Apie Sausio 13-osios įvykius „Žiburio“ gimnazijoje prisiminimais dalijosi jų dalyviai ir liudininkai

Sausio 13-osios rytą Prienų „Žiburio“ GMS nariai tradiciškai uždegė atminties žvakutės žuvusiems už Lietuvos laisvę. Pirmajame gimnazijos aukšte apie šiuos įvykius gimnazistams priminė muziejaus stendas ir atminties kampelis, dokumentiniai Sausio 13-osios įvykių kadrai. Pirmos pamokos metu mokytojai klasėse pasidalijo savo patirtimi, jausmais su mokiniais – jiems neteko patirti Sovietų Sąjungos agresijos.

Per pirmą pamoką gimnazijos istorijos mokytoja Vilija Juodsnukienė pakvietė mokyklos bendruomenę į kiemą prie laužo. Tylos ir apmąstymo minute pagerbėme tuos, kurie atidavė gyvybę už Lietuvos laisvę. Renginyje dalyvavo prieniečiai, Sausio 13-osios įvykių dalyviai: Jurgis Montvila, Sausio 13-osios naktį budėjęs prie parlamento, Dainora Šaltienė – Lietuvos Sąjūdžio Prienų skyriaus tarybos pirmininkė. Istorijos mokytojų Vilijos Juodsnukienės ir Irenos Teišerskienės, viešnios Dainoros Šaltienės prisiminimai, Jurgio Montvilos eilėraštis, gimnazijos choro ir jo vadovės Romos Ruočkienės dainos padėjo mintimis nusikelti į 1991 metų įvykius, žadino mokinių pilietiškumą, skatino suvokti – Tėvynės laisvė yra vertybė.

Kalbinama gimnazijos istorijos mokytoja, Laisvės gynėjų dienos paminėjimo organizatorė gimnazijoje Vilija Juodsnukienė akcentuoja Sausio 13-osios įvykių svarbą: „Man Sausio 13-oji yra svarbi diena. Kiekvienais metais žiūriu įvairiausias kronikas, klausau liudytojų prisiminimų ir vis dar sužinau ką nors naujo ir negirdėto. Vis su nerimu galvoju, kokia būtų Lietuva, visuomenė, jei perversmas tąnakt būtų pavykęs. Džiaugiuosi, kad gyvenimas (jis toks trumpas) suteikė man šansą matyti, kaip keitėsi valdžia, santvarka, žmonės, dalyvauti istoriniuose įvykiuose, apie kuriuos dabar rašoma vadovėliuose ir rodoma filmuose… Manau, apie tai būtina papasakoti, priminti kitiems: istorija bus gyva tol, kol prisiminsime, kol apie ją kalbėsime.“

Darija Ustilaitė

Miglės Kazlauskaitės nuotraukos

Taip pat skaitykite