Alytuje atpažįstami muzikai – neatsiejama Dainavos šalies muzikos festivalio programos dalis

22 metai – daug ar mažai? Jei kalbėtume apie žmogų, sakytume, kad jis dar labai jaunas, tačiau dvidešimt antrą kartą organizuojamas profesionaliosios muzikos festivalis – solidi patirtis, ilgametė tradicija.

Nuo 2002-ųjų Alytuje rengiamas Tarptautinis Dainavos šalies muzikos festivalis per visus gyvavimo metus užėmė tvirtą poziciją Pietų Lietuvos kultūriniame žemėlapyje. Alytiškiams pristatė iškiliausius šalies muzikus, supažindino su užsienio atlikėjais, festivalio geografija siekia ne tik Europos šalis, bet yra išsiplėtusi iki JAV, Pietų Afrikos Respublikos bei kitų tolimų šalių. Tačiau, kad ir kaip toli besidairytume, visuomet itin svarbią programos dalį užėmė Dzūkijos krašto muzikantų koncertai.

Pokalbis apie sentimentus Alytui, festivalį ir muziką su vienu ryškiausių lietuvių jaunosios kartos dirigentu, dirbusiu Alytuje, Karoliu Variakoju bei Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ vadove Daiva Martikonyte.

  • Karoli, papasakokite, kaip ir nuo ko prasidėjo Jūsų muzikinis kelias?
  • Mano muzikinis kelias prasidėjo Biržų muzikos mokykloje, nuo 4 iki 13 metų grojau smuiku, vėliau, būdamas šeštoje klasėje, įstojau į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą, smuiko specialybę, ten mokiausi iki 11 klasės. Lankydamasis Operos ir baleto teatre susižavėjau bei susidomėjau dirigavimu, norėjau išbandyti šį meną. Išbandžius labai patiko, todėl iš smuiko specialybės perėjau į dirigavimą, po to įstojau į Muzikos ir teatro akademiją, susipažinau su profesoriumi Juozu Domarku, lankiau jo paskaitas, jam vadovaujant baigiau bakalaurą ir magistrą. Visą laiką, kol mokiausi dirigavimo, mano kelias buvo susijęs su šiuolaikine modernia eksperimentine muzika, jis tęsiasi iki šiol. Trečiame kurse su bičiuliu Dominyku Digimu įkūrėme šiuolaikinės muzikos ansamblį „Synaesthesis“, iki praėjusių metų gruodžio mėnesio, dešimtmetį, buvau jo dirigentas.
  • Esate iš Biržų, daugybę metų mokėtės ir dirbote bei dabar vėl dirbate Vilniuje, kaip jūsų biografijoje atsirado Alytus? Kokius prisiminimus kelia šis laikotarpis?
  • Dirbau Alytaus muzikos mokykloje, buvau jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ dirigentas, čia praleidau nuostabius šešerius metus, šis darbas buvo mano, kaip dirigento ir asmenybės, karjeros pradžia. Dirbdamas Alytuje sutikau daugybę šviesių žmonių, vienas jų – Daiva Martikonytė, kaip aš vadinu, mano antroji mama, kuri manimi rūpinosi sunkaus kelio ir darbo Alytuje pradžioje. Taip pat turiu daug pačių gražiausių asmeninių atsiminimų, susijusių su Alytumi, su žmonėmis, su mokiniais. Visuomet geru žodžiu prisimenu visą Muzikos mokyklos vadovybę, kuri leido daryti tai, kas mane domino: vesti paskaitas iš mano domėjimosi lauko, vykdyti  visas veiklas, kurios tuo metu sudarė mano asmenybę, turėjau galimybę atsiskleisti ir pasidalinti savo žiniomis su mokiniais, su Alytaus bendruomene. Taip pat Alytuje grojome daugybę kartų su ansambliu „Synaesthesis“. Alytus atmintyje išlieka kaip vieta, kurioje skleidžiausi kaip atlikėjas ir asmenybė.
  • Dainavos šalies muzikos festivalis, kokia buvo draugystės su šiuo festivaliu pradžia?
  • Kai dirbau Muzikos mokykloje su „Svajone“, visais metais teko diriguoti festivaliniuose koncertuose. Kitas su festivaliu susijęs prisiminimas, labai įstrigęs man atmintyje, Algirdo Verbausko organizuotas koncertas, kuriame atlikome Algirdo Martinaičio „Gailestingumo altorių“, su specialiai festivaliui suburtu orkestru, kuriam teko vadovauti bei diriguoti, susipažinau su daugybe žmonių, kurie net nežinojau, kad yra kilę iš Alytaus.
  • Šiemet pasirodysite festivalyje su Lietuvos simfoniniu pučiamųjų orkestru, gal galite trumpai suintriguoti žiūrovus, kuo bus ypatingas šis koncertas?
  • Į festivalį sugrįšiu po kelerių metų pertraukos, su Klaudijos Aleksandravičiūtės pakviestu Lietuvos simfoniniu pučiamųjų orkestru, džiaugiuosi, kad sugrįšiu su labai įdomia programa „Zappa Shake“. Frankas Zappa – italų amerikietis, jo seneliai buvo ekonominiai emigrantai, atvykę į Ameriką, visa giminė yra iš Sicilijos. F. Zappos programa – bandanti aprėpti jo asmenybės visumą, įtakas, nes jis buvo ne tik kompozitorius, jis buvo daug kas. Vadybininkas, kelių leidybinių kompanijų vadovas, ne vienos grupės įkūrėjas, gitaristas, puikus atlikėjas. Norėjosi parodyti platesnį kontekstą, kas jį, kaip menininką, įkvėpė, kuo domėjosi. Pagrindiniai kompozitoriai, jo kūryboje palikę didelį pėdsaką, – Edgard’as Varèse bei Igoris Stravinskis. Kai F. Zappai sukako 15 metų, jis gavo iš mamos dovanų 3 dolerius (milžiniški pinigai tais laikais), už juos visur ieškojo įsigyti Varèse įrašų pučiamiesiems, pavyko rasti už 5 dolerius, nusiderėti iki 3 ir įsigyti. F. Zappa nuolat klausėsi tų įrašų, turėjo svajonę susitikti su Varèse. Šio kompozitoriaus įtaka jo muzikoje akivaizdžiai girdima bei jaučiama – garsinis panašumas, kontekstai, netgi citatos. Kito F. Zappai  patinkančio kompozitoriaus I. Stravinskio įtaka jaučiama ritminėje kūrinių struktūroje. Koncerte skambės E. Varèse  kūrinys „Hyperprism“ dideliam perkusiniam ansambliui su pučiamaisiais, I. Stravinskio ištrauka iš simfonijos pučiamiesiems. Programos tikslas – parodyti, iš ko F. Zappa kaip autorius mokėsi, ir tai skoningai sudėti į vieną visumą.

  • Jūsų palinkėjimas festivalio klausytojams.
  • Labai linkiu atvykti ir išgirsti. Po pirmos mūsų premjeros 2023 m. Vilniuje žmonės klausinėjo, kur dar bus galima kada nors išgirsti šią programą. Ir žinau, kad atvyks žmonių net iš Vilniaus į šį koncertą Alytuje, tad ir alytiškius labai kviečiu nepraleisti, į šią programą įdėjome daug savo širdies, turinys yra labai organiškai išpildytas.
  • Daiva, sudarant festivalio programą tarsi net nekyla klausimų, kad „Svajonės“ koncertas jame tikrai bus. Ką Jūsų orkestrui reiškia Dainavos šalies muzikos festivalis?
  • Festivalis – neatsiejama Alytaus kultūrinio gyvenimo dalis. „Svajonei“ kvietimas dalyvauti profesionaliosios muzikos festivalyje yra labai svarbus įvertinimas. 2008 m. festivalio  vadovai  Vidas Simanauskas ir Viktoras Gerulaitis  pirmą kartą pakvietė orkestrą surengti koncertą festivalyje. Supratome, kad mumis pasitiki. Po pirmojo koncerto sulaukėme ir tikro profesionalų dėmesio: 2009 ir 2010 m. „Svajonei“ dirigavo Nacionalinės premijos laureatas, dirigentas, profesorius Juozas Domarkas. Nuo to laiko Profesorius su ypatinga meile stebi ir palaiko orkestro veiklą. Reikiamu momentu delegavo mums puikius savo mokinius-dirigentus: Karolį Variakojį ir Vytautą Kiminių.

Štai todėl Dainavos šalies muzikos festivalį mes ypatingai mylime, esame dėkingi jo organizatoriams ir stengiamės jį palaikyti taip, kaip galime. 2015-aisiais, kai festivalis kažkokiu mistiniu būdu visai negavo finansavimo, mes surengėme koncertą, kuris buvo vienintelis, bet tai buvo Dainavos šalies muzikos festivalio koncertas, kad festivalis tęstųsi.

  • Galbūt prisimenate kelintą kartą pasirodysite festivalyje? Kuo bus išskirtinė Jūsų šių metų programa?
  • Nuo 2008-ųjų grojome kasmet, išskyrus pandeminius metus – tai bus jau 16-as mūsų koncertas DŠMF! Koncerte birželio 18-ąją atliksime ypatingai klausytojų pamėgtą naujausią mūsų programą „Muzika kaip kinas“. Vizualizaciją jai sukūrė Kęstutis Krivas. Programa jau 9 kartus skambėjo Alytuje, kartą Seirijuose, jos fragmentai sukėlė publikos susižavėjimą Baltijos šalių jaunimo simfoninių orkestrų festivalyje Rygoje ir Taline. Su Alytaus miesto savivaldybės projektinės iniciatyvos „Tau, Alytau“ parama darome šios programos studijinį įrašą, ketiname išleisti vinilinę plokštelę.
  • Esate koncertavę ne vienoje šalyje, daugybėje skirtingų scenų, tačiau ar nėra taip, kad gimtajame mieste koncertuoti yra širdžiai mieliausia? Jei taip, kaip apibūdintumėte Alytaus publiką?
  • Alytuje esame mylimi, čia – mūsų mokytojai, draugai, šeimos. Čia orkestro fanai ir rėmėjai – didžiulė bendruomenė, kuri ne tik ploja mums koncertuose, bet ir palaiko mūsų projektus. Įspūdingiausias pavyzdys – Baltijos šalių jaunimo simfoninių orkestrų festivalio atidarymas Alytuje!
  • Na ir Jūsų kvietimas – koks klausytojas turėtų atvykti būtinai išgirsti Dainavos šalies muzikos festivalio koncertus?
  • Dainavos šalies muzikos festivalis turi savo publiką. Ir visgi labiausiai džiaugiuosi jo koncertuose matydama „svajoniukus“ ir kitus Muzikos mokyklos mokinius. Išskirtiniai koncertai! Nuostabi vasaros pradžia su puikia muzika!

Taip pat skaitykite