Ar ilgai Birštono kurortas išliks unikalus?

versme

Vidmantas Venclovas

Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė su savo artimiausiais bendražygiais nutarė, jog pelningai dirbančią akcinę bendrovę Birštono sanatorija „Versmė“, kurios pagrindinį akcijų paketą valdo savivaldybė, atėjo laikas atiduoti į privatininkų rankas. Tokią mintį jinai išsakė duodama metinį interviu naujienų portalui kvitrina.com. Tiesa, tame pokalbyje savivaldybės vadovė neįvardino įstaigos pavadinimo, bet teigė, jog esama 2,5 mln. eurų  savivaldybės skola bus panaikinta pardavus savivaldybės turtą.

Primename, jog „Versmė“ jau buvo patekusi į privatizacijos verpetą, bet tuometinis savivaldybės vadovas Antanas Serafinas Zenkevičius sugebėjo sanatoriją išsaugoti savivaldybės rankose.

Apie „Versmės“ privatizaciją kalbama ne pirmą kartą, bet klausimas po diskusijų dažniausiai būdavo padedamas į „stalčių“.

Bet šįkart situacija skiriasi iš esmės. Savivaldybės vadovai gan atsargiai paklausinėdavo vieną kitą Tarybos narį apie „Versmės“ akcijų pardavimą ir bandė pamatyti jų reakciją.

Kalbinti Tarybos nariai visi kaip vienas tvirtino, kad kalbas apie „Versmės“ privatizaciją girdėjo, bet plačiau komentuoti situacijos nenorėjo, teigdami, jog dar nėra susipažinę su būsimo sprendimo projekto medžiaga.

Tiesa, ne visi Tarybos nariai buvo sužavėti tokios idėjos atsiradimu. Kai kurie, išgirdę akcijų paketo sumą, už kurią jas norima parduoti, išvis nesuprato šio žingsnio naudingumo, kiti teigė, kad tokia žinia atėmė žadą.

Birštono sanatorijos „Versmė“ vadovas Antanas Danys pasakė, jog situacija iš tiesų komplikuota, nes pasikeitusi konkurencinė aplinka reikalauja dviejų korpusų rekonstrukcijos, jeigu norima ateityje išlaikyti dabartines pozicijas. Pasak „Versmės“ vadovo, dviejų korpusų rekonstrukcijai reikia apie 12 mln. eurų investicijų ir, skaičiuojant pagal dabartinius paslaugų įkainius, paskola gali būti atiduota per 15–16 metų. Deja, finansinės institucijos palankių paskolos sąlygų tokiam ilgam laikotarpiui nesiūlo, o bendrovės statusas, kai pagrindinį akcijų paketą valdo savivaldybė, neleidžia tikėtis ES fondų pagalbos.

Birštono savivaldybės administracijos direktorius Valentinas Vincas Revuckas patvirtino, kad sprendimo projektas šio mėnesio Tarybai yra paruoštas. Anot jo, dabar pats palankiausias momentas parduoti akcijas, kurių vertė siekia apie 4,5 mln.eurų. Savivaldybės administracijos direktorius pakartojo „Versmės“ vadovo mintis, kad dvejų metų finansavimo šaltinių paieškos jokios naudos nedavė, o kitų SPA atsiradimas užkėlė aplinkos standartų kartelę ir „Versmė“ stipriai pralaimi.

  1. V. Revuckas pripažįsta, kad „Versmė“ – išskirtinė reabilitacinė įstaiga, suteikianti Birštonui unikalumo, bet kartu tiki, jog sudėjus saugiklius investuotojas išlaikys sanatorijos profilį ir garantuos darbą dabartiniams darbuotojams.
  2. V. Revuckas priminė, jog būtent socialinis aspektas sustabdė tokio sprendimo priėmimą prieš keletą metų, kai šalyje vyravo krizė ir žmonėms būtų sunku surasti kitą darbą. Dabar situacija pasikeitė iš esmės ir Savivaldybės administracijos direktorius įsitikinęs, jog profesionaliems „Versmės“ specialistams dėl darbo nėra ko bijoti, nes Birštone vis dar yra laisvų darbo vietų kitose sanatorijose.

Situacija sudėtinga ir netgi savotiškai įdomi. Pagal viešoje erdvėje klajojančią informaciją, „Versmės“ steigėjai nebuvo susitikę su sanatorijos darbuotojais. Netgi smulkieji sanatorijos akcininkai nieko apie tokį pagrindinio akcininko sprendimą nėra girdėję.

Keistokai atrodo ir nepasvertas skubumas įtraukti tokį rezonansinį klausimą į Tarybos posėdžio dienotvarkę be jokios diskusijos ne tik su visuomene, bet ir su Tarybos nariais.

Panašus skubotumas buvo tik tada, kai Savivaldybė norėjo žūtbūt perleisti vystytojams 52 ha žemės sklypus. Tas sandoris buvo sustabdytas. Dabar priimti kiti sprendimai, kurie iš dalies jau pasiteisino.

Pastaraisiais metais Birštono savivaldybė daug atsargiau ir tikslingai vykdė investicijas į kurortą. Birštonas tapo viena geidžiamiausių vietų šalyje. Tai rodo ir išaugusios nekilnojamojo turto kainos, ir pilnos sanatorijos.

Reikia tikėti, jog Tarybos nariai labai atsakingai apsvarstys Savivaldybės vadovės kartu su Savivaldybės administracija paruoštą projektą ir priims sprendimą, kuris ir toliau leis vadinti Birštono kurortą unikaliu, tęsiančiu Vytauto Meškos puoselėtas kurortologijos tradicijas.

Sanatorija „Versmė“ – tai specializuoto gydymo ir poilsio įstaiga, teikianti reabilitacijos, palaikomosios reabilitacijos, ambulatorinės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas Lietuvos ir užsienio piliečiams visus metus.

 

Taip pat skaitykite

1 komentaras

  1. Rimvidas Skorupskis

    Valentinas Vincas Revuckas – „dabar pats palankiausias momentas parduoti akcijas, kurių vertė siekia apie 4,5 mln.eurų“…
    Taip, momentas labai palankus – pasiūlykite D.Trumpui ! 🙂
    Nijolė Dirginčienė – „esama 2,5 mln. eurų savivaldybės skola bus panaikinta pardavus savivaldybės turtą“.
    Ką parduosite, prasiskolinę išsvajotojo automobilių tilto per Nemuną statyboms ?

    „Vienu metu pas mus gali gydytis ir ilsėtis 340 žmonių! Sanatorijoje dirba 192 darbuotojai. Per metus mūsų sanatorijoje apsilanko iki 5000 klientų, o mūsų paslaugomis jau iš viso pasinaudojo daugiau kaip 200 000 klientų !!! “ (http://www.versme.com/index.php?1617538217 )
    Aritmetika paprasta – 340 besiilsinčių žmonių aptarnauja 192 darbuotojai. T. y. beveik dviems besiilsintiems tenka vienas darbuotojas ? Jei tikrai taip, iš kur dar ir pelno randama ?