Birštono kurhauze atidaryta legendinės Jūratės Stauskaitės paroda

IMGP3833

Vilija Čiapaitė

Birštonas gyvena priešdžiaziniu laikotarpiu. Viskas, kas gali vykti šiuo metu, susiję ne tik su muzika, bet ir menu. Šį kartą Birštono kurhauze atidaryta Jūratės Stauskaitės paroda, kurią drąsiai gali pavadinti džiazo judesiu, pulsuojančiu darbuose. Kiekviename jų pastebi, kaip ir džiaze, reguliarius, nuolat pasikartojančius ritmus. Jie pasireiškia akcentuojamų takto dalių skaičiumi. Kiekvienas judesio ritmas, sustabdytas menininkės darbuose, susijęs kontrasto principu. Čia matai kuriamus laisvus, lanksčius judesius, kuriuos sieja melodijos ritmika.

Pati autorė paminėjo, jog darbuose atsispindi tarsi žaidimas džiazo kontekste. Jos įsivaizduojamas laisvas žmogus, kurio gyvenimo ritme jaučiamas lankstus kūno judėjimas, judesys. Juk kūno judesiai daug pasako, išsako, parodo, verčia įsiklausyti!

Gal tiesiogiai, o gal netiesiogiai, autorė verčia stebėti, jausti, matyti, girdėti. Tai tarsi transliacija kiekvienam, bandančiam suvokti, jog žmogaus kūnas turi neribotas galimybes, jog gyvenime jis, nepriklausomai nuo lyties, yra pilnas sielos šauksmo.

Beje, pati autorė prisipažino, jog keliolika metų būdama grafike pajuto, kad metas „užraukti” grafiką ir pasiduoti beprotiškam susitikimui su menu, kuris jai tapo tarsi naujo kvėpavimo įgavimu. Dabar ji gyvena čia ir dabar, didžiuliu noru gyventi, nors, pasak jos, nuo savęs niekada nepabėgsi. O patekusi į Birštoną ji suvokė, jog kamerinė aplinka jai tapo mažesniu ar didesniu gyvenimo nuotykiu. Jos noras piešti ant sienų šį kartą „neišdegė”, tačiau keleto čia, Birštone, gimusių darbų peržiūra buvo nereali.

O parodos metu debiutuojantis Jūratės fotografijos darbų stendas buvo tarsi atvaizdas, perpintas paukščio sparnų šnaresio ir pavasarinio klyksmo.

Išeidama perskaičiau legendinės dailininkės Jūratės Stauskaitės parašytus žodžius: „Gyvas kūnas nepriklauso lyčiai – jis gyvena iš jo išsinėrusį sielos gyvenimą. Siela įgauna kūno formą ir apsigyvena tarp mūsų”. O aš tegaliu pasakyti, jog jos žodžiuose gali įžvelgti kontrastus tarp dviejų elementų, kurie kuria įtampos ir impulsyvumo įspūdį. O ar taip yra – tegali įžvelgti kiekvienas, aplankęs parodą Birštone, kurhauze.

 

Taip pat skaitykite