Anuomet Kaune: Laikinoji sostinė 1919–1940

01_Kauno prieplauka

Birštono viešojoje bibliotekoje eksponuojama paroda

„Anuomet Kaune: Laikinoji sostinė 1919–1940“

Atkūrus nepriklausomą valstybę ir netekus Vilniaus, Kaunas tapo Lietuvos laikinąja sostine. Čia kūrėsi ir veikė svarbiausios valstybinės institucijos: Prezidento rūmai, Seimas, Vyriausybė, ministerijos, kitos nacionalinės reikšmės įstaigos ir organizacijos. XX a. 4 deš. suklestėjo modernizmo architektūra. Kauno teritorija padidėjo beveik 7 kartus. Nutiesti trys gelžbetoniniai tiltai, įrengti Žaliakalnio ir Aleksoto funikulieriai, pradėjo kursuoti maršrutiniai autobusai, įvesta kanalizacija ir vandentiekis, pradėtos asfaltuoti gatvės. Laikinojoje sostinėje telkėsi prekybos ir pramonės įmonės, veikė stambūs bankai. Tarpukariu Kaunas tapo Lietuvos kultūrinio, intelektualinio ir visuomeninio gyvenimo centru.

„Tarpukaryje ne Vilnius, o Kaunas suvaidino lemtingą vaidmenį visos tautos gyvenime. <…> Viskas, kas svarbaus vyko prieškario Lietuvoje, siejosi su Laikinąja sostine.“  (istorikas E. Aleksandravičius)

02_Arkliu_tramvajus_Konke

Apie visa tai pasakojama Kauno apskrities viešosios bibliotekos parodoje „Anuomet Kaune: Laikinoji sostinė 1919–1940“. Ekspoziciją sudaro 147 nuotraukos (kai kurios jų publikuojamos pirmą kartą) ir trumpi tekstai apie istorinių ir architektūrinių objektų kaitą, kultūrinį ir sportinį gyvenimą, valstybines šventes ir kasdienybės tėkmę, gamtos stichijos jėgą – Nemuno potvynius. Vienos kauniečių šeimos albumas lyg veidrodis atspindi to meto nuotaikas, žmonių tarpusavio santykius, daug kitų svarbių ir įdomių dalykų, padedančių pažinti tarpukario papročius ir tradicijas, madas, pajausti miesto gyvenimo pulsą. Kartais viena nuotrauka gali papasakoti daugiau nei tūkstantis žodžių…

Fotografijos iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos, Lietuvos sporto muziejaus, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fondų ir asmeninių rinkinių: Stanislovo Sajausko, Valerijos Balčiūnienės, Nerijaus Mikelionio, Antano Burkaus, R. Vilkelio ir kt.

Parodą parengė KAVB Kaunistikos grupės darbuotojos Dalia Giniuvienė ir Rita Vaitilavičienė, apipavidalino dizainerė Margarita Jasilionytė 2019 m.

Paroda Birštono viešojoje bibliotekoje eksponuojama gegužės 4-31 dienomis. Maloniai kviečiame aplankyti.

Taip pat skaitykite