Baltijos kelio pamokas neretai pamirštame


Vacys Staknys

Rugpjūčio 23 d. Birštono ir Prienų rajono savivaldybių gyventojų atstovai Baltijos kelio 35-metį paminėjo istorinėje magistralės Vilnius-Panevėžys vietoje (38,3 km), kurioje prieš 35 metus stovėjo susikibę rankomis. Kraštiečiai čia pastatė koplytstulpį, kuris simbolizuoja kelio link laisvės pradžią. Milijonų žmonių troškimui buvo lemta išsipildyti.
Visgi, minėjimo metu buvo išsakyta nerimą kelianti mintis – kas pratęs šioje vietoje Baltijos kelio minėjimo tradiciją, kai išeis tie, kurie čia stovėjo ir svajojo apie laisvą Lietuvą?

Aišku, jog tai augantis jaunimas. Deja, tarp minėjimo dalyvių jo buvo ryški mažuma ir tai rodo, kad būtina organizuoti prie koplytstulpio pilietiškumo pamokas mūsų krašto mokiniams, nelaukti kito penkmečio, o kasmet susitikti šioje istorinėje vietoje ir prisiminti tuos laikus. Apie tai kalbėjo minėjimo dalyviai.

Prisimenant Baltijos kelyje stovėjusių žmonių ryžtą iškovoti laisvę ir vertinant dabartinės valdžios sprendimus švietimo sferoje, susidaro įspūdis, jog valdžia ir visuomenė žodį „laisvė“ supranta skirtingai. Visi suprantame švietimo svarbą kiekvieno mūsų gyvenime. Ir džiaugiamės, kad galime mokytis ten, kur gyvename. Bet greitu laiku tokios privilegijos negalės turėti kaimo vietovių vaikai, nes sėdinčiam kabinete Vilniuje gudruoliui ir matančiam tik lenteles bei statistikos duomenis atėjo geniali mintis sugalvoti magišką skaičių 21 (kažkur girdėtas) ir vienu rankos mostu sunaikinti kaimo vietovėse gimnazijas.

Tautinių mažumų gimnazijos gali būti gyvybingos turėdamos klasėse po 12 mokinių, o lietuviškosios – tik su išlygomis, kurios paverčia ministrės sprendimą niekiniu, gali formuoti klases su 12 mokinių.

Tokia Švietimo ir mokslo ministerijos pozicija sudaro sąlygas ne tik išguiti iš kaimo vietovių vidurinį ugdymą, bet ir išvis palikti miestelius ir kaimus be mokyklų. Nes kas norės apsigyventi krašte, kuriame nėra gimnazijos, o kartu ir kultūrinių ir bendruomeninių paslaugų? Tokios vietovės laikui bėgant virsta dykynėmis, geriausiu atveju vietomis, į kurias atvykstame pamiegoti.

Gal jau atėjo laikas atrasti naują Baltijos kelią?

Taip pat skaitykite