Alytuje susirinkę viešosios policijos prevencijos ir kriminalinės policijos padalinių darbuotojai tęsė diskusiją apie darbo su nepilnamečiais metodą – atkuriamąjį teisingumą, arba mediaciją.
Primename, kad mediacija – tai savanoriškas ir konfidencialus nukentėjusiojo nuo nusikaltimo ir pažeidėjo susitikimas dalyvaujant tarpininkui (mediatoriui). Toks susitikimas – galimybė nukentėjusiajam ir pažeidėjui taikiai išspręsti probleminę situaciją, išsikalbėti ir ieškoti abiem pusėms priimtino taikaus susitarimo.
Tęsiant projekte numatytas veiklas, Alytuje vyko dviejų dienų 3-iojo ciklo mokymai, skirti Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Alytaus aps. VPK) pareigūnams, dirbantiems su nepilnamečiais, ir sprendžiant jų problemas. Šiuose mokymuose policijos pareigūnai iš Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Prienų ir Varėnos pristatė savo namų darbus – situacijas, kuriose praktiškai dirbdami bandė pritaikyti mediaciją tarp aukos ir nusikaltėlio. Inscenizacijų metu parodė įgytas žinias ir įgūdžius.
Siekiant plačiau supažindinti visuomenę su atkuriamojo teisingumo samprata, Alytaus kolegijoje surengta informacinė konferencija, kurios metu Mykolo Romerio universiteto, Mediacijos katedros docentas daktaras Rokas Uscila ir Teisės instituto Kriminologinių tyrimų skyriaus vaikų ir jaunimo teisės sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Judita Žukauskaitė pristatė mediacijos taikymo galimybes Lietuvoje. Pakviesti savivaldybių atstovai, švietimo srities ir vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai, mokyklų vadovai, socialiniai pedagogai ir darbuotojai. Svečiams ne tik pristatytas atkuriamojo teisingumo modelis, bet ir diskutuota bendradarbiavimo galimybių tema.
Nusikaltimo aukos ir nusikaltėlio mediacijos ypatumas tas, kad pirmenybė teikiama nusikaltimo aukai, būtinybei atlyginti jai padarytą žalą ir suteikti atitinkamą pagalbą (psichologinę, teisinę), kartu nepamirštant ir nusikaltėlio, jam taikant socialinio ir reabilitacinio poveikio priemones, įvairias programas, o ne tik valstybės pasmerkimą, visuomenės atstūmimą. Mediacijos procesas (tarpininkavimas) dažniau taikomas administracinėje teisėje.
Baigiantis mokymams, projekto vadovė, Policijos departamento prie Vidaus reikalų minsterijos atstovė Ingrida Lamanauskienė įteikė mokymų pažymėjimus dvylikai Alytaus aps. VPK pareigūnų ir palinkėjo, kad įgytos žinios praverstų sprendžiant konfliktus tiek darbe, tiek už jo ribų.
Baigtas trijų dalių mokymų ciklas Alytuje – tai teisėsaugininkų pažinties su meditacija tąsa. 2010-ųjų pabaigoje 10 šalies nepilnamečių reikalų pareigūnų, tarp jų ir Alytaus policijos atstovė I. Rinkevičiūtė-Jevdokūnina, sėmėsi patirties Švedijoje. Praėjusių metų gruodžio 15-ąją vyko susibūrimas Trakuose, skirtas apibendrinti, kas jau nuveikta rengiantis mediaciją taikyti Lietuvoje.
Primename, kad Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos ir Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centras įgyvendina Europos Sąjungos specialiosios 2007–2013 metų programos „Nusikalstamumo prevencija ir kova su nusikalstamumu“ iš dalies finansuojamą projektą „Policijos pareigūnų gebėjimų, užtikrinant efektyvų poveikį nepilnamečių delinkventiniam elgesiui, stiprinimas per atkuriamojo teisingumo modelių diegimą“.
Alytaus apskrities VPK informacija