Balbieriškyje vyks paminklinio ženklo atidengimas

Paveikslėlis3

2023 m. rugpjūčio 23 dieną 11 val. Balbieriškyje vyks paminklinio ženklo atidengimas, priminsiantis apie Balbieriškyje stovėjusią sinagogą.

Renginio vieta: Balbieriškis (Prienų r.), S. Nėries g. 24.

Žvelgiant į Balbieriškio istorijos puslapius galima teigti, kad žydų tautybės žmonės miestelyje apsigyveno dar XVI a. antroje pusėje. Tuo metu tai buvo viena iš 246 Lenkijos–Lietuvos valstybės gyvenviečių, kuriose žydai galėjo laisvai kurtis ir gyventi. Daugiau apie žydų gyvenimą Balbieriškyje sužinoma nuo XVIII a. pradžios, kuomet vietos klebonas Stanislovas Piotrovskis už 30 auksinų metinį mokestį išnuomojo žydams bažnyčios turėtą teisę gaminti degtinę ir laikyti smukles. Balbieriškis buvo nedidelis, tad ir smuklių jame būta mažai, o miestelyje apsigyvenę žydai daugiausia vertėsi prekyba ir amatais. Jau 1740 m. Balbieriškyje veikė žydų sinagoga. 1784 m. miestelyje gyveno 350 lietuvių ir apie 500 žydų, XIX a. viduryje šis skaičius dar smarkiau išaugo – iki 1220 ir žydai sudarė daugiau nei 70 proc. miestelio gyventojų. 1870 m. buvo pastatyta antroji medinė sinagoga su beit midrash – maldos ir mokymosi namais, skirtais pastovioms Talmudo ir Toros studijoms. 

IMG_0363

1937–1938 m. buvo pastatyta nauja mūrinė dviaukštė sinagoga. Sovietmečiu ši sinagoga buvo paversta Kalinino vardo kolūkio kontora ir grūdų sandėliu. Pagrindinis pastatas išliko iki šių dienų. Po 2008 m. atliktos renovacijos buvusios sinagogos vietoje įsikūrė svečių namai.

Balbieriškio tolerancijos centro informacija

Taip pat skaitykite