„Apie knygas paaugliams ir kūrybą: kas? kam? kodėl?“

rpt

 Gegužės 5 dieną Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje bei Jiezno gimnazijoje vyko nepaprastai įdomus susitikimas su knygų jaunimui autore, kūrybinio rašymo mokytoja, tinklaraštininke Egle Ramoškaite, kuri mokiniams vedė seminarą „Apie knygas paaugliams ir kūrybą: kas? kam? kodėl?“.

Seminaro metu rašytoja su mokiniais išsamiai diskutavo, kas yra knygos paaugliams, kuo jos skiriasi nuo knygų suaugusiems, pasidalino knygų paaugliams vystymosi istorija. Mokiniai sužinojo, kad paauglių literatūra dar visai „jaunutė“. Pirmosios YA („Young adult literature“ terminas atsirado 1960 m.) knygos V. Goldingo „Musių valdovas“ (1954 m.), J. D. Selindžerio „Rugiuose prie bedugnės“ (1951 m.) ir S. E. Hinton „Autsaideriai“ (1967 m.).

Antroje renginio dalyje autorė kalbėjo apie rašymą ir knygas, dalinosi nelabai patogiais klausimais ir faktais, apie kuriuos rašytojai vengia kalbėti, siekė griauti mitą, jog rašytojo darbas labai romantiškas.

rpt

Anot Eglės Ramoškaitės, būti rašytoju – tai emociškai sudėtingas darbas, kurio metu sužinoma daug dalykų, kurių nebegalima daugiau nežinoti. Dažnai rašytojai jaučiasi vieniši, nes daug dirbama su savimi ir savo kūriniu. O dar yra ir leidyba, kurios virtuvė dažnai būna pragariška: daug neatsakytų laiškų, nesibaigiančių redagcijos korekcijų, knygos pavadinimo ir viršelio derinimas, kuris, autorė pabrėžė, yra nepaprastai svarbus ir varginantis, nes nuo to daug priklauso knygos skaitomumas.

Mokiniai smalsavo, ar sunku būti rašytoju paaugliu? Mat buvo keletas mokinių, kurie jau yra parašę knygą, tik dvejoja kam nors ją parodyti. Seminaro metu Eglė Ramoškaitė mokiniams suteikė unikalią galimybę pabūti būsimų knygų „bendraautoriais“ ir paragino mokinius papasakoti apie knygą, kurią jie tikrai skaitytų. Mokinių pasakojimuose dažniausiai pasitaikę raktiniai žodžiai buvo karas, draugystė, fantastinės būtybės. Tada rašytoja pateikė po keletą knygos pavadinimų ir turinio variantų su kiekvienu iš raktinių žodžių ir diskutavo su jaunaisiais skaitytojais, kiek daug vietos fantazijai yra kiekvienoje dar knyga nevirtusioje istorijoje!

***

Eglė Ramoškaitė gimė ir augo Utenoje. Baigusi vidurinę mokyklą mokėsi teisės ir baigė magistro studijas, tačiau savo rogėse nesijautė ir visada norėjo rašyti. Kūrybiškai asmenybės pusei paėmus viršų, autorė pradėjo rašyti meninius tekstus kultūrinei žiniasklaidai. Juos spausdino „Šiaurės Atėnai“. Eglė atkakliai siekė tekstų rašytojos karjeros, dirbo komunikacijos projektų vadove, rašė tekstus startuoliui, o šiuo metu dirba leidykloje „Nieko rimto“ rinkodaros specialiste bei rašo knygas, kurių jau yra išleidusi net 3.

2018-tais metais Eglė Ramoškaitė debiutavo su knyga „Tarp gyvenimo ir vilties: tam, kuris supranta“ pasakodama apie merginos, kuri žino savo mirties datą, istoriją, jos vidinio pasaulio kovą. 2020 m. autorės antroji knyga „Ne tik geri, ne tik blogi“ tapo leidyklos „Alma littera“ paauglių ir jaunimo konkurso nugalėtoja. Pagrindinė tema – patyčios. Tik autorė į jas pažiūrėjo kiek kitu kampu ir ieškojo atsakymų, ar besityčiojantys yra vien blogi, o patyčių aukos vien geros. Trečioji knyga „Draugystė mainais“ – tai istorija apie šešis draugus ištinkančias mažas neteisybes, kurios pamirštamos keberiojantis į aukščiausias šieno stirtas, statant plaustus ir priimant kitą tokį, koks jis yra.

Susitikimas su rašytoja Egle Ramoškaite organizuojamas įgyvendinant projektą „Literatūrinės dirbtuvės. Laisvai, linksmai ir kūrybingai“. Projektą vykdo Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius, iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Prienų rajono savivaldybė.

Dalia Bredelienė ir Eglė Uleckienė

Taip pat skaitykite