybės administracijos direktorė Jovita Tirvienė informavo, jog toks sąrašas ruošiamas ir bus pateiktas Vandens transporto departamentui.
Pasak Birštono savivaldybės vicemero Vyto Kederio, prieplaukų įrengimo paklausa ir laivų, teikiančių komercines paslaugas, intensyvumas Nemune ties Birštonu didėja ir susirūpinimas turistų saugumu tampa vis aktualesnis, todėl savivaldybė, savo ruožtu, imsis prevencinių priemonių turistų saugumui užtikrinti.

Galima daryti prielaidą, jog visi subjektai, kurie Birštone, prie  A. S. Zenkevičiaus promenados, yra įrengę prieplaukas komercinei veiklai vykdyti ir teikia žmonių plukdymo laivais paslaugas, turės prieplauką įregistruoti (įregistruotos komercinės prieplaukos yra įtraukiamos į Įregistruotų prieplaukų sąrašą) ir pateikti visus dokumentus, kurie „atitinka taikomus vidaus vandenų transporto priemonių registravimo ir eksploatavimo reikalavimus“.
Reikia tikėtis, jog visi prieplaukų ir laivų savininkai atsakingai žiūri į saugumo reikalavimus ir turi dokumentus, pagrindžiančius prieplaukų ir laivų techninę būklę bei kapitonų kvalifikaciją.
Birštono „laivų uostas“ 2024 metų sezoną jau atidarė.

Taip pat skaitykite