Apibūdinus miesto šventę, išvada: KULTŪRA = 0 ???

Šeštadienį vyko Prienų miesto šventė. Dieną, pirmojoje dalyje, vyko motociklistų pasirodymai, dainavo chorai, jaunimas dalyvavo krepšinio, tinklinio, „Alias“ turnyruose, o vakare, kas norėjo, galėjo stebėti „Eurovizijos“ finalą prie „Žiburio“ gimnazijos – manau tai puikūs užsiėmimai miesto šventėje, kuriantys ar stiprinantys mūsų bendruomenę. Tačiau kas vyko be to…?
Apie 22 valandą vakaro nusprendžiau užsukti į miesto aikštę pasižmonėti, mestelti akį, kas vyksta, kokia publika susirinkusi. Deja, pabuvusi vos 5 minutes, pasibaisėjusi skubėjau kuo greičiau iš ten dingti… Man gėda ir graudu matyti, kokioje visuomenėje mes gyvename… Kas mane taip šokiravo? Vos išsukus iš už kampo link miesto centro, į akis krito masė šiukšlių: gatvės viduryje, prie šaligatvių ir ant šaligatvių, ant takų ir takelių, kampuose… Ironiška, jog vis artėjant, regimajame lauke proporcingai daugėjo ir girtų žmonių, tarp kurių nepilnamečiai paaugliai stengėsi alkoholio promilėmis kraujyje nenusileisti šiek tiek pagyvenusiesiems. Negana to, tik atėjusi į pačią aikštę, nespėjus dorai apsižvalgyti, „visai netikėtai, kaip perkūną iš giedro dangaus“ išvydau kumštį sugniaužusio vaikino platų rankos mostą kitam į marmūzę. Na žinoma, kokia gi šventė be muštynių, taip? Pakraupusią, sukdamasi eiti atgal mane užklupo dar vienas, blaivybės tikriausiai nepripažįstantis, išsišiepęs vyriškis, kuris anksčiau nebuvo man matytas, sveikindamasis „o, ką tu?”. Pagaliau ištrūkusi iš šios viešos degradacijos bombos veikimo lauko norėjau verkti… Kas visgi mes esame, žmonės, ar tik paprasta egzistencija visiškai pasitenkinantys kūnai? O dar sakome Prienuose nevyksta renginiai… Jei būčiau miesto merė, pamačiusi tokią situaciją renginių ir „švenčių“ atžvilgiu nebedaryčiau nieko! Absoliučiai nieko! Kodėl? Kam reikia, kad susirinkę „baliauninkai“ primėtytų šiukšlių, stiklų, išdaužytų vieni kitiems srėbtuves ir palikę visą jovalą vėl sakydami „vėl nebuvo nieko gero“ išeitų?
Kyla klausimai, kokio lygio yra mūsų kultūra, jei mes nežiūrime, kuo maitiname savo organizmus? Pavyzdžiui, penktadienį Birštone buvo labai garsios ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse, dainininkės Jazzu ir atlikėjo Leon Somov koncertas. Šio dueto dainos be galo populiarios jaunimo tarpe. Spėkite, kiek žmonių susirinko pasiklausyti jų gyvai? Teatėjo šimto penkiasdešimties žmonių saujelė, kai kaina į renginį tebuvo 20 litų… Užtai Prienų miesto šventėje ant alaus turėjom, ar ne? Todėl juk ir neorganizuojami čia rimti renginiai, nes mūsų, mielieji, per mažai į juos susirenka ir jie tiesiog būna nuostolingi.
Visuomenėje plinta antikultūros epidemija. Epidemija pavadinau ne dėl to, kad tekstas įmantresnis atrodytų, bet dėl matyto vaizdo… Šventėje, net ir vėlai vakare, po miestą bastėsi gaujos vaikų, kurie akimis rijo „linksmus, kietakakčius suaugusiuosius“. Manote toks pavyzdys nesuteikia įtakos tokiam lanksčiam vaikiškam požiūriui į aplinką ir į save? Mūsų mažoje Lietuvoje mūsų ir taip mažai, o dauguma tikrai nėra išsilavinę inteligentai – knygų  skaitymo skaitymo statistika nedžiugina, o per televiziją rodomos populiariausios, mąstymo nereikalaujančios laidos yra pritaikytos lengvai paperkamai, skandalais suviliojamai auditorijai – nejaugi norime ateinančią kartą išauginti tokią pat?
Ką daryti? Siūlau šventes organizuoti tik dienos metu, arba su griežta policijos apsauga. O labiausiai siūlau mums visiems dar kartą pagalvoti, kas mes esame ir kuo norime būti. Susimąstyti, kur veda tokios elgesio tendencijos…
Ačiū tiems, kurie perskaitėte.

Rūta Tamošiūnaitė, „Prienų Jaunimo“ klubo narė

Taip pat skaitykite

13 komentarai

  1. Otavija

    Teko pabūvoti dieninei šventės dalyje, kai buvo žaidžiamas krepšinis, stalo tenisas, buvo šokama ir dainuojama, visa tai buvo tikrai šaunu. Jaunimas skatinamas dalyvauti užsiėmimuose.
    Vakarinėse dalyse Prienų šventėse nesilankau jau daug metų. Tikriausiai dėl tos pačios priežastes apie ką yra rašomas šis straipsnis. Tik aš nematau prasmės nuolat skūstis apie žmonių nekultūringumą, nes kitaip jau nebus, yra vietų kur tikrai galima kultūringai pralesti laiką, čia galite pagalvoti kad manau lengvausia nuleisti rankas ir nieko nedaryti, bet ka cia tokioi situacijoi ir pridarysi, zinoma galima pastatyti 20 pareigunu (kurių Prienai net neturi) kurie galetu priziureti tvarka, bet tai nelb įmanoma.
    Teko pabuvoti Birstone sventei, bet ten žmonių su bonkomis rankose taip pat netruko, (o brs gi toks kulturingas miestas) cia ne mieste esme, o visoi tautoi, bent as taip manau
    Svarbiausia pasirinkti sau tinkama kelia, labai dziugu kad jaunimas raso tokius straipsnius, supranta kad tai ka mato yra blogai, tik man baisiausia kad jie kartais pernelyg smerkia tuos isgerencius, jie turi problemu ir nekas kitas bet mes juos supantys zmones turim jiems padeti. Tai tiek 🙂